ANASAYFA
21 Ocak 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Kırkpınar sembolik olmaz’
Kırkpınar Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, 1991, 1992 ve 1993 yılları Kırkpınar ağası Alper Yazoğlu, yağlı güreşin futbol ya da diğer sporlara benzemediğine dikkat çekerek, “Bilim Kurulu'nun kararını beklemek çok büyük hatadır. İnisiyatif kullanılmalı, Kırkpınar Güreşleri seneye ertelemelidir” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 27-07-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Kırkpınar sembolik olmaz’

Kırkpınar Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, 1991, 1992 ve 1993 yılları Kırkpınar ağası Alper Yazoğlu, yağlı güreşin futbol ya da diğer sporlara benzemediğine dikkat çekerek, “Bilim Kurulu'nun kararını beklemek de çok büyük hatadır. İnisiyatif kullanılmalı, Kırkpınar Güreşleri seneye ertelemelidir” dedi.
Kırkpınar Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği'nden “659. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri sembolik olmaz, olmamalı” başlığı altında yapılan yazılı açıklamada, “Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 ölümcül virüs salgını sebebiyle 03-05 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan ancak virüs salgını sebebiyle yapılıp yapılmayacağına dair karar mercileri tarafından bir türlü kesin bir tavır ortaya koyarak tabiri yerinde ise adeta ortada top çevirerek tarih verilmeden ötelenmektedir” denildi. Dernek Basın Sözcüsü Özcan Başgül'ün Dernek Başkanı ve Kırkpınar eski Ağalarından Alper Yazoğılu ve Mehmet İriş'in de görüşlerine yer verilen açıklamasında şunlar kaydedildi: 
“Edirne Belediyesi'nin ev sahipliğini yaptığı ve tarihini belirleyip Türkiye Güreş federasyonu Yağlı güreş takvimine aldığı 659.Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için 05 Haziran 2020 günü İstanbul'da  Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Yağlı güreş düzenleyen kentler Birliği Başkanı Yücel Yılmaz ve Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim bir araya gelerek konuyu ele aldıklarını ve beklentilerin çok ötesinde, Adeta "Dağ fare doğurdu" atasözündeki gibi  03 Temmuz 2020 tarihinde Edirne'de tekrar toplanıp bir değerlendirme yapacağız diyerek, toplantıyı sonlandırmışlardır.
3 Temmuz'a sayılı günler kala Edirne'de yapılacak olan toplantı iptal edilmiş yapılan açıklamalarda İki üniversite ve özel bir hastaneye rapor hazırlatarak bilim kuruluna sunacaklarını ve kesintisiz süre gelen güreşlerin Eylül ayında sembolik bir Kırkpınar güreşi yapılıp tarihi sürekliliğinin devamı sağlanacaktır yönünde açıklamalar yapılmıştır.
Bizler Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için,  Kırkpınar Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri olarak Başkanımız Alper Yazoğlu ile yaptığımız değerlendirme görüşmelerimizde Alper Yazoğlu başkanımız  şimdiye kadar yapılan  toplantılardan haberdar edilemediğini belirttikten sonra 'Ülkemiz çok tehlikeli bir salgın hastalık belasıyla mücadele ediyor. Yağlı güreş futbol ya da diğer sporlara benzemez. Yakın temas, nefes nefese, yağın bulaştığı çimenler üstünde saatlerce güreşen pehlivanlarımızın sağlığını korumak sorumluluğu bizimdir. Bilim Kurulu'nun kararını beklemek de çok büyük hatadır. İnisiyatif kullanılmalı, Kırkpınar Güreşleri seneye ertelemelidir. Nitekim 1975 yılında da Kırkpınar Güreşleri yapılmamış ve ertelenmiştir. Tarihi Kırkpınar Güreşleri'ne her kademede hizmet veren biri olarak, şu an başkanlığını yürütmekte olduğum Derneğimiz yılın 365 günü bu kültür mirasımıza hizmet vermektedir. Bazı yetkililerin daha saygılı, ucuz hesaplardan ve önyargıdan arınmış , yapıcı davranışlarla hepimizin göz bebeği Kırkpınar için el birliği ile en iyisini, en güzelini yapmaya çalışmalıyız diye düşünüyorum' diyerek, Kırkpınar'da 3 yıl ağalık, Geleneksel Sporlar Federasyonu Başkanlığı ve 30 yıldır karşılık beklemeden bu camiaya hizmet etmiş biri olarak, güreşlerin 2021 yılına ertelenmesi ve  geçtiğimiz ay kaybettiğimiz Yönetim Kurulu Üyemiz, Kırkpınar Marşı yazarı Beyazıt Sansı hocamız 'Tarih dehlizinde yürür gibiyim, Büyük efsaneyi görür gibiyim' sözlerinde olduğu gibi aslına örf ve adetlerine uygun bir şekilde yapılmaması gerektiğini bu gibi koca bir tarihin sembolik olarak geçiştirilmemesi gerektiğini söylemektedir, Aynı şekilde Yönetim kurulu üyemiz Edirneli işadamı Kırkpınar 1981 yılı Ağası Mehmet İriş bu görüşleri paylaştığını, 'Yağlı güreş federasyonu kurulmalı ve merkezide Edirne olmalı' diye beyan etmektedir..
Kırkpınar Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği olarak bundan sonrada kararlı bir şekilde hareket edeceğimizi bildirir saygılar sunarız.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne’de elektrik kesintisi
İba bu kez seçimle geldi
Uzaktan anne yemeği
Sistemle yola devam
Ekmekte zam yolda
Oynadığı her takımda “Kral” oldu
Sahte döviz makineye takıldı
Müftülük ek binada
EDESOB'tan ‘şeker' gibi protokol
‘Esnaf da HES koduna geçsin’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama