ANASAYFA
25 Eylül 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
EDS yeniden geliyor!
Edirne'de 8 noktada aşırı hız ihlal ve 5 noktada kırmızı ışık ihlal sisteminden oluşan Elektronik Denetleme Sistemi'nin (EDS) yeniden aktif hale gelerek, bakım onarım ve işletilmesi için ihaleye çıkılacak… Dünkü Resmi Gazete'de yayınlanan kararda 2016'da yapılan sistemin ihale sonrası aktif hale geleceği belirtildi…
Haberin Yayın Tarihi: 05-08-2020 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
EDS yeniden geliyor!

Olgay GÜLER
Edirne'de 8 noktada aşırı hız ihlal ve 5 noktada kırmızı ışık ihlal sisteminden oluşan Elektronik Denetleme Sistemi'nin (EDS) yeniden aktif hale gelerek, bakım onarım ve işletilmesi için ihaleye çıkılacak.
Edirne'de 2016 yılının Nisan ayında uygulamaya başlanan, hain darbe girişiminden sonra ülke genelinde uygulaması iptal edilen EDS için 4 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan karar gereği ihaleye çıkılması kararı alındı. 10 yıl süreyle bakım, onarım ve işletilmesini kapsayan kararda, EDS'nin çalışma şartları da belirtilirken, ihale sonrası aktif hale getirileceği ifade edildi. 
4 Ağustos 2020 tarihli resmi gazetede konuyla ilgili alınan karar şu şekilde açıklandı; 
'KAPALI TEKLİF USULÜ İHALE YAPILACAK' 
“Edirne Belediye Başkanlığından: 1. Edirne Belediyesi Mevcut Kurulu Bulunan ve İlave Kurulacak Elektronik Denetleme Sistemlerinin (EDS) 10 Yıl Süre İle Bakım ve İşletilmesi İşi; Edirne Belediye Başkanlığınca Edirne İl Emniyet Müdürlüğüne teslim edilmiş bulunan mevcut 4 noktada 2 (iki) yönlü Anlık Hız İhlal Sistemi ile 5 noktada Kırmızı Işık İhlal Sistemi ile İdare tarafından mevcut kurulu bulunan EDS'ler ile uyumlu olacak şekilde ilave edilmesi kabul edilecek yeni sabit ve / veya mobil İhlal Tespit Sistemlerinin ve bunların bağlı bulunduğu EDS Merkezinin sözleşme süresince bakım, onarım, servis ve işletim hizmeti; işbu ilanın 1.1 maddesinde belirtilen hasılat paylaşımı karşılığında 10 (ON) yıl süre ile işletilmesi işi 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunun 35-a maddesine göre Kapalı Teklif (Eksiltme) Usulü ile ihale edilecektir. 
'YÜZDE 30 PAY BELEDİYEYE' 
İhale konusu iş; Edirne İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerince imzalanıp onaylanan aylık trafik ihlalleri listesindeki, trafik idari para cezaları toplamının %30'u oranındaki tutarı olan hizmet kullanım bedeli payı üzerinden hasılat paylaşımı esasına göre yapılacak olup, isteklinin teklif bedeli belediyeye aktarılacak aylık %30'luk hasılat payı %100 olarak kabul edilerek KDV (Katma Değer Vergisi) Dahil %45 oranı geçmemek şartıyla, en düşük oranı (payı) teklif eden istekliye ihale edilir. Bu oran sözleşme sonuna kadar devam edecektir. İhalenin yapıldığı dönemde 2918 Sayılı Kanunda Mahalli İdarelere aktarılacak pay bedelinin %30 olduğu belirlenmekle, mevzuat değişikleri gereği payın artması halinde yükleniciye verilecek oran İdari Şartnamenin 5.3.3 maddesindeki miktarı geçemez. İl Emniyet Müdürlüğünden Belediyeye aktarılan pay genel mevzuat gereği %30'un altına inmesi halinde hasılat paylaşımı da yine bu yeni oran %100 kabul edilerek ihalede ortaya çıkan oran üzerinde KDV dahil hesaplanarak yükleniciye ödeme yapılacaktır. Mevzuat gereği Mahalli İdarelere aktarılacak olan payın %30 un altında belirlendiği durumlarda yüklenici yeni belirlemedeki azalmış oran üzerinden kendisine ödeme yapılacağını, peşinen kabul eder, oranın azalmış olmasından dolayı gelirin azalması ihtimalinde Yüklenici herhangi bir hak ve alacak talep edemez. 
'7 GÜN 24 SAAT ÇALIŞABİLECEK ŞEKİLDE TASARLANACAK' 
 Mevcut Kurulu bulunan sistemler ve sistemlerin genişlemesi halinde yeni İhlal Tespit Sistemleri ve bileşenleri 7 gün, 24 saat kesintisiz çalışabilecek şekilde tasarlanacak ve hazır bulundurulacaktır. Ancak, Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünce müştereken 18.11.2016 tarihinde imzalanan 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun Ek 16. Maddesinin Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esasların hükümleri gereği EDS'lerin ne zaman ne kadar çalışacağını belirleme yetkisi Emniyet Müdürlüklerindedir. Çalışma programı İl Emniyet Müdürlüğünce belirleneceğinden EDS 'ler belirlenecek programa göre 7 gün 24 saat çalışabileceği gibi tamamen devreden çıkarılabilecektir.  
'5 NOKTADA KIRMIZI IŞIK İHLAL, 8 NOKTADA ANLIK HIZ İHLAL SİSTEMİ AKTİF OLACAK' 
Bu ihale kapsamında, 2016 yılında gerçekleştirilen Edirne KGYS - EDS Projesi ile kurulmuş mevcut bulunan Tıp Fakültesi Kavşak 1 adet kule Jenoptik Robot Traffistar Sr 590 Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi, Carrefour Kavşak 1 Adet Kule Jenoptik Robot Traffistar Sr 590 Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi, Orduevi Kavşak-1'de 1 Adet Kule Jenoptik Robot Traffistar Sr 590 Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi, Orduevi Kavşak-2'de 1 Adet Kule Jenoptik Robot Traffistar Sr 590 Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi, Ziraat Bankası Kavşak1 Adet Kule Jenoptik Robot Traffistar Sr 590 Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemini İle Talatpaşa Caddesi Tredaş Depo Önü 1 Adet Kule Jenoptik Robot Traffistar Sr 590 Çift Yönlü Anlık Hız İhlal Sistemi, Sarıbayır Mevkii 1 Adet Kule Jenoptik Robot Traffistar Sr 590 Çift Yönlü Anlık Hız İhlal Sistemi, Kapıkule Yolu1 Adet Kule Jenoptik Robot Traffistar Sr 590 Çift Yönlü Anlık Hız İhlal Sistemi, Lalapaşa Yolu 1 Adet Kule Jenoptik Robot Traffistar Sr 590 Çift Yönlü Anlık Hız İhlal Sistemi aktif hale getirilecektir.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Arazisi satılmış haberi yok!
Maske zorbalığı!
‘Pazar amacının dışına çıktı’
Açılmayan kontak canlarına tak etti!
'Lütfen biraz sabır'
Umutlar Karaağaç gölgesinde yeşerecek!
A.D.U. bebeğin şüpheli ölümü
Vali'den şafak vakti denetim
PDR kolları sıvadı
Edirne'ye ETTDER-Gİ
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama