ANASAYFA
04 Ağustos 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Saros FSRU'ya ikinci dava
Saros Gönüllüleri Dayanışması, Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Saros Körfezi'ndeki Sazlıdere Köyü'nde BOTAŞ tarafından kurulmak istenen FSRU Likit Doğalgaz Taşıma ve Yükleme Limanı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ikinci kez verilen ÇED olumlu kararına iptal davası açtı... Edirne İdare Mahkemesi'ne verdikleri dilekçenin ardından açıklama yapan Saros Gönüllüleri Dayanışması Avukatı Bülent Kaçar, proje iptal edilene kadar mücadelelerinin devam edeceğini ifade etti...
Haberin Yayın Tarihi: 27-07-2020 16:58
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Saros FSRU'ya ikinci dava

Olgay GÜLER

Saros Gönüllüleri Dayanışması, Edirne'nin incisi Saros körfezinde BOTAŞ tarafından kurulmak istenen Saros FSRU Limanı için yeniden başlatılan ÇED sürecinde verilen 'olumlu' kararı için ikinci kez iptal davası açtı. Edirne İdare Mahkemesine yürütmeyi durdurma istemiyle başvuran Gönüllüler Dayanışması adına konuşan Avukat Bülent Kaçar, projenin bölge ekosistemine geri dönüşü olmayan hasarlar vereceğini kaydetti.

'EKOSİSTEME, GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN HASARLAR VERECEK'

Saros Gönüllüleri'nin iki yıldan beri konuyla ilgili büyük bir mücadele verdiğini belirten Kaçar, "Doğalgaz taşıyan 100 bin tonluk Dev Kargo gemilerinin 12 ay sürekli olarak Saros Körfezi’ne girip çıkması ve Saros FSRU Gemi İskelesi projesi kapsamında 24 ay sürecek inşaat ve dolgu çalışmaları körfezimizi mahvedecektir. 17 Kilometre uzunluğunda kara boru hattının kurulması için binlerce ağaç kesileceği ÇED raporunda açıkça yazılmaktadır. Saros Körfezi'nin biyoçeşitliliği ülkemizi çevreleyen tüm denizlerimizden çok daha zengindir. Deniz çayırlarının bulunduğu alanda yapılacak en ufak bir faaliyet bile tüm Akdeniz ekosistemine geri dönüşü mümkün olamayan hasarlar verecektir" dedi.

Projenin, Ganos Fay Hattına çok yakın, yüksek tehlikeli 1'inci derece deprem bölgesinde kurulacağı riskine de vurgu yapan Kaçar şöyle devam etti:

'DENİZ VE KARA CANLILARI TAHLİKE ALTINA GİRECEK'

"Bilimsel uyarılara, bilirkişi raporlarına, mahkeme kararlarına uymak yerine hukuksuz olarak 2.ÇED sürecini halkın katılımı olmadan yazılı itirazlara rağmen ısrarla devam ettirmek ne anlama geliyor? Ülkemizde enerji açığı olmadığı halde doğalgazdaki dışa bağımlılığı attıracak bu pahalı projedeki ısrarın nedeni nedir? Mahmutköy Botaş Doğalgaz Ana Dağıtım Hattına kadar 17 kilometre boyunca yapılacak orman kesimleri, tarım arazi tahribatı bölgenin fauna ve florasını da çok olumsuz etkileyecektir. Deniz ve kara canlıları öncelikle inşaat, hafriyat, orman kesimleri, yol açmalar ve sonraki gemi faaliyetleriyle sayı ve tür olarak nesilleri tehlike altına girecektir.

'BİLİME AYKIRILIK VAR'

Edirne İdare Mahkemesinin 2019 / 943 Esas sayılı kararı ile önceki ÇED Olumlu Kararı iptal edilmiştir. Edirne İdare Mahkemesi Nihai Çed Raporundaki 14 önemli hukuksuzluğu ve ÇED Yönetmeliğine aykırılığı hüküm altına almıştır. Mahkeme iptal kararına dayanak olan 10 Uzman ve Akademisyen tarafından hazırlanan Bilirkişi Raporunda ise 90 civarında bilime ve ÇED Yönetmeliğine aykırılık ayrıntılı olarak tespit edilmiştir. 90 ayrı hukuksuzluk varken Çevre ve Orman Bakanlığının 2009/7 sayılı genelgesi uygulanamaz. Çünkü ortada bir veya bir kaç aykırılık değil 90 civarında bilime, hukuka ve ÇED yönetmeliğine aykırılık vardır"

Kaçar, konuşmasının sonunda proje iptal edilene kadar mücadelelerinin devam edeceğini ifade etti.

 

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Halkalı 1 saat 20 dakika
ALİ BAM VEFAT ETTİ
Korona da neymiş!
‘Azalmış gelenek canlanıyor’
Sadece 29 Ekim tatili kaldı
Akar Yunan sınırında
Döner sermaye garabeti!
Edirnespor'da çifte bayram
ABD elçisine 'saray' tatlısı
EDİRNE TİCARET BORSASI
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE