ANASAYFA
25 Eylül 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Çakırlar: Kuraklığa dikkat!
İYİ Parti Grup Başkanı, Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, üreticinin kuraklıktan doğan mağduriyetinin giderilmesi için ayçiçeği alım fiyatının 3,5-4 TL arasında açıklamasının, çeltiklerin kurumaması için de barajlardan su salınımı konusunda Bulgaristan ile bir an önce irtibata geçilmesinin gerektiğini bildirdi… 
Haberin Yayın Tarihi: 13-08-2020 07:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Çakırlar: Kuraklığa dikkat!

İYİ Parti Grup Başkanı, Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, üreticinin kuraklıktan doğan mağduriyetinin giderilmesi için ayçiçeği alım fiyatının 3,5-4 TL arasında açıklamasının, çeltiklerin kurumaması için de barajlardan su salınımı konusunda Bulgaristan ile bir an önce irtibata geçilmesinin gerektiğini bildirdi. 
Milletvekili Çakırlar, kuraklığa dikkat çektiği açıklamasında tarımda verimliliği etkileyen bir çok faktör bulunduğunu, bu etkenlerden son dönemde en fazla önem arz eden konunun ise iklimdeki dengesizlikten kaynaklanan aşırı mevsimsel değişiklikler olduğunu kaydetti. Son yıllarda özellikle yaz aylarındaki kuraklık ve yağış dengesizliğinin tarım sektörüyle ilgilenen üreticiler için dövizde yaşanan dalgalanmalarla birlikte oluşan artan girdi maliyetlerinden sonra büyük bir problem haline dönüştüğünün altını çizen Çakırlar şunları kaydetti:
“Çiftçimiz gübre, mazot, zirai ilaç, tohum ve elektrik gibi girdi maliyetlerindeki artışlarla mücadele etmeye çalışırken iklimdeki etkenlerden doğan yeni problemlerle mücadele etmesi güç gözükmekte.
Dünyamızı ve ülkemizi kasıp kavuran Koronavirüs salgını devam ederken çiftçilerimiz her gün yeni problemlere karşılaşmakta, özellikle bölgemizde yaşanan dolu yağışları, üzücü tarım alan yangınları ve bu yıl yaşanan aşırı kuraklık sebebiyle ürünlerde geçen yıl ki verimi bulmak söz konusu dahi olamayacağı buğdayda yapılan hasat sonrası anlaşılmıştı.
AYÇİÇEĞİ FİYATI 3,5-4 TL ARASINDA AÇIKLANMALI
Günümüzde ise yaşanan mevsimsel olgular neticesinde ayçiçeği üreticilerimiz aynı problemlerle karşılaşmakta, yaşanan aşırı kuraklık sebebiyle geçen yıla oranla verimde çok büyük bir düşüş görülmektedir. Ayçiçeği üreticisinin kuraklıktan doğan mağduriyetinin bir nebzede olsa giderilmesi için bakanlık ayçiçeği alım fiyatını 3,5-4 TL arasında açıklaması gerekmektedir. 
ÇELTİK İÇİN BULGARİSTAN'DAN SU
Bölgemizde kuraklık sebebiyle yaşanacak problemlerden bir diğeri ise çeltik üreticilerimizin yaşaması muhtemel yağış sorunları ile birlikte yaşanacak olan verim eksikliğidir. Bir çok çeltik üreticisi yağış yaşanmadığı için pompa ile de tarlalarını sulamakta problem yaşadığını çeltiklerinin kurumaması için çok az miktarda sulama yapabildiklerinden yakınmakta, bir an önce Bulgaristan ile irtibata geçilip barajlardan su alımı yapılması ve ileride aynı problemlerin yaşanmaması için bu soruna bakanlığın bir çare bulması gerekmektedir.
2006 yılında çıkarttığınız 5488 sayılı Tarım Kanunu'nun 21'inci maddesi aynen şöyle diyor; 'Tarımsal destekleme programlarının finansmanı, bütçe kaynaklarından ve dış kaynaklardan sağlanır. Bütçeden ayrılacak kaynak gayrisafi milli hasılanın yüzde 1'inden az olamaz.'
14 yıldan beri uygulayamadığınız en fazla yüzde 0,5 olarak sağlayabildiğiniz yasayı pandemi sürecinde fedakar bir şekilde üretime devam etmeye çalışan çiftçilerimize sağlamayı düşünüyor musunuz?”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Arazisi satılmış haberi yok!
Maske zorbalığı!
‘Pazar amacının dışına çıktı’
Açılmayan kontak canlarına tak etti!
'Lütfen biraz sabır'
Umutlar Karaağaç gölgesinde yeşerecek!
A.D.U. bebeğin şüpheli ölümü
Vali'den şafak vakti denetim
PDR kolları sıvadı
Edirne'ye ETTDER-Gİ
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama