ANASAYFA
04 Ağustos 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Okullar daha geç açılsın’
Milli Eğitim Bakanlığı okullarda yüz yüze eğitimin 31 Ağustos'ta başlayacağını duyurdu. Ancak uzmanlar kadar veliler de tedirgin…
Haberin Yayın Tarihi: 08-07-2020 09:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Okullar daha geç açılsın’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Aytunç ÖNÜR
Milli Eğitim Bakanlığı okullarda yüz yüze eğitimin 31 Ağustos'ta başlayacağını duyurdu. Ancak uzmanlar kadar veliler de tedirgin. Uzmanlar ve veliler İsrail örneğini verirken, veliler çocuklarının sağlığının her şeyden önde geldiğini haykırıyor. 
Pandemi boyunca evde kalıp yüz yüze eğitimden yoksun kalan öğrenciler için bakanlık yüz yüze eğitim takvimi için 31 Ağustos'u duyurdu. Bu duyum aileleri hatta büyükanne ve dedeleri korkutuyor. Yeni eğitim öğretim yılında okullar açıldığında çocukların kendisini virüsten nasıl koruyacağı sorusuna karşılık 'endişeliyiz, korkuyoruz' diyen veliler uzmanların da endişelerini paylaştı.  İsrail örneğini veren veliler, “Bilindiği İsrail'de okullar açıldıktan 15 gün sonra öğrenciler ve öğretmenler yeniden karantinaya alındı. İsrail birinci dalgayı atlatmayı başarabilen nadir ülkelerden biriydi. Okulları açtıktan 2 hafta sonra okul kaynaklı kümeleşmeler halinde salgınlar başladı” anımsatması yaptı. 
“OKULLAR AÇILMASIN”
Kimi veli, “Okullar açılmasın. Biraz gecikse daha iyi olur. Salgın devam ediyor, korkuyoruz. Çünkü çocuklar büyükler kadar anlamıyor koronavirüsü nedir, ne yapar?” diye soruyor. 
AİLELER ENDİŞELİ
Kimi veli, “Bizler veliler olarak endişeliyiz. Birinci endişemiz salgın. İkinci endişemiz ise çocuklarımızın eğitiminin geri kalması. Yollasak bir türlü yollamasak bir türlü. Okula gitmeseler geri kalıyorlar, öbür türlü de aklımız kalıyor” diyor. 
Çocuğunda kronik hastalık olan velileri de çalıştığı için çocuğunu büyükannesine, dedesine bırakmak zorunda kaldığını belirten veliler de ayrı bir korku yaşıyor ve “Anneanneye gidecekler. Sonuçta evde yaşlı biri var. Bu da büyük bir risk. Bu yüzden salgın bizi korkutuyor. Çocuğumun astımı var ama şu an için iyi gidiyor” şeklinde görüş belirtiyor. 
“SOSYAL MESAFEYİ KORUMAKTA ÇOCUKLAR NE KADAR TİTİZ DAVRANIR?”
Kimi veli de “Çocuklarımızın sosyal mesafeye nasıl dikkat edeceği ya da nasıl dikkat edebileceği aslında herkesin sorduğu soru. Biraz daha uzaktan eğitim devam etse veya sabahçı öğlenci olarak başlasa. Nasıl bir formül bulunacak? Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından nasıl bir karar alınacak? Arkadaşlarını gördüğü zaman sosyal mesafe kurallarına nasıl uyabilir? O yaştaki çocuklar sosyal mesafeyi korumakta ne kadar titiz davranabilir?” şeklinde sorulara yanıt arıyor. 
“VİRÜSTEN KORKUYORUM”
10 yaşındaki Egemen Aydın, “Virüsten haberim var. Virüsten korkuyorum. Okula gitmekten az bir şey korkuyorum. Çünkü virüs bulaşabilir.”
“SINIFLAR KALABALIK OLMAMALI”
Baba Engin Aydın da, “Virüs çıktı çıkalı birçok sıkıntı var. Ekonomi olsun eğitim olsun sıkıntılı bir süreç. Her şeyi zaman gösterecek. Sınıflar kalabalık olmamalı. Sınıfların mevcudu kayıtlara bağlı, haftaya belli olacakmış. Üzülüyoruz. Virüs bulaşıcı. Çocuklarımız kendilerini nasıl koruyacaklar? Zaten eğitim  öğretim yarıda kaldı. Bu gidişle yine yarıda kalacak. İkinci dalga gelirse ne olacağımız belli değil. Anne baba olarak çocuklarımızın sağlıklı bir ortamda eğitim görmelerini istiyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Halkalı 1 saat 20 dakika
ALİ BAM VEFAT ETTİ
Korona da neymiş!
‘Azalmış gelenek canlanıyor’
Akar Yunan sınırında
Sadece 29 Ekim tatili kaldı
Edirnespor'da çifte bayram
Döner sermaye garabeti!
ABD elçisine 'saray' tatlısı
EDİRNE TİCARET BORSASI
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE