ANASAYFA
23 Eylül 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kuraklığa 'alternatif' proje
Son yılların en kurak dönemlerini yaşayan Edirne'de üretici tarlasını sulayabilmek için alternatif yollar ararken, eski İl Genel Meclis üyeleri, kendileri de birer üretici olan Erdal Akgün ve Asım Uyguner, Lalapaşa'ya bağlı Saksağanlı ve Hüseyinpınar köyleri arasında bulunan Akardere mevkiindeki derenin sulamada kullanılmak için çok elverişli olduğunu, buraya yapılacak barajla havzanın sulanabileceğini dile getirdi… 
Haberin Yayın Tarihi: 14-08-2020 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kuraklığa 'alternatif' proje

Olgay GÜLER
Edirne Eski İl Genel Meclis Üyeleri Erdal Akgün ve Asım Uyguner, debi seviyesi diplerde olan ve kuraklıkla karşı karşıya olan Tunca Nehri'nden tarlasını sulaya-mayan üreticiye alternatif olarak Kayalıdere bölgesindeki derenin devreye sokulabileceğini ifade etti.
Son yılların en kurak dönem-lerini yaşayan Edirne'de üretici, tarlasını sulayabilmek için alternatif yollar ararken, bir öneri de eski İl Genel Meclis üyeleri, kendileri de birer üretici olan Erdal Akgün ve Asım Uyguner'den geldi. İkili, Lalapaşa'ya bağlı Saksağanlı ve Hüseyinpınar köyleri arasında bulunan Akardere mevkiindeki derenin, sulamada kullanılmak için çok elverişli olduğunu, buraya yapılacak barajla havzanın sulanabileceğini dile getirdi. 
'TUNCA'NIN AKMADIĞI DÖNEMLERDE, BURASI KULLANILABİLİR' 
Edirne'de 2009  2014 yılları arasında İl Genel Meclis Üyeliği yapan Asım Uyguner, Tunca Nehri'nde son günlerde yaşanan kuraklıktan dolayı üreticinin mağdur olduğunu ifade ederek, “Tunca Nehri'nin akmadığını ve tarıma olumsuz katkılarını gördükten sonra hele hele Suakacağı barajı gibi 30 yıldır süren bir yılan hikâyesinden sonra sizlerle bu baraj olabilecek su havzasını paylaşmak için geldik. Olduğumuz yer Lalapaşa'ya bağlı Saksağanlı Hüseyinpınar Köylerinin arasında Kayalıdere denen mevkii. Tunca Nehri kadar bütün kış buradan su akar. Bu su bile önü bent ile kapanan bir barajı doldurmaya yetecektir. Buradaki araziler tarım yapılmayan marjinal araziler. Kamu yararı göz önüne alındığında önü kapatılarak baraj olma şansına sahip. Çok yakın bir mesafede 2 km aşağıdan Tunca Nehri geçiyor. Buraya yapılacak bir baraj ile 50-60 gün Tunca'nın akmadığı dönemlerde su tahliyesi yapılabilir, nehre katkı sağlanabilir, yer altı suları dediğimiz sistemlerle de çiftçimiz bunu kullanabilir” dedi. 
'KURAKLIĞA KARŞI BİR ŞEY YAPILMALI' 
Konuyla ilgili yetkililerle konuşacaklarını söyleyen Uyguner, “Burası için, önce yetkilileri uyarıp daha sonra kamuoyu oluşturacağız. İnsanları zor şartlar bir şeyler yapmaya iter. Elimizde olan değerleri kullanmamız lazım. Biz Edirne'nin kuzey bölgesine baraj istiyoruz. Önümüzdeki dönemler daha kurak geçeceği söyleniyor. Kuraklığın önüne geçmek için bir şeyler yapılması lazım” diye konuştu. 
'ALLAH SANKİ BURASINI BARAJ YAPILSIN DİYE YARATMIŞ' 
Eski İl Genel Meclis Üyesi  Erdal Akgün de, “İnanın yıllardan beri buradan geçip görüyoruz. Asım arkadaşımızın hassasiyetine bir çiftçi olarak katılıyorum. Yıllarca keşke bizi Suakacağı Barajı projesi ile uyutmasalardı da buraya bir şey yapılsaydı. Bu gerçekten Edirne'nin büyük bölümüne sulamada faydalı olacak bir bölge. Dikkat ederseniz Hamzadere Barajı son derece verimli araziler kazılarak, yoktan var edilerek yapılmış bir alan. Ama burası, baktığımızda sanki Allah bu doğayı baraj yapılsın diye Türk milletinin, Edirne çiftçisinin hizmeti için burayı yaratmış. Biz burada çözüm yolunu sunuyoruz. Devletimizi idare edenlere, özellikle DSİ Bölge Müdürlüğü'ne el atması gerektiğini, derhal çalışmaların başlatılması gerektiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Sular niye kesilmedi?
Tunca'ya ‘Pilav Yolu’
65 yaş üstü 5 saat ücretsiz!
Marangoz ustasının intiharı
60 yıldır onarım bekliyor!
'Maske' maskelerini düşürdü!
Çakırlar ve Akalın GİK'te
İlk gün heyecanı
Miniklere yüz yüze hediye
Kural tanımayan avcılara ceza
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama