ANASAYFA
27 Kasım 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ergene'de yeni tehlike!
DSİ Emekli Bölge Müdür Yardımcısı Yüksek Mühendis Hüseyin Erkin, sanayi proses sularıyla kirlenen Ergene Nehri'nin arıtılacağı söylenen suları 'Deniz Derin Deşarj Projesi' ile Ağustos ayı itibarıyla Saros Körfezi yerine Marmara Denizi'ne akacağını belirterek, uzun yıllardır kirli olmasına rağmen yaz aylarında en az 5 m3/s debiyle akan Ergene yatağında Uzunköprü'ye kadar nerdeyse hiç su akmayacağını bildirdi… Bu durumun bölgenin ekolojik ve bitkisel biyosistem dengesini bozacağına dikkat çeken Erkin,“Bu yüzden Ergene'yi besleyen dereler üzerine yapılan depolama tesisleri olan baraj ve göletlerden Ergene yatağına mutlaka depolama sularının belirli bölümü doğal denge ve yaşam için mansap derelerine su verilmelidir” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 08-07-2020 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Ergene'de yeni tehlike!

DSİ Emekli Bölge Müdür Yardımcısı Yüksek Mühendis Hüseyin Erkin, sanayi proses sularıyla kirlenen Ergene Nehri'nin arıtılacağı söylenen suları 'Deniz Derin Deşarj Projesi' ile  Ağustos ayı itibarıyla Saros Körfezi yerine Marmara Denizi'ne akacağını belirterek, uzun yıllardır kirli olmasına rağmen yaz aylarında en az 5 m3/s debiyle akan Ergene yatağında Uzunköprü'ye kadar nerdeyse hiç su akmayacağını bildirdi. Bu durumun bölgenin ekolojik ve bitkisel biyosistem dengesini bozacağına dikkat çeken Erkin,“Bu yüzden Ergene'yi besleyen dereler üzerine yapılan depolama tesisleri olan baraj ve göletlerden Ergene yatağına mutlaka depolama sularının belirli bölümü doğal denge ve yaşam için mansap derelerine su verilmelidir” dedi.
Yüksek Mühendis Erkin, yaptığı yazılı açıklamada, geçen hafta başında 'Derin Deşarj Hattı B Tüneli Işık Göründü' töreni yapılan Ergene Nehri Deniz Derin Deşarj projesi ile sanayi proses sularıyla kirlenen ErgeneNehri arıtılacağı söylenen sularının, Ağustos ayı itibarıyla Saros Körfezi yerine Marmara Denizi'ne akacağını söyledi. Uzun yıllar bir çok iktidarın göz yumarak oluşturulan Ergene vadisindeki plansız sanayi bölgesi tesisleri atıksularının arıtılmadan vadi topraklarını kirlettiği gibi Saros deltasınıda kısmen kirleterek ekolojik ve bitkisel biosisteme de zarar verdiğinin altını çizen Erkin, şöyle devam etti:
BALIK TUTULUP YÜZÜLECEKTİ
“Sanayi bölgesinde Çerkezköy ve Çorlu da OSB'lerdearıtma tesissileriyapılsada gayri nizami yerleşik fabrikaların  proses suları Ergene Nehri'ni kirletmeye devam etmiştir. Önceki hükümetlerimizin bakanınca 2011 yılında Şafak Harekatı adıyla Ergene Eylem Planı başlatılmıştı. 2015 yılında Ergene de balık tutulup yüzülecek denmesine rağmen gerçekleştirilememiştir. Ergene ana kaynağından 2 m3/s debiyle temiz şekilde doğan nehir yeraltı sularından temin edilen sanayi proses suları ile karışarak ilkbahar ve yaz aylarında debisi ortalama 5 m3/s olarak kirletilmiş olarak Meriç Nehri'ne karışarak Saros Körfezi'ne akmaktadır. Tabi ki yaz aylarında Ergene ve Meriç vadisinde tarımsal sulama da yapılmaktadır. Ergene kirliğini oluşturan sanayi proses sularının günahını azaltmak için. Zamanın su işleri bakanı bunun için kirliliğin yarısını belediyeler arıtma yapmadığı için belediyelerden kaynaklanıyor açıklaması yaparak,  kirliliğin giderilmesi için yeni OSB'ler yapılacağını, ilçe belediyelerine arıtma tesisi yapılacağını ve havzadaki derelerin ıslah edileceğini hatta ağaçlandırma yapılacağı şeklinde proje hazırlandığı açıklaması yapmıştı.”
ARITILACAĞI SÖYLENEN, ERGENE KİRLİ SULARI, DERİN DEŞARJ YÖNTEMİYLE MARMARA'YA
Ergene vadisindeki Belediyelerin evsel atıksularının toplamının tamamı olan günde 200 bin m3 suyun Ergene'ye akmadığını belirten Erkin, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Çünkü çoğu belediye atıksu deşarjları, nehre uzak bağlantılı derelerle bağlanmakta dolayısıyla bu sular dere yatağında kaybolmaktadır. Ergene nehrine günde enfazla 50 bin m3civarında atıksu deşarj edilebilinmektedir. Belediyelere atıksu arıtma tesisleri yapıldı,iyi oldu  lakin nehir suyunda hiçbir değişme olmadı.Bunun yanında ortalama günde 400 bin m3yeraltı kuyularından çekilip sanayi proses suyu olarak kirlenen su Ergene'nin ana debisini oluşturmaktadır. Maalesef sanayi proses sularının yeterince arıtılamadığı görülmektedir. Bunun için kirli suların Ergene yatağında akması yerine Marmara Denizi'ne deşarj etme projesi geliştirilerek kirli sular derin deşarj yöntemiyle Marmara'ya verilecektir. 
ERGENE'DE SU AKMAYACAK
Geçde olsa Ergene kirli suları bertaraf etme işi kısmen çözmüş oldu.Marmaraya deşarj projesi bitmek üzere ve Ağustos ayından itibaren arıtılacağı söylenen kirli suların çoğu denize deşarj edilmeye başlanacaktır. Proje tamamlandığında arıtılacağı söylenen proses sularının tamamı Marmara Denizi'ne verilecek ve beklenmeyen  sıkıntı bundan sonra başlayacaktır. Bu sıkıntının da çözümü vardır. Buda yerel ve genel siyasi irade ile çözülecektir. Özellikle yerel siyaset burada daha önem arz etmektedir. Uzun yıllardır kirli olmasına rağmen yaz aylarında en az 5 m3/s debiyle akan Ergene yatağında Uzunköprü'ye kadar nerdeyse hiç su akmayacak. Henüz tamamlanma aşamasında olan İletim Kanalı ile Meriç'ten Ergene yatağına sulama suyu olarak verilecek sular ile Uzunköprü den aşağıya yaklaşık 30 km Ergene yatağında su olacaktır.  Uzunköprü üst bölgelerinde yatakta hemen hemen su olmayacaktır. 
EKOLOJİK VE BİTKİSEL BİYOSİSTEM DENGE
Bu durum Ergene vadisi ekolojik ve bitkisel biyosistem dengesini bozacaktır. Bu yüzden Ergene'yi besleyen dereler üzerine yapılan depolama tesisleri olan baraj ve göletlerden Ergene yatağına mutlaka depolama sularının belirli bölümü doğal denge ve yaşam için mansap derelerine su verilmelidir. Verilen bu sularla Ergene vadisinde eskiden olduğu gibi doğal yaşam oluşabileceği yanında tarımsal sulamada yapılacaktır. Buda zaten Uzunköprü ve vadiden yararlanan çiftçilerimizin istediği bir durumdur. Aksi halde telafisi mümkün olmayacak zararlar vuku bulabilir. Ayrıca sanayi tesisleri için gerekli proses suları halen yeraltı kuyuları kullanılarak sağlanmaktadır. Bunun yerine önceki yıllarda DSİ tarafından hazırlanıp OSB lerin müteşebbis heyetlerince yapılması öngörülen ihale aşamasında bekleyen Yoncalı Barajı'nın biran önce yapılarak kıymetli olan yeraltı sularının tüketimide korunmuş olacaktır.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Komşudan tur yasağı
'Saf' altın gibi!
“Mutlu Muzlar” Türkiye Pazarında: Ocak’tan itibaren raflarda yerini alacak
İşçi Tulumu Modelleri ve Fiyatları İçin İşmont!
‘Gözümüz kapıda’
‘Esnaf öksüz kaldı’
Edirnespor hepimize değer kattı
‘Saros'daki katliamı durdurulmalı’
‘Barajlar kırmızı alarmda’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama