ANASAYFA
27 Eylül 2020 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
CKD Erbaş'ı kınadı
Cumhuriyet Kadınları Derneği, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ı Atatürk'e yönelik sözlerini geri almaya, almıyorsa istifa etmeye çağırdı…
Haberin Yayın Tarihi: 27-07-2020 07:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
CKD Erbaş'ı kınadı

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD), Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ı Atatürk'e yönelik sözlerini geri almaya, almıyorsa istifa etmeye çağırdı.
CKD Edirne Şube Başkanı emekli Öğretmen Mine Hepgüllü genel merkezlerinin Diyanet İşleri Başkanı'na yönelik kınamasını Edirne kamuoyu ile paylaştı. Konuyla ilgili açıklamada da şunlar yer aldı:
"ERBAŞ'I KINIYORUZ"
"Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Atatürk'e duacı olması gerekirken, Atatürk'ü lanetleme cür'eti göstermiştir. Erbaş sözlerini geri almalı, bunu yapmayacaksa istifa etmelidir!
24 Temmuz günü Cuma namazı kıldırdığı Ayasofya'yı ve İstanbul'u işgalden kurtarmış Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün adını duada anmayarak saygısızlık yapan, sözlerinde “Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar” diyecek kadar ileri giden ve temsil ettiği sevgi ve hoşgörü dinine yakışmayan bir biçimde hutbeyi kılıçla okuyan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ı kınıyoruz.
Bilinmelidir ki; Kurtuluş Savaşı sırasında işgalcilerin yakıp yıktıkları yüzlerce camide ezanlar susturuldu. İşgalci Yunan orduları sadece camileri yakmakla, ezanları susturmakla kalmadılar, Ayasofya başta olmak üzere önemli camileri kiliseye dönüştürmek istediler. İşte işgalcilerin bu çirkin hesaplarını Atatürk bozdu.
Eğer Atatürk'ün önderliğindeki Kurtuluş Savaşı kaybedilseydi, bu topraklarda Müslümanlar namaz kılacak cami bulamayacaktı; İstanbul kaybedileceği için Ayasofya, hatta belki Fatih, Süleymaniye gibi camiler bile kiliseye dönüştüreceklerdi. Ayasofya üzerinden Atatürk, önce Ayasofya ve diğer camileri işgalcilerden kurtarmış, sonra Ayasofya'yı ve pek çok tarihi camiyi aslına uygun olarak tamir ettirmiştir. Ayrıca unutulmamalıdır ki, bakımı yapılan ve müze olarak hizmet veren Ayasofya Atatürk'ün talimatıyla 19 Kasım 1936'da cami olarak tescillenmiştir.     
"TARİHE ŞAŞI BAKMAKTADIR"
Halkın en doğru şekilde İslamiyet'i öğrenmesi amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığını kuran büyük önderimiz Atatürk'e bu Kurumun başındaki kişinin fütursuzca saldırması, tarihe şaşı bakmaktır ve vicdanlara sığmamaktadır. Diyanet İşleri Başkanını sözlerini geri almaya, bunu yapmayacaksa o makamı boşaltmak üzere istifa etmeye davet ediyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
VRF Klima Nerelerde Kullanılır?
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama