ANASAYFA
25 Eylül 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Yusuf Hoca'ya 'Gazi' unvanı
Edirne Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, yıkım kararı alınan Gazi İlkokulu'nun adının yaşatılması için Yusufhoca İlkokulu'nun isminin 'Gazi İlkokulu' olarak değiştirileceğini açıkladı… 
Haberin Yayın Tarihi: 22-07-2020 09:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Yusuf Hoca'ya 'Gazi' unvanı

Olgay GÜLER
Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, 2013 yılında, 'depreme dayanıksız, riskli yapı' raporu verilen Gazi İlkokulu binası için alınan yıkım kararı hakkında açıklama yaptı.
Edirne'de 1965 yılında hizmete giren, 2013 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından yapılan çalışmalar sonucunda ise depreme dayanıksız raporu verilen Gazi İlkokulu için geçtiğimiz yıl yıkılması yönünde karar çıktı. Kararın ardından okulda okuyan öğrencilerin velileri tepkilerini dile getirmiş ve sivil toplum örgütleri de okulun yıkılmaması için kampanyalar başlatmıştı. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın okulun 'riskli yapı' olması ve bu nedenle yıkılması yönündeki kararını işaret etti. Müdür Arpacı, okulun yıkılmasının ardından hiçbir öğrencinin mağdur edilmeyeceğini dile getirdi.
'KURTULUŞ, FEVZİPAŞA VE YUSUFHOCA İLKOKULLARINA YÖNLENDİRİLECEKLER' 
Okulun yıkılacak olmasından dolayı öğrencilerin adreslerine en yakın mesafedeki okullara gönderileceğini ifade eden Arpacı, "Okulun yıkılacak olmasından dolayı 2019-2020 eğitim öğretim yılı sonunda Müdürlüğümüz Öğrenci Yerleştirme Komisyonu tarafından Gazi İlkokulu'nun kayıt alanındaki adresler, okula yakın mesafede bulunan ve sınıf mevcutları az olan Yusufhoca İlkokulu, Fevzipaşa İlkokulu ve Kurtuluş İlkokulu kayıt alanlarına dahil edilerek öğrencilerin adreslerine yakın gidecekleri okullar planlanmıştır. Öte yandan bu adreslerin hepsi zaten Gazi İlkokulu'na yürüme mesafesinde ikametler. Buna bağlı olarak Umurbey Mahallesi öğrencileri Yusufhoca İlkokulu'na, Meydan Mahallesi öğrencileri ise Kurtuluş İlkokulu, Yusufhoca İlkokulu ve Fevzipaşa İlkokulu'na yönlendirilecekler" dedi.
'SINIF MEVCUTLARI HAKKINDA TEDİRGİN OLMALARINA GEREK YOK'
Öğrencilerin gidecekleri ilkokullara sınıf yoğunluğunun olmadığını da dile getiren Arpacı, "Gazi İlkokulu öğrencilerinin adres yakınlıklarına göre paylaştırıldığı ve öğrencilerin büyük çoğunluğunun gideceği Yusufhoca İlkokulu sınıf mevcutları 12-13 öğrenci, bir kısım öğrencinin gideceği Fevzipaşa İlkokulu'nun sınıf mevcutları 15-16 ve az bir kısım öğrencinin gideceği Kurtuluş İlkokulu sınıf mevcutları 25-30 öğrenci civarındadır. Yani kalabalık bir mevcut oluşmayacağından dolayı velilerimizin tedirgin olmasına gerek yok" diye konuştu.
'OKULUN İSMİ YUSUFHOCA OKULUNA VERİLECEK'
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okulun kapatılmasının uygun görüldüğüne dair bakanlık oluru yazısının 17 Temmuz'da gönderildiğini de sözlerine ekleyen Arpacı, "Ayrıca Gazi İlkokulunun isminin yaşatılması amacıyla isminin Yusufhoca İlkokuluna verilmesi ile ilgili 20.07.2020 tarihli yazımız İl Milli Eğitim Komisyonumuza yazılmış olup bu hafta içerisinde isim değişikliği gerçekleştirilecektir. Gazi İlkokulunda bulunan personelin durumu ile ilgili de İnsan Kaynakları birimimiz gerekli planlamayı yapmaktadır" ifadelerini kullandı.
“YIKIM KARARI BAKANLIKTAN GELEN YAZI DOĞRULTUSUNDA ALINDI”
Gazi İlkokulu'nda görevli personellerle ilgili de konuya açıklık getiren Arpacı, “Bunlarla ilgili olarak İnsan Kaynakları Birimi'miz gerekli çalışmayı yapmaktadır. Öğretmenlerimizin mağdur olmaması için elimizden geleni yapmaktayız. En güzel şekilde çözüm üretmeye devam ediyoruz. 2013'teki yıkım kararı, şu anda uygulanıyor. Bu da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan gelen yazılar doğrultusunda olmuştur. O yazı da 2019 yılının Temmuz ayında geldiği için yıkım kararı almak zorunda kaldık” dedi.
“BAŞKA BİR OKULA GİTMEK İSTERLERSE YARDIMCI OLURUZ”
Okulun yıkım kararının neden 7 yıl sonra alındığını da açıklayan Arpacı, deprem riski raporunda 2 ve 3'üncü derece riskli bina olduğu için 2013'ten 2020'ye kadar eğitime devam edildiğini dile getirdi. Arpacı ayrıca, öğrencilerin söz konusu 3 okuldan başka bir okula gitmek istemeleri durumunda yardımcı olacaklarını da sözlerine ekledi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Arazisi satılmış haberi yok!
Maske zorbalığı!
‘Pazar amacının dışına çıktı’
Açılmayan kontak canlarına tak etti!
'Lütfen biraz sabır'
Umutlar Karaağaç gölgesinde yeşerecek!
A.D.U. bebeğin şüpheli ölümü
Vali'den şafak vakti denetim
PDR kolları sıvadı
Edirne'ye ETTDER-Gİ
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama