ANASAYFA
25 Eylül 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kendisi de arı gibi
Edirne'de emekli olduktan sonra merak saldığı arıcılık işinde, kayınpederinden aldığı 5 kovanı 50 kovana çıkaran Fizik Öğretmeni Mehmet Demircan (57), hasat dönemi yaklaşık yarım ton bal üreterek hobisini yeni mesleği haline getirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 11-08-2020 09:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kendisi de arı gibi

Olgay GÜLER
Edirne'de emekli olduktan sonra merak saldığı arıcılık işinde, kayınpederinden aldığı 5 kovanı 50 kovana çıkaran Fizik Öğretmeni Mehmet Demircan (57), hasat dönemi yaklaşık yarım ton bal üreterek hobisini yeni mesleği haline getirdi.
Bir süre önce emekli olan Fizik Öğretmeni Mehmet Demircan, geçmişten gelen arı merakının da peşine düşerek kayınpederinden kalan kovanları arttırdı. Öğretmenlik zamanında gittiği arıcılık kursunun da yardımıyla arıcılık işini geliştiren Demircan, bugün 50 kovana çıkardığı bahçesinde yıllık ortalama yarım ton bal üretmeye başladı. En büyük yardımcısının kızı olduğunu ifade eden ve sevdiği işi yaptığı için çok mutlu olduğunu söyleyen Demircan, “Burada tamamen başka bir dünyada gibiyim. Buraya geldiğimde vaktin nasıl geçtiğini unutuyorum” dedi. 
'KAYINPEDERİNDEN GÖREREK HEVESLENDİ'
Arıcılık mesleğine, kayınpederi ve kayınvalidesinden görerek heves saldığını kaydeden Demircan, “Emekli olalı 1 yıl oldu. Bu arada da 8-9 yıl önce Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla arıcılık kursunu gittim. Daha önce zaten arıcılık işlerini kayınvalidem ve kayınpederimden de gördüm. Bu işin nasıl yapıldığını görünce çok heveslendim. Kursa da giderek daha resmi ve gerçek bilgilere ulaşmak istedim. Öylelikle heveslendik. 3 yıl önce buradaki yerimizi aldık. 3 yıldan beri de burada arıcılık yapıyoruz. 45-50 kadar kovanımız var. Bu işi ailecek yapıyoruz diyebilirim” diye konuştu. 
'EN ÇOK AYÇİÇEK BALI ÜRETİYORUZ' 
Arıların gizemli canlılar olduğunu ve bunun mesleği daha cazip kıldığını belirten Demircan, süzme ve petek bal olmak üzere ayçiçeği balı ürettiklerini aktardı. Demircen, “Trakya'da bal denilince zaten herkesin aklına ilk ayçiçeği balı gelir. Ayçiçeği balı bizim buraların en önemli ballarından biri. Ondan bir süre önce de karaçalı bal dönemi var. Türkiye'nin her tarafından ayçiçeği ve karaçalı balı için bölgemize arıcılar geliyor. Biz de en çok ayçiçeği balı üretiyoruz. Ayçiçekleri açmadan önce de bahar balı dediğimiz bir bal alıyoruz. Onun dışında süzme bal ve petek bal da üretiyoruz. Çerçevenin içine çember koyuyoruz. Bunlara önce arı peteğini örüyor ve daha sonra balını üretiyor. Daha sonra da sırlayıp petek balı olarak halkımıza sunuyoruz” şeklinde konuştu. 
“SEVDİĞİM İŞİ YAPTIĞIM İÇİN MUTLUYUM” 
Sevdiği bir işi yapmaktan dolayı mutlu olduğunu ve hayallerini gerçekleştirdiğini dile getiren Demircan, “Burada tamamen başka bir dünyada gibiyim. Buraya geldiğimde vaktin nasıl geçtiğini unutuyorum. Burada zaman çok hızlı geçiyor. Tamamen sevdiğim işi yaptığım için de çok mutlu olduğumu düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 
Babasının en büyük yardımcısı olan Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi son sınıf öğrencisi 22 yaşındaki Esranur Demircan ise, “Burada annemle birlikte babama özellikle bal hasadı döneminde yardımcı oluyoruz. Çünkü yoğun bir dönem geçiriyoruz. Kovanlarımızın sayısı fazla ve arılar gerçekten çok emek isteyen bir iş. Burada hem meyve sebzemizi yetiştiriyoruz hem de arılarımızla ilgileniyoruz. Günlerimizi böyle geçiriyoruz” diye konuştu. 
 .

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Arazisi satılmış haberi yok!
Maske zorbalığı!
‘Pazar amacının dışına çıktı’
'Lütfen biraz sabır'
Açılmayan kontak canlarına tak etti!
Umutlar Karaağaç gölgesinde yeşerecek!
A.D.U. bebeğin şüpheli ölümü
Vali'den şafak vakti denetim
PDR kolları sıvadı
Edirne'ye ETTDER-Gİ
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama