ANASAYFA
25 Eylül 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
e-esnafın kirası yok
Edirne Terziler Odası ve Tarihi Bedesten Çarşısı Dernek Başkanı Hakan Fındıklı, çarşıda kirasını ödeyen esnafın çok az olduğunu, pandemi döneminde odaya 35'e yakın e-ticaret kaydı yaptıklarını söyledi… 
Haberin Yayın Tarihi: 10-08-2020 09:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
e-esnafın kirası yok

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Aytunç ÖNÜR
Edirne Terziler Odası ve Tarihi Bedesten Çarşısı Dernek Başkanı Hakan Fındıklı, pandemi döneminde odaya 35'e yakın e-ticaret kaydı yaptıklarını söyledi. 

Tarihi Bedesten Çarşısı'nda da işler kesat. Çoğu esnaf gibi Bedesten esnafı da müşteri bekliyor. Çarşı Dernek Başkanı Hakan Fındıklı, "Esnaf dibe vurma yolunda" diyerek ticaretin şeklinin değiştiğini esnafın e-ticaret kaydı yaptırmaya başladığını söyledi.
Esnaf işsizlikten çektiği kredileri kiraları ödeyememekten yakınıyor. Çoğu esnaf gibi Bedesten esnafı da zor günler yaşıyor. Çarşı Dernek Başkanı Hakan Fındıklı, "İş yok gördüğünüz gibi oturuyoruz" dedi ve şunları söyledi.
"ESNAF DİBE VURUYOR"
"Koronadan beri işlerimiz yok. 11 Mart'tan beri işlerimiz kötü. Ramazan Bayramı'nda zaten kapalıydık. Ramazan'dan bir şey anlamadık. Kurban Bayramı'nda da arife günü biraz hareketlendi, esnaf iş yaptı. Ancak belirsizlik her yerde, herkeste var. Koronayla ilgili bir şeyler yapılmadan, sınır kapıları açılmadan Edirne'de yaşayan esnafın ticaret yapması çok zor. İç Anadolu veya Ege'deki gibi etrafımızda köyler yok. Bir tarafımız Yunanistan diğer tarafımız Bulgaristan. Kapı açılırsa esnaf iş yapar. Açılmazsa esnaf kredilerini, kiralarını ödeyemez. Şu an halihazırda ödeyebilen esnaf sayısı çok az. Arkadaşlarla konuşuyoruz. Herkes kiralarında 1-2 ay geriden geliyor. Esnaf dibe vurma yolunda. 
KORONA MİLAT E TİCARET DEVRİ
Belki koronayı milat olarak düşünüp ticaretin şeklini değiştirmek gerekiyor. Ben aynı zamanda Terziler Odası Başkanıyım. Pandemi döneminde odaya 35'e yakın e-ticaret kaydı yaptık. Yani bunlar internet üzerinden satış yapan, dükkanı olmayan insanlar. Sanki ticaret de başka bir tarafa gidiyor. Kimse evinden çıkmadan telefonla alışveriş yapmaya başladı. Edirne'de yerel anlamda da bu şekilde devam etmeye başlandı. Sosyal medyada siteler, sayfalar kuruldu. Dükkan kirası vermiyorlar, sigorta ödemiyorlar, elektrik masrafları yok. Mali kaydını yapıyorlar, odaya kayıt oluyorlar. Pandemi başka bir kapı açtı. Belki de esnafın buradan yürümesi gerekiyor. Edirne'den peynir, yün gibi malzemelerin Türkiye'nin değişik yerlerine gittiğini görüyoruz. İnternet üzerinden satış yapılıyor. Bir bakıma sipariş üzerine çalışıyorlar. Bana göre ticaretin şekli değişecek. Bedesten dış dükkanlarda anahtarını vakıflara teslim etmek isteyenler var. Dış dükkanlarda hava parasını bırak, parayla almak mümkün değildi. Kimse işini bırakmazdı. Ama şimdi insanlar işlerini bırakmaya başladı.
KURSLARA KORONA MOLASI
Ayrıca bilindiği gibi dikiş kursları devam ediyor ama şu anda pandemiden dolayı yeni kayıt almıyoruz. Zaten devlet tarafından bunlara ara verildi. Hiçbir yerde yeni kurs açılmıyor. Halk Eğitimi Merkezi'ndeki bu işi yapan mevcut eğitmenler ve devam eden kursiyerler maske dikiyor. Pandemiyle beraber odamızdaki kurslar yarım kaldı. Daha sonrasında yarım kalan kursları tamamladık ama yeni kayıt açmadık.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Arazisi satılmış haberi yok!
Maske zorbalığı!
‘Pazar amacının dışına çıktı’
Açılmayan kontak canlarına tak etti!
'Lütfen biraz sabır'
Umutlar Karaağaç gölgesinde yeşerecek!
A.D.U. bebeğin şüpheli ölümü
Vali'den şafak vakti denetim
PDR kolları sıvadı
Edirne'ye ETTDER-Gİ
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama