ANASAYFA
25 Eylül 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Balkonlara İstanbul Sözleşmesi
Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Edirne Kadın Danışma Merkezi, evlerin balkonlarına asılmak üzere “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” sloganı yazılı pankart ve afişler hazırladı…
Haberin Yayın Tarihi: 12-08-2020 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Balkonlara İstanbul Sözleşmesi

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne Kent Konseyi (EKK) Kadın Meclisi ve Edirne Kadın Merkezi Dayanışma Derneği (EKAMEDER) Üyeleri Edirne Belediyesi Dr. Fatma Şakir Memik Kadın Merkezi'nin bahçesinde İstanbul Sözleşmesi Yaşatır sloganının yer aldığı pankart ve afişleri evlerinin balkonlarına kapılarına asmak üzere hazırladı. Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) Edirne İnisiyatifi olarak kadınlar 'İstanbul Sözleşmesi Yaşatır. Biz birlikte güçlüyüz' dedi.
Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Edirne Kadın Danışma Merkezi Derneği üyeleri, “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” sloganı ile hazırladıkları pankart ve afişleri evlerin balkonlarına asarak gündemde tutmaya katkı veriyor. 
Bilindiği gibi son zamanlarda 6284 sayılı yasanın ve İstanbul Sözleşmesinin kaldırılmaması için Türkiye Kadın Hareketi her ilde EŞİK (Eşitlik İçin Kadın Platformu) inisiyatiflerini oluşturarak ortak açıklama ve eylemler gerçekleştiriyor. Edirne'de de EŞİK İnisiyatifi oluşturulma çalışmaları sürüyor. Eylemlerinin ana teması olan İstanbul Sözleşmesi Yaşatır sloganının yer alacağı pankart ve afişleri hazırlamak için Edirne Kent Konseyi (EKK) Kadın Meclisi ve Edirne Kadın merkezi Dayanışma Derneği (EKAMEDER) Üyeleri Edirne Belediyesi Dr. Fatma Şakir Memik Kadın Merkezi'nin bahçesinde buluştu. Renkli boya,  kalem, karton, bez gibi malzemelerle birlikte merkezin bahçesinde buluşan kadınlara merkezin kadın çalışanları ile Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Özlem Takındı da katılarak destek verdi.  
"BİZ BİLİKTE GÜÇLÜYÜZ"
EKAMEDER ve EKK Kadın Meclisi, kadın örgütlerine seslenerek, EŞİK Edirne İnisiyatifi'ne katılma çağrısını yinelerken, EKAMEDER Yöneticilerinden Şahide Ağaoğlu söz konusu çalışmayla ilgili şunları söyledi:
“Edirne EŞİK İnisiyatifi Eşitlik İçin Kadın Koalisyonu olarak yapılan ilk eylemimiz. Pankartlarımızı hazırladık. Türkiye'de 300'ün üzerinde kadın derneğinin 200'ün üzerinde karma örgütün destek verdiği belki de bugüne kadar Türkiye'nin yaşadığı en büyük örgütlülük. Kadın örgütleri çocuk evliliklerinin olmaması için yasaya karşı gelmeye TCK 103 ile başladılar. Yan yana gelen kadın örgütleri bir anda önlerine gelen İstanbul Sözleşmesi kaldırılmalı söylemine bu kadın hareketi 'İstanbul Sözleşmesi yaşatır' adıyla bu çalışmaya başladı. Türkiye'deki bütün kadın örgütleri İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasına asla izin vermeyecek. 'İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanması gerek' diyerek tüm Türkiye'de bu çalışmalar başladı. Biz de Edirne'de EŞİK'in temsilcisi ve içinde yer alan Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği, Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi, Edirne Çocuk Hakları da bu EŞİK'in içinde yer alıyor. İki ayı geçti. Üçüncü ay bitmek üzere. Her hafta bütün Türkiye kadınlarının ortak hareketi yapılıyor. Ortak çalışmalar, ortak eylemler, basın açıklamaları yapılıyor. Ortak afişlerimizi hazırlayarak Türkiye'nin her yerinde bu çalışmayı yapıyoruz. 'İstanbul Sözleşmesi yaşatır' diyoruz. İstanbul Sözleşmesi uygulansın. Şu anki iktidarın MHK toplantısıyla kaldırılmayı hedefliyor. Ancak iktidar partisi Ak Parti'nin bünyesinde bulunan çok kadın İstanbul Sözleşmesi'nin kalkmasına karşılar. Dolayısıyla bizler izin vermiyoruz. Sözleşmenin kalkması kadınların eşitlik, özgürlük ve can güvenliğinin kalkması demek. Afişlerimizi arkadaşlarımızla birlikte hazırladık. Basın açıklamalarını ayrıca yapacağız. Ama Edirne'de oluşturulan bir EŞİK İnisiyatifi var. Burada hem kadın örgütleri hem de karma örgütlerden bu inisiyatifin içine yer almak isteyen örgütler var. Birlikte hareket edeceğiz. Ben de EŞİK'in içinde yer alan EKAMEDER adına çalışmaları takip eden kişiyim ve Edirne kamuoyuyla bunları paylaşıyoruz.” 
Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevim Karaman ve EKAMEDER Başkanı Hülya Bodur da “Eşik İnisiyatifini oluşturma çalışmalarımız hala devam ediyor. Hala katılmak isteyen örgütler var. En kısa zamanda inisiyatifin içinde hangi örgütlerin olduğunu basın ve kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.
İstanbul Sözleşmesi'nin gündemde tutulması için hazırlanan pankart ve afişler evlerin balkonlarına asıldı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Arazisi satılmış haberi yok!
Maske zorbalığı!
‘Pazar amacının dışına çıktı’
'Lütfen biraz sabır'
Açılmayan kontak canlarına tak etti!
Umutlar Karaağaç gölgesinde yeşerecek!
A.D.U. bebeğin şüpheli ölümü
Vali'den şafak vakti denetim
PDR kolları sıvadı
Edirne'ye ETTDER-Gİ
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama