ANASAYFA
30 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Evde 110, kapıda 220
Sınır kapılarında Koronavirüsü testi yoğunluğunu azaltmak amacıyla 110 lira olan test ücreti Sağlık Bakanlığı'nın talimatı ile yüzde 100 artışla 220 liraya yükseltildi…
Haberin Yayın Tarihi: 11-08-2020 07:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Evde 110, kapıda 220

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Aytunç ÖNÜR
Sınır kapılarında Koronavirüsü testi yoğunluğunu azaltmak amacıyla 110 Lira olan test ücreti Sağlık Bakanlığı'nın talimatı ile 220 Lira oldu. İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Mustafa İshak Yıldırım, “Talimat bakanlıktan geliyor” dedi.
Sınır kapılarında Koronavirüsü testi Sağlık Bakanlığı'nın talimatıyla 110 Lira'dan 220 Lira'ya çıktı. Testi yaptıracaklar yola çıkmadan kendi memleketlerinde yaptırmaları halinde 110 Lira ödeyecek. İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Mustafa İshak Yıldırım, “Fiyatlandırma talimatı Bakanlıktan geliyor. Bizim inisiyatifimizde olan bir durum değil” diyerek şu bilgilen-dirmeyi yaptı:
“FİYATLANDIRMA TALİMATI BAKANLIKTAN GELİYOR”
“Sınır kapılarında çok yığılma olduğu için herkes testini memleketinde yaptırsın diye özendirici olması amacıyla sınır kapılarındaki fiyat 220 TL'ye çıktı. Ama yola çıkmadan önce memleketlerinde yaptırırlarsa yine 110 TL verecekler. Devlet Hastanesi ve Kapıkule birbirinden farklı değil. Devlet Hastanesi'ndeki örnek alma ünitesi Kapıkule'ye bağlı. Aradaki mesafeyi uzaklaştıralım, yoğunluğu bölelim diye buraya aldık. Yoksa burası Devlet Hastanesi'ne bağlı bir ünite değil. Kapıkule ünitesinin devamı. Yurtdışına çıkacak kişiler eğer testlerini sınır kapısında yaptırırsa 220 TL ödeyecek. Bakanlığın talimatı bu yönde. Eğer sınır kapılarında değil de kendi memleketlerinde yaptırırsa 110 TL ödeyecek. Bakanlığın uygulaması tüm Türkiye'de uygulanmakta. 
“PARALARIN KURUMUMUZ VE HASTANEYLE ALAKASI YOK”
Ayrıca paraların İl Sağlık Müdürlükleri ve hastanelerle uzaktan yakından alakası yok. Parayı elden bile alsak kişinin adına Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü hesabına yatırıyoruz. Biz burada sadece aracılık yapıyoruz. Yurtdışına çıkacak kişiler için söylüyorum. Devlet hastanesi şu anda yurtdışına çıkış tahlili yapmıyor. Buradaki ünite yapıyor. Biz yurtdışına çıkış için ayrı birim kurduk. 
'ŞİKÂYET HASTALIK VARSA TEST ÜCRETSİZ'
Eğer sizin bir şikâyetiniz, hastalığınız varsa onun testi ücretsiz yapılıyor. Fiyatlandırma yurtdışına çıkış testleri için geçerli. Vatandaş hastaysa teste bir ücret ödemiyor. Çünkü yurtdışına çıkmak özel bir iş. Burada vatandaşta virüs var mı diye biz araştırmıyoruz. Vatandaş talep ediyor. Dolayısıyla ücret isteniyor. Ama vatandaşın şikayeti vardır, hastaneye gider, testini yaptırır o zaten ücretsiz. Benim söylediğim sadece yurtdışına çıkacak olan vatandaşların testleri için geçerli.”
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar'la da yakın temas!
25 Kasım'da çifte bayram
Aksal'a 'genel müdür' tepkisi
Rahmi Kızmaz'dan İnönü'de unutulmaz gol
Cumhuriyet fidanı: 29 Ekim 500 dikim
29 Ekim'e özel ziyaret
TÜ'de Cumhuriyetin 97. yıl fidanı
ADD'nin 97. yıl manifestosu
‘Demokrasimize sahip çıkmalıyız’
Çocuk Evi'nde bayram
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama