ANASAYFA
27 Kasım 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kavacıklı haklı çıktı
Uzunköprü'nün Kavacık köyünde kurulmak istenen Karma Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili olarak Danıştay 6'ncı Dairesi'nce yapılan bilirkişi keşfi sonrası düzenlenen raporda, söz konusu projenin Trakya bölge planına aykırı olduğu belirtildi...  Kavacıklıların Avukatı Bülent Kaçar, bilirkişi raporuna ve köy halkına saygı gereği OSB'den vazgeçilmesi gerektiğini ifade ederek, " Bilim OSB projesinin hukuksuzluğunu kanıtlarıyla ortaya koymuştur" dedi... 
Haberin Yayın Tarihi: 08-07-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kavacıklı haklı çıktı

Olgay GÜLER
Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası ile Edirne İl Özel İdaresi tarafından Kavacık köyünde kurulmak istenen Uzunköprü Karma OSB'ye dair yapılan plan değişikliklerinin iptali için Danıştay 6'ncı Dairesi'ne köylüler tarafından açılan davaya ilişkin bilirkişi heyetinin hazırladığı rapor tamamlandı. Avukat Bülent Kaçar ve köylülerin bir araya gelerek kamuoyuyla paylaştığı bilirkişi raporunda bölgede OSB planlamasının Trakya bölge planına aykırı olduğu ifade edildi. Köylülerin avukatı Bülent Kaçar, bilirkişi raporuna ve köy halkına saygı gereği OSB'den vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.
'HUKUKSUZLUK KANITLARYLA ORTAYA KONULMUŞTUR' 
Köylülerin topraklarını, ormanlarını ve su varlıklarını korumak için hukuksal ve toplumsal mücadeleyi örnek bir dayanışmayla büyüttüğünü söyleyen Kaçar, "Kavacık Köy Muhtarlığının ve S.S. Kavacık Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin müdahil olduğu bu davayı Kavacık köy halkı açtığı diğer iptal davalarıyla sahiplenmektedir. Bilim OSB projesinin hukuksuzluğunu kanıtlarıyla ortaya koymuştur" dedi.
'BİR KÖYÜN SOSYAL YAPISI VE HAYATINI ETKİLEYECEK' 
Trakya bölgesindeki aşırı sanayi büyümesine dikkat çekilen bilirkişi raporundan dikkat çeken detayları da paylaşan Kaçar, "Bu projenin plan raporunda kapsamlı bir açıklama ve araştırma yapılmadığı, uyuşmazlık konusu alanda tarım ve hayvancılık yapıldığından ve hali hazırda çevrede dağınık ve düzensiz sanayi alanları bulunmadığından dolayı Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Çevre Plan hükümlerine aykırı olduğu, uyuşmazlık konusu alanın yanı başında bulunan ve geçimini temelde tarım ve hayvancılıktan karşılayan bir köyün sosyal yapısını ve hayatını, mekanla kurdukları ilişkileri ve köyün mekansal, işlevsel ve estetik bütünlüğünü olumsuz etkileyeceği nedenleriyle mekansal yapım yönetmeliğinde belirtilen tanımlara, çevre düzeni planlarının niteliğine, idari ve teknik usullere, plan hiyerarşisine uygun olmadığına, Trakya bölge planında belirtilen genel ilke ve esaslara aykırı olduğu görüşündedir" şeklinde konuştu.  
'OSB'DEN VAZGEÇİLMELİ' 
Kaçar ayrıca, OSB'yi yapmak isteyen kuruluşlara da vazgeçmeleri yönünde çağrıda bulunarak, "Bilirkişi raporuyla, korunması gereken toprakların üzerine OSB planlaması yapmanın davalı bakanlığın 2009 yılında ilan ettiği Trakya bölge planına ne kadar çok sebeple aykırı olduğu da kanıtlanmıştır. Kavacık köylülerine rağmen, Kavacık Köyü'ne, ısrarla OSB kurmaya çalışanların bu bilimsel bilirkişi raporuna ve bilime saygı gereği Kavacık Köy halkının istemediği Karma OSB planlamasında vazgeçmelerini ve daha fazla kamu parasını gereksizce harcamamalarını öneriyoruz" diye konuştu. 
'HUKUK VE ADALETE GÜVENİMİZ TAM'
Kavacık Köyü Muhtarı Aziz Kurt ise, bilirkişi heyetinin raporunun yerinde olduğunu ve adalete güvendiklerini belirtti. Öztürk, "Karma OSB köyümüzde yer üstü zenginliklerini bitirecek, tarım, hayvancılık ve köylünün yaşam hakkını elinden alacak olması nedeniyle bu projenin köyümüzde olmasını istemedik. Haklı mücadelemizde bilim de bizim yanımızda oldu. İlk günden beri hukuk ve adalete olan inancımızla davamızın arkasındayız. Bundan sonraki süreçte de adalete güvenimiz tamdır" ifadelerini kullandı.
'HAKLILIĞIMIZ GÜN YÜZÜNE ÇIKTI'
Köylüler adına konuşan Filiz Bilgin de, bilirkişi raporuyla haklılıklarının kanıtlandığını söyledi. Bilgin, "Raporda, köyümüzde kurulmak istenen Karma OSB'nin doğaya, çevreye ve köyde yaşayan bizlere yaşam hakkı tanımadığı açıkça belirtilmiştir. Bilirkişi raporuyla haklılığımız nihayet gün yüzüne çıkmıştır. 2 yıldır sabırla sürdürdüğümüz hukuk mücadelemizde hukuka ve adalete olan inancımızı hiçbir zaman kaybetmedik. Bilimin haklı bulduğu talebimizin, Türk adaleti tarafından da haklı bulunmasını talep ediyor ve bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Komşudan tur yasağı
'Saf' altın gibi!
“Mutlu Muzlar” Türkiye Pazarında: Ocak’tan itibaren raflarda yerini alacak
İşçi Tulumu Modelleri ve Fiyatları İçin İşmont!
‘Esnaf öksüz kaldı’
‘Gözümüz kapıda’
Edirnespor hepimize değer kattı
‘Barajlar kırmızı alarmda’
‘Saros'daki katliamı durdurulmalı’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama