ANASAYFA
04 Ağustos 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Üretici faiz girdabında!
İYİ Parti Meriç İlçe Başkanı Ömer Ergin, çiftçinin özellikle son yıllarda ödeyemediği kredilerden dolayı faiz girdabına yakalandığını belirterek,bunun sosyal bir yara haline geldiğini söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 27-07-2020 07:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Üretici faiz girdabında!

Olgay GÜLER
Türkiye genelinde özellikle son yıllarda borcunu borçla kapamaya çalışan çiftçinin çektiği banka kredileri, adeta yakalarını bırakmıyor. 
İYİ Parti Meriç İlçe Başkanı, aynı zamanda kendisi de bir üretici olan Ömer Ergin, ödenemeyen kredilerin sosyal bir yara haline geldiğini söyledi. Üreticinin borcunu, elindeki traktör, araç, ziynet eşyası ve gayrimenkulünü satarak ödediğini kaydeden Ergin, “Bunun yanında elinde olmadığı için borcunu ödeyemeyen de var, ödememek için binbir türlü yol deneyen de. Bankaya ipotek ettiği malları eşinin üzerine yapıp hileli boşananlardan tutun, üçüncü kişiye kendini borçlu gösterip mallarını haczettirene de rastlamak mümkün” dedi.
Bankaların haciz ettiği arazilerin büyüklüğünü Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) dahi bilmediğini ifade eden Ergin, “Herhangi bir köy kahvehanesine girip çiftçinin ahvaliyle alakalı sohbet etmeye başladığınızda, mevzu mütemadiyen kredi ve kredi kartlarına geliyor. Kredi kullanımı bankaların pazarlama faaliyetleriyle birleşince köylü faiz girdabına yakalanmaya başladı. Mühim mali ve sosyal yaralar açıldı. Elinde olmadığı için borcunu ödeyemeyen de var, ödememek için binbir türlü yol deneyen de. Bankaya ipotek ettiği malları eşinin üzerine yapıp hileli boşananlardan tutun, üçüncü kişiye kendini borçlu gösterip mallarını haczettirene de rastlamak mümkün” dedi. 
'ÇİFTÇİYLE İLGİLENMEYEN BANKALARIN TUTUMU SON YILLARDA DEĞİŞTİ' 
Son 10 yılda Türkiye'nin mali göstergelerindeki yükselişin tarım sektöründe de kendini gösterdiğini kaydeden Ergin, “Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı'nın (OECD) 2011 raporuna göre Türkiye, 2002 yılında 23,7 milyar dolarlık tarım sektörü cirosu olan bir ülkeyken, 2010'da ise 61,8 milyar dolarlık tarım cirosu olan bir tarım ülkesi durumunda geldi. Tarımda dönen para artınca, daha önce çiftçiyle ilgilenmeyen bankaların tutumu değişti. Son senelere kadar çiftçi daha çok Ziraat Bankası ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi'nden kredi alma imkânı bulurken devreye özel bankalar da girdi. Bankalarda tarım bankacılığı birimleri kuruldu. Televizyon reklamlarında ünlü sanatçılar mahalli kıyafetlerle 'kredi ve kredi kartı mucizesini!' anlattı. Reklamlara misafir olan eli nasırlı köylüler meslektaşlarına bunları özendirdi. Hasat dönemlerinde tabii ki faiziyle ödeme imkânı sağlayan kredi kartları ballandıra ballandıra tanıtıldı. Modern görünümlü genç pazarlamacılar köy köy dolaştı. Tarımla ilgili sivil toplum örgütlerinin başkanları küçük bir hediye karşılığında köylüleri otobüslerle bankaların hazırladığı pazarlama toplantılarına götürdü” diye konuştu. 
'TAKİPTEKİ KREDİ TUTARI 1 MİLYAR CİVARINDA' 
Özellikle son yıllarda tarım kredilerinin de katlanarak arttığınca dikkat çeken Ergin, “Tüm bu süreç neticesinde tarım kredilerinin toplamı 2002-2012 arasında 529 milyon lira iken bugün yaklaşık 32 milyar liraya yükseldi. Takipteki kredi tutarı 1 milyar lira civarında. Burada endişe uyandıran durum, takibe düşen alacakların katlanarak artıyor olması. Çiftçi borcu takibe girdiğinde traktör, araç, ziynet eşyası ve gayrimenkulünü satarak ödeme yapıyor. Ayrıca çeşitli yöntemlerle yeni kredi kullanıyor. Takipteki borçların neredeyse geometrik olarak yükselmesi endişe veriyor” ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Halkalı 1 saat 20 dakika
ALİ BAM VEFAT ETTİ
Korona da neymiş!
‘Azalmış gelenek canlanıyor’
Sadece 29 Ekim tatili kaldı
Akar Yunan sınırında
Edirnespor'da çifte bayram
Döner sermaye garabeti!
ABD elçisine 'saray' tatlısı
EDİRNE TİCARET BORSASI
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE