ANASAYFA
28 Ocak 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Meralar hızlı tren kurbanı!
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, İstanbul - Halkalı ile Edirne - Kapıkule arası Demiryolu Hattı yapımı nedeniyle çıkan hafriyat topraklarının dökülmesi sonucu meraların yok edildiğini ayrıca çıkan tozlardan bölgedeki tarlalar zarar gördüğünü, su kaynakları kuruduğunu, hayvanların su içtiği ayazmaların bile doldurulduğunu belirterek, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye konuyla ilgili birer soru önergesi verdi… 
Haberin Yayın Tarihi: 25-08-2020 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Meralar hızlı tren kurbanı!

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu İstanbul - Halkalı ile Edirne - Kapıkule arası Demiryolu Hattı yapımı nedeniyle hafriyattan çıkan toprakların bölgede bulunan meralara dökülmesini gündeme getirdi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemi-rli'ye konuyla ilgili birer soru öner-gesi veren Doç. Dr. Okan Gay-tancıoğlu hafriyat topraklarının meralara döküldüğünü ayrıca çıkan tozlardan bölgedeki tarlalar zarar gördüğünü ve su kaynakları kuruduğunu belirterek hayvanların su içtiği ayazmaların bile dold-urulduğunu söyledi.
Projeden çıkan hafriyatın nereye döküleceğinin daha önce belirlenip belirlenmediğini de soran Doç. Dr. Gaytancıoğlu tarım topraklarının ve meraların yok edilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti. Projenin finansmanın Avrupa Birliği fonlarından karşılandığını ama yapılan işin çevreye ve tarım alanlarına verdiği zararlara bakılınca Avrupa standardına uymadığı da vurgulayan Doç. Dr. Gaytancıoğlu çiftçilerin uğradığı zararın karşılanıp karşılanmaya-cağını da sordu. 
Doç. Dr. Gaytancıoğlu, “Memeraları yok ederek hayvancılıkta zaten yüksek olan maliyetleri daha da arttırırsınız. Durmadan dünyanın dört bir yanından hayvan ithal ediyoruz. AKP Genel Başkanının 'zorunlu kalmadıkça ithalat yapmayacağı' demesinden bu yana 10 ay bile geçmemişken yüzbinlerce hayvan ithal ettik. Üstelik bunca ithalata rağmen etin en pahalı olduğu ülkelerden birisiyiz. Meraları, tarım alanlarını yok eden bir ülkede gıda güvenliğinden söz edilemez. Ulaşımın ve tarım birbirinin karşısında değil aksine tamamlayıcısıdır. Bu çağda tarım topraklarının yok edilmesinin hiçbir akılcı gerekçesi olamaz” dedi.
Meraların korunmasının anayasal ve yasal bir zorunluluk olduğunu üzerlerine toprak dökülerek yok edilmesinin kabul edilemez olduğunu hatırlatan CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu hayvancılıkta artan maliyetler karşısında meraların korunma-sının çok önemli olduğunu da sözlerine ekledi. 
PAKDEMİRLİ'YE
Milletvekili Gaytancıoğlu'nun Bakan  Pakdemirli'nin yanıt-laması istemiyle TBMM Başkan-lığı'na sunduğu soru önergesi şöyle:
“İstanbul (Halkalı) ile Edirne (Kapıkule) arası Demiryolu Hattı yapımı nedeniyle bölgede bulunan meralara hafriyattan çıkan toprak-lar dökülmekte, çıkan toz bölgede-ki tarlalara zarar vermektedir. Basına yansıyan ifadelerinde Ulaştırma ve Altyapı Balkanı Adil Karaismailoğlu, “Bu projenin inşaat alanından çıkan toprakları Tarım İl Müdürlüklerimiz eliyle bölgedeki meralara yayıyoruz. Ve bu meraları ekilebilir alan haline getirmeye yardımcı oluyoruz. Bu anlamda da ülkemize tarım alanı kazandırıyoruz” demektedir.Söz konusu projeye başlanmadan önce Bakanlığınız tarafından hafriyat topraklarının meralara dökülmesi için izin verilmiş midir?  Meraların korunması anayasal ve yasal bir zorunluluk değil midir? Hafriyat toprakları dökülen meraların yeniden mera vasfını kazanması mümkün müdür? Bununla ilgili bir çalışmanız var mıdır? Ulaştırma ve Altyapı Bakanının açıkladığı şekliyle hafriyat topraklarının döküldüğü meraların tarım alanı olması mümkün müdür? Kaybolan mera alanlarında hayvancılık yapan çiftçilerimizin zararı nasıl karşılanacaktır? Mera alanları olmadan sağlıklı bir hayvancılık yapılabilir mi? AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılında mera alanlarımız ne kadardı? Şimdi ne kadardır? Hafriyat dökülmesi nedeniyle mera vasfını kaybedecek yerlerin imara açılmasını önleyecek bir çalışmanız var mıdır? Hafriyat dökülen mera alanlarının hiçbir şekilde tarımsal amaç dışında kullanılmayacağının garantisi Bakanlığınız tarafından verilmekte midir? Söz konusu proje nedeniyle zarar gören çiftçilerimizin zararlarını telafi etmek için bir ödeme yapmayı düşünüyor musunuz?
KARAİSMAİLOĞLU'NA
Gaytancıoğlu'nun Bakan Karaismailoğlu'ndan yanıtlaması istediği önerge de şu şekilde:
“İstanbul (Halkalı) ile Edirne (Kapıkule) arası Demiryolu Hattı yapımı nedeniyle hafriyattan çıkan topraklar bölgede bulunan meralara dökülmektedir.Bu işlem yüzünden çıkan tozla bölgedeki tarlalar zarar görmekte, su kaynakları kurumakta ve hayvanların su içtiği ayazmalar dolmaktadır. Avrupa Birliği hibe desteğiyle yürütülen ama Avrupa Birliği standartlarına uygun yapılmayan çalışmalar,bölgedeki çiftçilerimizi büyük zarara uğratmaktadır.
Öte yandan, basına yansıyan ifadelerinde Ulaştırma ve Altyapı Balkanı Adil Karaismailoğlu, 'Bu projenin inşaat alanından çıkan toprakları Tarım İl Müdürlüklerimiz eliyle bölgedeki meralara yayıyoruz. Ve bu meraları ekilebilir alan haline getirmeye yardımcı oluyoruz. Bu anlamda da ülkemize tarım alanı kazandırıyoruz.” demektedir ki bu, mera kanununa açıkça aykırıdır ve bilimsel olarak da yanlıştır. 
Söz konusu demiryolu projesinin maliyeti nedir ve bu maliyet hangi kaynaklardan finanse edilmektedir? Projenin bitiş tarihi nedir? Projeye başlanmadan önce ÇED raporu hazırlanmış mıdır? ÇED raporlarında tarım ve mera alanlarına vereceği zarar değerlendirilmiş midir? Tarım alanlarına verilen zararlardan dolayı bölgedeki çiftçilere bir ödeme yapmayı düşünüyor musunuz?.Çıkan hafriyatın taşınması için hafriyat işini yüklenen firmaya ne kadarlık bir uzaklık hesaplanarak ödeme yapılmaktadır? İnşaatta başlanmadan önce çıkacak hafriyat miktarı ve bu hafriyatın nerelere döküleceği kesin olarak belirlenmiş midir? Meraların anayasamız ve yasalarımıza göre korunmasının zorunlu olduğu, buralarda hayvancılık yapıldığı ve üzerine hafriyat toprağı dökülerek tarım alanına çevrilemeyeceği ancak yok edileceğinden Sayın Bakanın bilgisi var mıdır?”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
ETUS'a haciz kıskacı!
Edirne’de bir Cumhurbaşkanı adayı
Esnaftan 'satılık' demirbaş!
'Fatih Köprüsü' risk altında
Edirne için yazmaya devam
Vali Canalp'ten 'kar' mesaisi
‘Hedefimiz büyük’
Ali Asım Balkaya: Edirne'yi özlüyorum
‘Yapılan yardım değil yardımcık’
Esnafa başvuru desteği
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama