ANASAYFA
28 Ocak 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Elektrik fena çarptı!
Temmuz ayı elektrik faturaları normal fatura meblağlarının üzerinde olunca isyan eden vatandaş itiraz etmek için ödeme noktalarının önünde saatlerce bekledi…
Haberin Yayın Tarihi: 17-07-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Elektrik fena çarptı!

Aytunç ÖNÜR
Elektrik faturasına gelen yüksek ücretler vatandaşın tepkisine neden olurken, vatandaşlar gelen faturalara itiraz etmek için ödeme noktalarında kuyruk oluşturdu.
Temmuz ayı elektrik faturaları normal fatura meblağlarının üzerinde olunca vatandaş isyan etti. Yüksek fatura fiyatlarına itiraz etmek için vatandaşlar ödeme noktalarının önünde saatlerce bekledi. 
Elektrik faturasına gelen yüksek ücretler vatandaşın tepkisine neden olurken, vatandaşlar gelen faturalara itiraz etmek için ödeme noktalarında kuyruk oluşturdu.
“FATURA ÖNCEKİNİN İKİ KATI”
Gelen elektrik faturasına itiraz etmek için sıra bekleyen vatandaş Ahmet Sakarya son gelen faturasının önceki faturalarının iki katı olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Ben faturayla 30 Haziran'da geldim. Borcum var mı? diye sordum. Borcunuz yok diye cevap aldım. Faturalar gelmiyor, başımın belaya girmesini istemiyorum dediğimde Temmuz'un ilk haftasında faturaların evlere ulaşacağı cevabını aldım. Borcum görünmedi.  Mayıs ayında 146 TL, Haziran ayında 180 TL fatura ödedim. Son gelen faturam 288 TL. Faturama itiraza geldim.”
“ANNE BABAMIN YAŞADIĞI EVE 500 TL FATURA GELDİ”
Gelen yüksek elektrik faturasına itiraz etmek için kuyrukta bekleyen bir başka vatandaş ise kesilen bü-tün faturaları ödemiş olma-sına rağmen son gelen faturanın 500TL olmas-ına büyük tepki gösterdi.
“Evde an-nem, babam ka-lıyor 1 aylık fa-tura 500 TL na-sıl gelebilir? Dönem borcum da yok. Pandemi sürecinde gelen bütün faturalarımı da ödedim. Böyle bir saçmalık yok.”
“DAHA ÖNCE YAPTIĞIM ÖDEME GÖZÜKMÜYOR”
Bir başka vatandaş ise pandemi sürecinde gelen elektrik faturasını mobil üzerinden ödemiş olmasına rağmen yapmış olduğu ödemenin gözükmediğini ve ödeme yapılmadığı için gecikme faizi uygulandığını iddia etti. Güneşin altında uzun süredir kuyrukta sıra beklediğini söyleyen vatandaş isyan etti ve “Mobil üzerinden ödeme yaptım. Fakat faturamda gözükmüyor. Ödeme yaptım ama yaptığım ödeme gözükmüyor. Aksine 80 TL gecikme faizi uygulanıyor. İçeriye girdiğimizde ödeyeceksiniz, taksitlendireceksiniz deniyor. Mağduriyetimiz giderilmiyor. 1,5 saattir burada güneşin altında bekliyorum” dedi.
“HER SORUYA CEVAP VEREBİLİYORLAR”
Yüksek gelen elektrik faturasına itiraz etmek için ödeme noktasına gelen Abdullah Tayfun adlı vatandaş ise, itirazının sonucunda kafasında soru işaretleri kalmasına rağmen yapabilecek bir şey olmadığını dile getirirken görevlilerin sorduğu her soruya bir cevap verebildiğini belirtti ve şunları söyledi;
“Faturam yüksek geldiği için itiraz etmeye geldim. 2-3 ayın toplam karma bir fatura düzeni çıkartıldığı için bu şekilde yüksek bir ücret talep edilmiş. Haliyle insanlar itiraz etmeye geliyor. Ödeme noktasında çalışanlar faturaları mantıklı bir gerekçeye dayandırabiliyorlar. Böyle olunca da insanların akıllarında soru işareti kalıyor ama yapabilecekleri hiçbir şey kalmıyor. Çünkü her şeyin çıkış yolu var. Her sorduğun soruya cevap verebiliyorlar.”
804 LİRA FATURA
Bu arada 804 liralık elektrik faturasını Biz Edirne Halkıyız'ın sayfasında paylaşan bir vatandaş da şunları yazdı:
"Evim Edirne Şükrüpaşa Mahallesinde oturmaktayım, bugüne dek aylık ortalama en fazla 150TL gelen Tredaş elektrik faturası bu ay 804 TL geldi. Tabi biz şok. Tedaş a itiraz etmeye gittiğimde ise ikinci şoku. İtiraz için gelenleri gördüğümde yaşadım. Akıllı sayaç dedikleri bu mudur? Hakkımızı nerede kim savunacak? Hak hukuk adalet yok mu?”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
ETUS'a haciz kıskacı!
Edirne’de bir Cumhurbaşkanı adayı
Esnaftan 'satılık' demirbaş!
'Fatih Köprüsü' risk altında
Edirne için yazmaya devam
Ali Asım Balkaya: Edirne'yi özlüyorum
‘Hedefimiz büyük’
Vali Canalp'ten 'kar' mesaisi
‘Yapılan yardım değil yardımcık’
Esnafa başvuru desteği
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama