ANASAYFA
25 Eylül 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Yangın bu kadar yakın!
Edirne Valiliği'nce Bulgaristan'ın güneydoğusundaki Hasköy bölgesinde başlayan ve rüzgarlı havanın etkisiyle yayılan orman yangını nedeniyle önlemler en üst düzeye çıkartılarak, sınır hattı boyunca 32,6 kilometrelik güvenlik şeridi oluşturuldu… Nesli tükenmekte olan yırtıcı kuşlar arasında Bulgaristan'ın en zengin bölgelerinden biri olan Haskovo bölgesi içerisindeki Sakar Dağı'nda 5gün önce başlayan ve rüzgar nedeniyle hala devam eden yangının 50 bin dönümden fazla orman, çalılık ve tarım arazilerinde etkili olduğu bildirildi…
Haberin Yayın Tarihi: 11-08-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Yangın bu kadar yakın!

Edirne Valiliği'nce Bulgaristan'ın güneydoğusundaki Hasköy bölgesinde başlayan ve rüzgarlı havanın etkisiyle yayılan orman yangını nedeniyle önlemler en üst düzeye çıkartılarak, sınır hattı boyunca 32,6 kilometrelik güvenlik şeridi oluşturuldu. Haskovo bölgesi içerisinde yer alan Sakar Dağı'nda 5gün önce başlayan ve rüzgar nedeniyle hala devam eden yangının 50 bin dönümden fazla orman, çalılık ve tarım arazilerinde etkili olduğu bildirildi.
Edirne Valisi Ekrem Canalp, Bulgaristan sınırı boyunca alınan önlemleri bizzat yerinde incelediği görüntülerin yer aldığı paylaşımda, “Cuma günü, Lalapaşa ilçemizde bulunan Hamzabeyli Sınır Kapımızın güneyinde, Bulgaristan topraklarında başlayan ve sınır hattı boyunca ilerleyen orman yangınının ülkemizi etkilememesi için bütün ekiplerimizle gece gündüz devam eden yoğun bir çaba içerisindeyiz” denildi.
Edirne Valiliği'nden yapılan açıklamada ise, yangın nedeniyle kurulan kriz masasının 24 saat esasına göre çalıştığı belirtilerek, şöyle denildi: 
“Bulgaristan'ın güneydoğusundaki Hasköy bölgesinde başlayan ve rüzgarlı havanın etkisiyle yayılan orman yangını nedeniyle sınır köylerimizde önlemler en üst düzeye çıkartıldı.
Yangının ülkemizi etkilememesi için gerekli önlemler alınmıştır. Yangın Hamzabeyli sınır kapısından Büyükismailçe köyüne kadar olan bölgenin karşı tarafında Bulgaristan sınır hattı kilometre uzunluğundaki bir alanda devam etmektedir.
Yangın belli yerlerde sınırımıza kadar ulaşmış olup alınan tedbirler neticesinde şu ana kadar Türkiye topraklarına sıçraması engellenmiştir. Bazı bölgelerde ise sınır hattımıza uzaklığı 1,5 ile 3 kilometre arasında değişmektedir.
Yangın nedeniyle Valiliğimizce kriz merkezi kurulmuş olup 24 saat esasına göre görev yapmaktadır.
Müdahale amacıyla 9 kurumdan 52 araç 224 personel olay yerinde görev yapmaktadır.
Yürütülen çalışmalarla İl Özel İdaresi ve Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerimizce sınır hattımızda 32.6 km uzunluğunda güvenlik şeridi oluşturulmuştur.”
50 BİN DÖNÜM ALAN
Bulgaristan'ın güneydoğusundaki Haskovo bölgesi içerisinde yer alan Sakar Dağı'nda başlayan yangının 50 bin dönümden fazla orman, çalılık ve tarım arazilerinde etkili olduğu bildirildi.
Yangından etkilenen yerleşim birimi olmadığını belirtilirken, olağanüstü hal Haskovo bölgesindeki Svilengrad, Harmanlı, Topolovgrad, Haskovo merkez ve Dimitrovgrad'ta 11 Ağustos 'a kadar uzatıldı.
Kuvvetli rüzgar nedeniyle karmaşık durumun devam ettiğine dikkat çekilirken, orman ve belediye çalışanları, ordu, yerel halk ve gönüllülerin Sofya, Kırcaali, Plovdiv, Veliko Tırnovao, Pazarcık, Haskovo itfaiyecilerinin çalışmalarını desteklediği belirtildi.
SAKAR DAĞI
Sakar Bulgaristan'ın güneydoğusunda Meriç (Maritsa), Tunca (Tundzha), Sokolitsa ve Sazlıyka nehirleri arasında, Yunanistan ve Türkiye sınırlarına yakın bir dağdır. Dağın en yüksek zirvesi 856 m'de Vishegrad'dır. Sakar, nesli tükenmekte olan yırtıcı kuşlar arasında Bulgaristan'ın en zengin bölgelerinden biridir.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Arazisi satılmış haberi yok!
Maske zorbalığı!
‘Pazar amacının dışına çıktı’
Açılmayan kontak canlarına tak etti!
'Lütfen biraz sabır'
Umutlar Karaağaç gölgesinde yeşerecek!
A.D.U. bebeğin şüpheli ölümü
Vali'den şafak vakti denetim
PDR kolları sıvadı
Edirne'ye ETTDER-Gİ
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama