ANASAYFA
23 Eylül 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Arasta uzatmalarda!
Edirne'de pandemi dolayısıyla yaklaşık 3 ay kapalı kalan Arasta'nın esnafı dönüşe geçen gurbetçilerden dolayı son birkaç gündür insan hareketliliği yaşanmasına rağmen “Durum kötü uzatmaları oynuyoruz” diyerek gelecekten umutsuzluklarını dile getirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 08-08-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Arasta uzatmalarda!

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Aytunç ÖNÜR
Edirne'de pandemi dolayısıyla yaklaşık 3 ay kapalı kalan Arasta'nın esnafı dönüşe geçen gurbetçilerden dolayı son birkaç gündür insan hareketliliği yaşanmasına rağmen “Durum kötü uzatmaları oynuyoruz” diyerek gelecek-ten umutsuzluklarını dile getirdi.
Edirne merkez birkaç gündür gurbetçiler ve gelen yerli ziyaretçiler ile hareketlendi ancak yaşanan hareketlilik birçok esnafı memnun etmedi. “Arasta'da da gezinti çok ama iş yok” diyen esnaf Onur Özcan, esnafın battığını uzatmaları oynadığını belirtti ve şunları söyledi:
“ESNAF BATTI UZATMALARI OYNUYORUZ”
“Esnafın durumu çok kötü. Tabiri caiz ise uzatmaları oynuyor. Öyle ki Mart ayında bankalardan alınan 25 bin TL'lik krediler bile, esnaf kiralarını ödeyemeden bitme noktasına geldi. Nisan, Mayıs, Haziran ayında alınmayan kiralar, Temmuz'dan Ocak ayına kadar olan kiraların üzerine eklendi. 3 bin 500 lira olan kiralar böylece, 5 bin 250 liraya yükseldi. Yaklaşık 3 ay dükkânı kapalı olan esnaf bu yükün altından nasıl kalkabilir? 3 ay boyunca tek bir lira geliri olmayan, dükkânlar açıldıktan sonra da gelirleri yüzde 50'nin üzerinde düşüşe uğrayan esnafın kış aylarını çıkarması mümkün değildir. Evet, bayram döneminde çarşımızda ufak bir hareketlenme oldu ancak bu kanayan yaraya yara bandı bile olmayacak cinstendi. Dolayısıyla esnaf kan kaybetmeye devam ediyor. Hafta içi siftah yapamayan esnaflarımız oluyor. Bunu ne kadar sürdürebiliriz bilmiyoruz.”
“YAPRAK DÖKÜMÜ BAŞLAR”
Eşi Naide Oluçay ile birlikte Arasta'da esnaflık yapan Necmettin Oluçay da yakında tekrar yaprak dökümünün başlayacağını kaydetti ve şunları söyledi:
“Gurbetçilerden dolayı işler hareketlendi. Gurbetçiler dönüşe geçti. Pandemiden dolayı erken dönenler var. Ellerindeki TL'leri bitirmek için alışveriş yapıyorlar. Bayramdan birkaç gün sonra gurbetçiler dönüşe başladı. Onlar gittiğinde bizim de işlerimiz bitecek diye düşünüyorum. Bayramdan beri işlerimiz az da olsa hareketlendi. Bana göre 1 hafta daha böyle gider. Daha sonrasında işlerin kötü gideceğinden eminiz. Yerli turist gelmiyor. 
“YERLİ TURSİT KORKUDAN GELMİYOR”
Bu mevsimde insanlar denize yöneliyor. Bulgaristan'dan gelen yok. Bulgaristan'dan turist gelmeyince işlerimiz yarı yarıya düştü. 9 senedir esnafım. İşlerim şimdiye kadar hiç bu kadar kötü olmamıştı. Geçen seneyle kıyaslarsak işlerimiz geçen senenin dörtte biri kadar. Kazancımız azaldı, masrafımız arttı. 2 ay kapalı kaldık. Kiralar kalan aylara eklendi. 1700 TL olan kiram 2550 TL oldu. Allah herkese yardım etsin. İşimiz çok zor. Dükkânlarını devretmek isteyen var. Ama onlar isteyerek devrediyor. Yarın öbür gün işler kötü gittiğinde dükkân haricinde geliri olmayan kişiler istemeyerek dükkânlarını devredecek. Ek işi olmayan insanlar için durum çok kötü. Şu anda işler fena değil gibi görünüyor ama birkaç ay sonra yaprak dökümü başlayacak.”
“BİZ AĞLARKEN KİMSE GÜLEMEZ”
Arasta Çarşı Dernek Başkanı Adem Bayrak da, “Ağlayanın malı gülene yar olmaz. Biz ağlarken kimse gülemez” dedi ve şunları söyledi:
“İşlerde hiç hayır yok. Gurbetçiler var ancak çok alışveriş yapmıyorlar. Pandemide 2 ay kapalı kaldık. Daha sonra bayram geldi ama yetmedi. 100 TL kazanıyorsak 150 TL kazandık. Çok kazandığımız günleri unuttuk. Yetkililere sesleniyoruz: 'Ne yapacağız?' Durumumuzun kötü olduğunu söylüyoruz. Kimse anlamıyor, anlaşılmıyor. Sesimizi duysunlar. Yetkililer gelsin bizimle 1 gün geçirsinler. 12 saat dükkanda duruyoruz. Bizle beraber dursunlar durumumuzu görsünler, takip etsinler. Yaşadıklarımızı yaşamadıkları için bizi anlamıyorlar veya anlamazdan geliyorlar. Dükkanı sabah açtığımız anda 60 TL giderimiz oluyor. Yemek, su, elektrik, muhasebe, vergi bunların hepsi harcama. Kazanamadan neyi harcayacağız? O zaman sat, kapa diyorlar. Satıp ne yapacağız? Hırsızlık mı yapacağız? Roman kardeşlerimize bayram öncesi yardım ettiler, para verdiler. Bu paraları nasıl geri ödeyecekler? Onların ödeyemeyeceği gibi biz de ödeyemeyiz. Biz de aldık. Hibe değil geri ödemeli aldık. Yok zamanında yardım edildi teşekkür ediyoruz. Kiralarımızı 3 ay ötelediler. Geçen ay ve bu ay ödemeye başladık. Ama yemedik, içmedik öyle ödeyebildik. Kiralarımızı zor çıkarıyoruz. Sesimize kulak verin. Ağlayanın malı gülene yar olmaz. Biz ağlarken kimse gülemez.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Sular niye kesilmedi?
Tunca'ya ‘Pilav Yolu’
65 yaş üstü 5 saat ücretsiz!
Marangoz ustasının intiharı
60 yıldır onarım bekliyor!
'Maske' maskelerini düşürdü!
Çakırlar ve Akalın GİK'te
İlk gün heyecanı
Miniklere yüz yüze hediye
Kural tanımayan avcılara ceza
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama