ANASAYFA
25 Eylül 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Gerekirse eğitime 1 yıl ara verilir’
Türk Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Hakan Yıldız, “Hastalıklı bir nesil yetiştireceğimize gerekirse eğitim  öğretime 1 yıl ara verilir ve sağlıklı, eğitimli bir nesil yetiştiririz” dedi… 
Haberin Yayın Tarihi: 14-08-2020 07:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Gerekirse eğitime 1 yıl ara verilir’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Okullar 31 Ağustos'ta uzaktan eğitim ile açılacak. Türk Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Hakan Yıldız, “Hastalıklı bir nesil yetiştireceğimize gerekirse eğitim  öğretime 1 yıl ara verilir ve sağlıklı, eğitimli bir nesil yetiştiririz” dedi. 
Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun tavsiye kararına uyarak okulların 31 Ağustos'ta uzaktan eğitim ile açılması kararı aldı. Çocukların sağlığının her şeyden önce geldiğini vurgulayan Türk Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Hakan Yıldız, şu görüşleri paylaştı:
“EDİRNE'DE OKULLARDA CİDDİ PROBLEMLER GÖZÜKMÜYOR”
“21 Eylül'de okulların tatil dönüşü açılmasıyla ilgili bir erteleme söz konusu oldu. Yüz yüze eğitim 21 Eylül'de başlayacak deniyor. Sağlık Bakanlığı'nın Bilim Kurulu tavsiyesine uyarak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu kararı aldı. Edirne'ye baktığımızda Edirne'de MEB'e bağlı okullarımızda çok ciddi problemler gözükmemekte. Bazı okullarda ufak tefek aksaklıklar oluyor. Uzaktan eğitime 31 Ağustos'tan 21 Eylül'e kadar devam edileceği söyleniyor. Uzaktan eğitimde Türkiye genel anlamda çok ani bir şekilde karşı karşıya kalsa da önemli bir yol kat ettiğini düşünüyoruz. Hayat şartları itibariyle uzaktan eğitimin temel gereksinimleri olan internet, bilgisayar, telefon gibi temel araç gereçleri ellerinde olmayan ailelerde problem yaşanacak. Bu konuda Edirne'de çok fazla sayıda öğrenci olmadığını Milli Eğitim Müdürlüğü görmüştür. 
“EĞİTİME KÂR ZARAR ORANI GİBİ BAKMAK YANLIŞ”
Tabi ki eğitime kâr zarar oranı gibi bakmak yanlış olur. Bir tane çocuk dahi uzaktan eğitimden veya yüz yüze eğitimden eğitim eşitliğinden yararlanmak zorunda. Eminim ki bu konuda Edirne Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü üzerine düşen görevi yerine getirecektir. Ancak bu noktada şuna değinmekte fayda var; MEB'in açıklamasında özel okullar 17 Ağustos'tan itibaren isterlerse yüz yüze eğitime başlayabilecekler. Bunu da özel okulların salgınla alakalı eğitim  öğretim imkânları sağlayabilmesi açısından söyleyebilmekte. Eğitimde fırsat eşitliğine aykırı bir durum olduğunu düşünüyorum. Çünkü öğrencilerin bu şekilde eğitim - öğretimin her ne kadar ülkemizde salgınla yaşamak zorundaysak öğrencilerimizin de eşit oranda eğitim  öğretime ulaşması gerekiyor. Bunun özel veya devlet okulu diye ayrılmaması gerekiyor. 
“ÇOCUKLARIN EĞİTİMDEN UZAK KALMASININ NEDENİ BİZ BÜYÜKLER”
Bakanlık üç tane model belirlemiş. Bunlar: uzaktan eğitim, iki gün eğitim bir gün mola şeklinde eğitim modeli veya aynı anda eğitim olsa dahi sınıfların bölünerek veya farklı saatlerde teneffüslere çıkması şeklinde bir model. Şunu belirtmeliyim ki uzaktan eğitim yüz yüze eğitimin yerini alamayacak. Dünyada planlı eğitim  öğretim başladığından itibaren hep böyledir. Yerini almasının imkânı yok. Burada çocuklarımızın eğitim hayatından geri kalmasının sebebi çocuklarımız değil. 
Tekrar tekrar vurgulamak lazım; sebebi biz büyükleriz. Salgının yayılmaması için temel 3 kural var. Bunlar; el hijyeni, maske kullanımı ve sosyal mesafe. Yapacağımız iş bu 3 temel kurala uymak. Ondan sonra kalkıp 'okullar niye açılmıyor?' diye sorular soramayız. Çuvaldızı önce kendimize batırmamız gerekiyor. Çocuklar virüsü taşıyor. Sen çocuklara virüsü bulaştırmazsan, salgında önlemini alırsan o çocuklar virüsü taşımaz. 
UZAKTAN EĞİTİM 31 AĞUSTOS 21 EYLÜL 
31 Ağustos  21 Eylül arası uzaktan eğitim yapılacak. 21 Eylül tarihi yaklaşırken eminim ki Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu tavsiyesine uyarak hareket edecek. Doğrusu da budur zaten. Koskoca bir Bilim Kurulu ve bu süreci iyi yönettiğini düşündüğümüz bir Sağlık Bakanı var. Bakanlık neyi tavsiye ederse o uygulanmalı. Her şeyden önce gelen şey sağlık. 3 temel kurala uyacağız. Mesafeye dikkat edeceğiz, maske takacağız ve el hijyenimize dikkat edeceğiz. Bu kadar basit. Saat başı ellerimizi yıkayalım. Bu kadar zor bir şey değil. Salgını yaygınlaştıran insanlar. Yayılan yayıldı. Ama biz bunu önleyebiliriz. 6 ay kurallara uysak önleyebiliriz. Hem de dışarıda gezerek. Hükümet, 'eskisinden daha sıkı tedbirler koyabiliriz' diye açıklama yapıyor. Sokağa çıkma yasağı koyulsa 15 gün ne yapacağız? Hastalıklı bir nesil yetiştireceğimize gerekirse eğitim  öğretime 1 yıl ara verilir ve sağlıklı, eğitimli bir nesil yetiştiririz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Arazisi satılmış haberi yok!
Maske zorbalığı!
‘Pazar amacının dışına çıktı’
'Lütfen biraz sabır'
Açılmayan kontak canlarına tak etti!
Umutlar Karaağaç gölgesinde yeşerecek!
A.D.U. bebeğin şüpheli ölümü
Vali'den şafak vakti denetim
PDR kolları sıvadı
Edirne'ye ETTDER-Gİ
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama