ANASAYFA
04 Aralık 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Destek 1 lira olmalı’
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu Trakya Birlik'in açıkladığı ayçiçeği avans fiyatını olumlu bulduğunu belirterek, Trakya Birlik'in açıkladığı fiyatla görevini yaptığını, desteklemeler konusundaki tutumu nedeniyle görevini yapmayan kurumun ise Tarım Bakanlığı olduğunu bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 26-08-2020 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Destek 1 lira olmalı’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Aytunç ÖNÜR
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu Trakya Birlik'in açıkladığı ayçiçeği avans fiyatını olumlu buldu. Yağ oranlarına göre de verdiği fiyatın iyi olduğunu belirten Gaytancıoğlu, Tarım Bakanlığı ve DSİ'yi de göreve davet etti. Gaytancıoğlu, “Tarım Bakanlığı görevini yapmamıştır” dedi.
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu açıklanan avans fiyatla ilgili görüşlerini paylaştı. Tarımsal sulamanın ve barajların önemine her defasında dikkat çeken Gaytancıoğlu açıklanan fiyatı olumlu ve iyi bulduğunu kaydetti. Gaytancıoğlu konuyla ilgili şunları söyledi:
“TRAKYA BİRLİK GÖREVİNİ YAPTI”
“CHP Edirne İl Başkanımız Fevzi Pekcanlı ile beraber Trakya Birlik Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu'nu ziyaret ettik. Sonrasında yaptığımız açıklamada da son zamanlarda bölgede yaptığımız çalışmalarda da bunun ithal ürün olduğunu ve ithal ürünün Türkiye'ye giriş fiyatının belli olduğunu söyledik. Trakya Birlik bu konuda görevini yaptı. %44 yağ oranlı ayçiçeği için istediğimiz fiyat 3 bin 500 Lira idi. Onlar da bu fiyatın 50-60 lira altında bir fiyat açıkladı. Trakya Birlik bir üretici kuruluşu. Üreticinin olanaklarını biliyoruz. Devlet desteğinde olmayan bir kuruluş. Trakya Birlik görevini yaptı ve yönetimine teşekkür ediyorum. Ancak Tarım Bakanlığı görevini yapmadı. 
“İKLİM KOŞULLARINDAN KAYNAKLANAN MAĞDURİYET DE VAR”
Üreticimizin iklim koşullarından kaynaklanan mağduriyeti var. Tekirdağ, Malkara, Hayrabolu civarında ayçiçeği biçimlerinin 250 kilo civarında olduğunu biliyoruz. Buraları için iyi bir fiyat. Ama bu fiyatı Lalapaşa, Süloğlu, Havsa, Meriç, hatta Edirne Merkez için düşünürsek 80-100 kilo biçen üreticilerimiz için çok iyi sayılmaz. Ama en azından çok da kötü değil. 
“TARIM BAKANLIĞI GÖREVİNİ YAPMADI”
Görevini yapmayan kurum Tarım Bakanlığıdır. Tarım Bakanlığı 4 yıldır ayçiçeğindeki destekleme primini 40 kuruştan 1 kuruş yukarı arttırmadı. Bu sene müjde olarak 40 kuruştan 50 kuruşa çıkardı. Bunu da çiftçinin tarlasında veya çiftçinin kuruluşunda değil özel bir fabrikada yaptı. 4 senede çiftçinin aldığı mazot en az yüzde 50 zamlandı. Gübre yüzde 150 zamlandı. Yani tüm girdiler çok arttı. 
“DESTEK 1 LİRA OLMALI”
İstediğimiz ayçiçeğinde dışa bağımlılığı azaltabilmek için çiftçinin kilogram başına 1 Lira destekleme primi almasıdır. 50 kuruş destekleme için yetersiz. Devlet tarafından 1 lira olmalı. Çünkü bu işte ithalatçı bir ülke olmak istemiyoruz. Artık kendi kendine yeten bir ülke olmak istiyoruz. Zaten pandemi de dünyaya bunu gösterdi. Pandemide insanlar gıdaya muhtaç kaldı. Pirince, makarnaya muhtaç kaldı. Rusya, Ukrayna, Arjantin, Hollanda, Almanya gibi ülkeler ihracata yasaklar getirdi. Dışarı ürün çıkmasını engellediler. Biz de maske ihracatını yasakladık. İnsana lazım olan şey dışarı satılmamalı. Her şey para değildir. Dolayısıyla bizim böyle bir ürünümüz varken ve bu ürünle kendimize yeterli olabilecekken devletin buna destekleme primini 10 kuruş değil 60-70 kuruş arttırması samimiyeti gösterir.”
Gaytancıoğlu “Alım merkezleri 2 bin 240 TL açıkladı. Bugün 3 bin 300 TL tüccarda fiyat var. Nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna da Gaytancıoğlu şu yanıtı verdi:
“Bu çok güzel. Ama şöyle bir şey daha var. Bundan 20 gün kadar önce  Konya'da Tarım Kredi Kooperatifleri 2 bin 800 Liradan alıma başladı. Biz ciddi bir kamuoyu baskısı yaratarak bu fiyatın oluşmasına katkıda bulunduk. Trakya Birlik de şimdilik buna destek verdi. Ama borsada 3 bin liralardan başladı. 3 bin 300 Liraya gelmesi çok güzel, sevindirici. Keşke daha da artsa. Trakya Birlik de ortaklarından alsın. 
“TOPRAKLARIMIZA SU GÖTÜRMELİYİZ”
Topraklarımıza su götürmeliyiz. Barajlarımızı devreye sokmalıyız. Birçok ayçiçeği üreticisi perişan oldu. Çünkü ayçiçekleri kavruldu. Temmuz ve Ağustos'ta hiç, Haziran'da da çok az yağış aldık. Sonuçta bu toprakta yetişen bir ürün ve yağmura bağımlı. Tamam günebakan ama yapabileceğimiz, devreye sokabileceğimiz barajlar var. Çakmak Barajı hala sulayamıyoruz. Hamzadere Barajı'ndan yeterli sulamamız yok. Suakacağı Barajı'nı, Çömlekköy Barajı'nı yapmadık. Yani yapmamız gereken bir sürü baraj var. Süloğlu Barajı'nı tam kapasite kullanamıyoruz. 
“SU FAKİRİYİZ, SUYU ETKİLİ VE EKONOMİK KULLANMALIYIZ” 
Artık su fakiri bir ülkeyiz. Suyu etkili ve ekonomik kullanmak zorundayız. Dolayısıyla görevini yapmayanlar bunlar. Tarım Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü bütçesini mutlaka arttırmalı ve suya bağımlı olmamalıyız. Yağışa bağımlı olmamalıyız. Sulama olanaklarını kendimiz yapmalıyız. Gelecekte bu çok daha önemli hale gelecek. 
Türkiye'nin ithalat faturasının daha da artacağını görüyorum. Geçtiğimiz yıla göre ayçiçeği ekimlerinde yaklaşık 200 bin dekarlık bir azalma var. Üretimde de kuraklıktan kaynaklanacak 200 bin tonluk bir azalmanın söz konusu olduğunu yaptığımız görüşmelerden biliyoruz. Türkiye geçen sene 1 buçuk milyon ton üretmişti. Bu sene 1 milyon tonları zor bulacak. 500 bin ton az değil. 500 bin ton bizim ithalatımız. Ama şimdi Venezuela devreye giriyor. Oradan gemiyle 5 bin ton getireceğiz.  5 bin tonu hangi gemiye koyacağız onu da bilmiyorum. Sıfır gümrükle gelmesi de yanlış. 
“TRAKYA BİRLİK FİYATI YAĞ ORANLARINA GÖRE İYİ”
Ama Trakya Birlik'in fiyatını olumlu buluyorum. Yağ oranlarına göre de vermiş olduğu fiyat iyi. Biz muhalefet olarak olumlu buluyoruz. Muhalefet olarak sınırımız olmaz. Her zaman eleştiririz ama birliğin de durumunu düşünmek lazım. Trakya Birlik üretici kuruluşu. Üreticiyi küstürmemeliyiz. Üretici buraya gelip ürününü teslim etmeli. Bu ön alım fiyatı. Çok ürün bulup işleyip iyi bir şekilde pazarlarsa kazancından üreticilere kâr payı verecek. Bu da güzel bir şey. 
BAKANLIK VE DSİ'Yİ GÖREVE DAVET ETTİ
Biz bunu parti olarak destekliyoruz ama Tarım Bakanlığı ve DSİ'yi göreve davet ediyoruz. Biri su altyapısını düzenlemek, su kayıplarını önlemek diğerini de desteklemek üzere göreve davet ediyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Eczacı Atılgan korona kurbanı
‘Engel neymiş gördünüz!’
Eğitimci babanın çağrısı
29 Yaş Altı Genç Girişimci Desteği
Macity Otel
İnternetten Elektrik Malzemeleri Almanın Avantajları
Emzik Zinciri
Aramızdan ayrılanlar
EDİRNE İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Çinekop fiyatına hamsi!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama