ANASAYFA
25 Eylül 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
ETUS'ta neler oluyor?
Edirne merkezde toplu ulaşımı sağlayan 226 ortaklı Serhad Birlik ETUS Minibüsçüler, Midibüsçüler ve Otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi'ndeki son gelişmeler “ayrılık rüzgarları mı esiyor?” sorusunu gündeme getirdi… Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik'in Gider Havuzu'ndan ayrılmak isteyen ortaklarla bugünden itibaren tek tek görüşeceği belirtiliyor…
Haberin Yayın Tarihi: 10-08-2020 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
ETUS'ta neler oluyor?

Edirne merkezde toplu ulaşımı sağlayan 226 ortaklı Serhad Birlik ETUS Minibüsçüler, Midibüsçüler ve Otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi'ndeki son gelişmeler “ayrılık rüzgarları mı esiyor?” sorusunu gündeme getirdi. Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik'in Gider Havuzu'ndan ayrılmak isteyen ortaklarla bugünden itibaren tek tek görüşeceği belirtiliyor.
Edinilen bilgilere göre, ETUS yönetiminin konuya ilişkin bilgilendirmesinde, “Değerli ortaklarımız 'Gider Havuzu'ndan' ayrılmak isteyen ortağımız Pazartesi günü itibariyle yönetim ve denetim kurulu üyelerimizi arayarak gelecekleri saatleri bildirmesi gerekmektedir. Gider Havuzu'ndan ayrılacak ortaklarımız ile Yönetim Kurulu Başkanımız Hakan Giyik tek tek görüşecektir” deniliyor.
GİDER HAVUZU'NDAN AYRILMA PROTOKOLÜ
Gider Havuzu'ndan ayrılma konusunda Edirne Belediye Meclisi'nin 20 Eylül 2011 tarih ve 2011/316 sayılı kararı, 5Haziran 2013 tarih ve 2013/269 sayılı kararı kapsamında isteyen üye ile kooperatif arasında imzalanan 18 maddeden oluşan bir protokol bulunuyor.
Söz konusu protokolün birinci maddesine göre, araç sahibi ortak gelir havuzu ve hat havuzu kapsamında faaliyet göstermeyi kabul ederken, dördüncü maddesine göre de Gider havuzundan ayrılış tarihi itibar ile üye başına çıkacak ödemeyi peşin olarak kabul ve taahhüt ediyor.
Aynı protokolün 5'inci maddesinde, “Üye giden havuzundan ayrılmış olması nedeni ile maliki olduğu … plakalı aracına ilişkin tüm giderler (mazot, lastik, araç bakımı, şoför, vergi, SGK, muhasebe ücreti, kooperatif aidatı, trafik kazası vs.) kendisi tarafından karşılanacaktır” deniliyor. 
Protokolün diğer bazı maddeleri de şöyle:
“Madde 7- Gider havuzundan ayrılan üye kooperatif tarafından işletilen kademe de bakım ve tamir yaptırabilir. Ancak ustalık dışında kademedeki hiçbir üründen (yağ, yedek parça vs.) faydalanamayacaktır. Aracını kademede yaptırmak istemeyen üye çıkacak olan aylık  aidattan ustalık için ödeyecek rakamdan muaf olacaktır.
Madde 8- Gider havuzundan ayrılan üye belirtilen borcu ödediğinde taraflar birbirlerinden herhangi bir hak ve alacakları kalmamış olarak birbirlerini ibra ederler. Gider havuzundan ayrılan üye kooperatifin mevcut ve gelir gider havuzundan oluşacak borçlarından mesul değildir. Ancak toplu bir şekilde kooperatif adına yapılacak yeni proje veya çalışmalar dahilinde borçtan sorumlu tutulacaktır.
Madde 10- Üye her ne kadar gider havuzundan ayrılmış ise de gelir havuzunda faaliyet göstereceğinden gelir havuzuna ilişkin kooperatif yönetiminin talep edeceği yetkileri vermeyi kabul ve taahhüt eder. Aksi taktirde kooperatif yönetimi tarafından üyenin aracının faaliyetine ayda 7 günü geçmeyecek şekilde ara verilir.
Madde 11- Üyenin peşin ödeyeceği rakama gider havuzundan ayrıldıktan sonra çıkacak vergi cezası dahil değildir. Vergi cezası belli olduğunda ceza miktarı 226 üyeye bölünerek gider havuzundan ayrılan üyenin bu cezayı 30 gün içerisinde kooperatif hesabına yatırmasını taahhüt eder. 30 gün içinde vergi cezasını yatırmayan üyenin Kentkart hesabından ceza miktarı kadar kısmının kesilmesi için yönetim kuruluna yetki verir.
Madde 13- Üye kooperatif bünyesinde çalışan M plakalı araçlardaki şoförler hariç olmak suretiyle tüm kooperatif çalışanlarının maaş, SGK ödemeleri ve gider havuzundan ayrıldığı tarihten sonra çıkacak kıdem ve ihbar tazminatlarını yönetim ve kooperatif giderlerini tahmini bütçede hesaplanarak çıkacak rakamı aidat olarak ödemeyi taahhüt eder.
Madde 14- Gider havuzundan ayrılan üye kendi aracını teslim aldıktan sonra gelir gider havuzunda kalan araçlardaki ortaklığı sona ererek hakkı kalmayacaktır.
Madde 15- Kooperatife elektronik biletten Cumartesi ve Pazar günleri heriç her gün gelen hak ediş 226 ortağa bölünerek gider havuzundan ayrılan ortakların payına düşen kısmı verecekleri hesaplarına günlük yatacaktır.
Madde 16- Gider havuzundan ayrılan üye kooperatif yönetiminin belirlediği hatlarda çıkacak km kadar servis sayısını yapmak mecburiyetindedir. Yapılacak ylık çalışma programı dahilinde gün içerisinde arıza yapan araç km. eksik yaptıysa ya da festivyl, miting, sınav, konser vs. gibi durumlarda fazla yaptığı km.'de bir sonraki aylık çalışma programında eksik ya da fazla olacak şekilde ayarlanıp tamamlanacaktır. Araç arıza veya kaza yaptığından dolayı mazeretli işe çıkmaması halinde 7 gün boyunca hak ediş almaya devam edecek ve 7 gün boyunca yapmadığı km. diğer çalışma programına ilave edilecek, ancak 7 günü geçen mazeretli veya mazeretsiz işe çıkmayan araç o günün hak edişini alamayacağı gibi hak edişi kadar da günlük ceza uygulanacaktır.
Madde 17- Kooperatif çatısı altında çalışan tüm araçlar ya da plakalar araç içi ve araç dışı kamera taktırmak zorundadır. Bunun ile alakalı Kentkart ile sözleşme yapılmıştır bu sözleşmeye gider havuzundan ayrılan üye uymak zorundadır. Takılacak olan kameraları üye taksitler halinde kendisi ödemeyi taahhüt eder.”
Gider havuzu protokolünün son maddesinde gerektiğinde ihtilafların hal merciinin Edirne İcra Daireleri ve mahkemeleri olduğuna yer veriliyor.
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Arazisi satılmış haberi yok!
Maske zorbalığı!
‘Pazar amacının dışına çıktı’
'Lütfen biraz sabır'
Açılmayan kontak canlarına tak etti!
Umutlar Karaağaç gölgesinde yeşerecek!
A.D.U. bebeğin şüpheli ölümü
Vali'den şafak vakti denetim
PDR kolları sıvadı
Edirne'ye ETTDER-Gİ
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama