ANASAYFA
21 Ocak 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Gazi Okulu'nu kapatmayın!’
Edirne'de iki dernek, iki sendika ve iki mahalle muhtarı, devamsızlık sorunu tamamen ortadan kalkan iki mahallenin tek okulu durumundaki Gazi İlkokulu'nun Roman çocuklar için gerçek bir yuva olduğunu bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 27-07-2020 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Gazi Okulu'nu kapatmayın!’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne'de iki dernek, iki sendika ve iki mahalle muhtarı, devamsızlık sorunu tamamen ortadan kalkan iki mahallenin tek okulu durumundaki Gazi İlkokulu'nun Roman çocuklar için gerçek bir yuva olduğunu bildirdi.
Edirne Veli-Der, Meydan Mahallesi Muhtarlığı adına Muhtar Emin Özbostan, Umurbey Mahallesi Muhtarlığı adına Muhtar Turhan Özgünden, Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği, Eğitim-Sen Edirne Şubesi, ve Eğitim-İş Edirne Şubesi 'Gazi Okulu'nu kapatmayın' diyerek ortak basın açıklaması yaptı.
Gazi Okulu'nun kapatılmaması ile ilgili iki sendika, iki dernek ve iki mahalle muhtarı ortak basın açıklaması hazırladı. Basın açıklamasında şunlara yer verdili:
"GAZİ İLKOKULUNU KAPATMAYIN"
"Gazi İlkokulu'nun yıkılacağı ve sonrasında o mahalleye başka bir okulun yeniden yapılmayacağı başta okulun öğrencileri olmak üzere, bütün mahalle ve Edirne halkını derinden üzmüştür. Okulun yıkım kararıyla ilgili atılan adımların yanlış olduğunu ve bunların nedenlerini her platforma taşıyıp mahalle halkıyla birlikte anlatmaya çalıştık. Ama her şeyden önce gerçekleri gören gözlerin duymak isteyen kulakların olması gerektiğini bir kez daha anladık. Hani deriz ya anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az diye… İktidar sahibi Ak Parti Edirne yönetimi de bizi anlamamak üzere yola çıkmış, ne mahalleliyi ne de eğitimcilerin ne dediğine aldırış etmemiştir. Yıkım kararı ile o mahalleye tekrar bir okul yapılmayacağı ise İl Milli Eğitim Müdürü aracılığıyla biz Edirne halkına açıklanmıştır.
Ekonomik yeterlilikleri olan ailelerin çocukları için koca koca okullar kurabilen, özel derslerden özel derslere koşturanlar, yaz tatilinde hangi yabancı dil öğrensin diye ülke beğenenler, 170 kişinin % 80'i dezavantajlı sosyal ve ekonomik statüye sahip roman çocuklarını bir arada tutup yuva bildikleri okullarını deprem riski nedeniyle yıkabilmekte ama yerine yeni bir okul yapmayı 'devletin kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması' nedeniyle uygun görmemektedirler.
Kamuoyunun aklına ilk gelen soru tabii ki şudur; 6 yıldan beri deprem riski taşıyan bu okul neden güçlendirilmemiş hatta üstüne bir çivi bile çakılmamıştır? Bunca yıl okul unutulmuş ve birdenbire unutulduğunun farkına mı varılmıştır?
Gazi İlkokulu yukarıda da söylediğimiz gibi Roman çocuklarımız için gerçek bir yuva olmuştur. Edirne'nin geneline bakılacak olursa devamsızlık bu dezavantajlı bölge okullarının en büyük sorunudur. Oysa burada bu sorun tamamen ortadan kaldırılmıştır. Bu demektir ki öğrenci okulunu sevmiş ve benimsemiştir. Bu veri bile öğrencilerin bütün olarak geçici bir süre başka bir okulda, okulları yeniden yapılana kadar öğrenim görmeleri için yeterlidir. Oturmuş bir düzeni bozmak bizden başka hangi ülkenin eğitiminde vardır acaba?
Milli Eğitim Bakanlığı 2011 yılında Roman çocuklarına yönelik Eğitim Çalıştayı gerçekleştirmiş, Roman Öğrencilerin eğitimden kopmamaları adına bu tür okulların mutlaka korunmasına yönelik konular görüşülerek karara varılmıştır.
Ekonomik sosyal statüsü dar gelirli ailelerin her gün çocuklarını nasıl getirip götürecekleri bir yana (servis kavramı onlara uzak bir tanımdır çünkü) her öğlen bu çocuklar eve gidip dönemeyeceklerine göre okulda ne kadar bir harçlıkla ne yiyeceklerdir? Yetkililere bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyoruz: ilkokul çağı 7  10 yaş arasıdır.
Pandemi dönemi içerisinde sınıf mevcutlarının yoğunluğu okulların açılmasını bile zorlaştırmaktadır. Durum böyleyken çevredeki okulların sınıf mevcudu az diye (ki aslında bütün okullarımızda arzulanan mevcuttur bunlar) bu okullara dağıtımların yapılması bilimsel verilerle anlaşılabilecek noktalar değildir.
İKİ MAHALLENİN TEK OKULU
Umurbey ve Meydan Mahallerinin tek okulu Gazi İlkokulu'nun kapatılması sadece Umurbey, Meydan Mahallesindeki veli ve öğrencilerimizi olumsuz yönde etkilemekle kalmıyor aynı zamanda 170 öğrencisinin paylaştırılacağı Çavuşbey, Babademirtaş, Menzilahir, Sarıcapaşa ve Medrese Alibey Mahallelerinden çocuklarımızın okula gittiği Yusufhoca, Kurtuluş ve Fevzipaşa İlkokullarının da eğitim öğretim faaliyetlerini olumsuz etkileyecektir.
İktidar partisi olarak Gazi İlkokulu'nu kapatıp binasını yıksanız bile, bizler aynı alana tekrar bir okul yapılması için hukuki yollara başvurup, kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğimizi, konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiririz.
"TARİH UNUTMAZ"
Ayrıca Gazi İlkolkulu'nun tabelasını alıp, Yusufhoca İlkokulu'nun yerine asmak doğru değildir. Buraların isimden öte bir okulun kültürünü yaratan ve yaşatan değerler olduğunu da hatırlatmak isteriz.
Edirne'de okul yıkan bir iktidar partisi olarak anılmak istenilmiyorsa Edirne AK Parti yetkililerin bu konuyu tekrar değerlendirmesini bekliyoruz.Tarih unutmaz! Edirne Halkı da unutmaz, tekrar hatırlatıyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne’de elektrik kesintisi
İba bu kez seçimle geldi
Uzaktan anne yemeği
Sistemle yola devam
Ekmekte zam yolda
Oynadığı her takımda “Kral” oldu
Sahte döviz makineye takıldı
Müftülük ek binada
EDESOB'tan ‘şeker' gibi protokol
‘Esnaf da HES koduna geçsin’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama