ANASAYFA
30 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Ayçiçeği fiyatı 2019'a göre güzel’
Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı Trakya Birlik'in fiyatını geçen yıla göre güzel bulduklarını belirterek, çiftçiyi mağdur etmeyip zor durumda bırakmadıkları için de teşekkür ederken, üretici, “Geçen yıla göre iyi bir fiyat. Kurak olduğu için diğer yıllara göre verim kaybımız var. 4 bin lira olsa bile kurtarmaz ama ne yapalım?” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 26-08-2020 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Ayçiçeği fiyatı 2019'a göre güzel’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne Ziraat Odası (EZO) Başkanı Hüseyin Arabacı Trakya Birlik'in fiyatını geçen yıla göre güzel bulduklarını belirterek, çiftçiyi mağdur etmeyip zor durumda bırakmadıkları için de teşekkür etti. Çoğu üretici de bu yıl yaşanan kuraklık, verim kaybı gibi olumsuzluklara fiyatı iyi bulduğunu belirterek, “Geçen yıla göre fiyat iyi, güzel” dedi. 
Ayçiçeği avans fiyatı yaşanan olumsuzluklara rağmen üreticiyi sevindirdi. Edirne Ticaret Borsası'nda görüştüğümüz Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı fiyatın hayırlı olmasını dileyip Trakya Birlik'e teşekkür etti. “Geçen yıla göre güzel fiyat” diyen Arabacı şunları söyledi:
TRAKYA BİRLİK'E TEŞEKKÜR 
“Öncelikle bütün çiftçilerimizin sezonu hayırlı, uğurlu olsun. Bu yıl sezonumuzu açtık. Hatta birçok yerde yarıyı geçti. Bitme noktasına gelen bölgelerimiz var. Dün Trakya Birlik fiyatını açıkladı. Geçtiğimiz yıllara baktığımızda buğday ile ayçiçeği arasındaki barite üzerinden konuşmuştuk. Bu barite buğdayın 2 katı gibi bir fiyattı. Biz zaten bundan 25 gün önce Tarım Bakanımız geldiğinde kendisine bu konuyu ilettik. Buğday fiyatının pariteyi koruyarak devam etmesi gerekiyor. Çiftçinin 2 kat fiyat gibi bir beklentisi var. 
“GEÇEN YILA GÖRE GÜZEL FİYAT”
Trakya Birlik'in açıklanan fiyatı aşağı yukarı piyasa fiyatlarıyla eş değer. Geçtiğimiz yıllara nazaran bu yılı değerlendirdiğimizde güzel fiyat açıklandı. Kendilerine çiftçiyi mağdur etmeyip zor durumda bırakmadıkları için teşekkür ediyorum. Ortaklarının haklarını savunarak güzel bir fiyat açıkladılar. Borsada fiyatlarımız gayet güzel gidiyor. Trakya Birlik fiyat açıklamasına rağmen borsada %40 yağın 3 bin 320 lira gibi ortalama fiyatı var. Bu beklenilen, istenilen, olması gereken fiyat. İnşallah bu fiyatlar biraz daha yukarı çıkar. Bilindiği üzere Edirne'de birçok bölgede 50 kilo ayçiçeği alan da var 300 kilo alan da var. 
“BÖLGESEL DÜŞÜKLÜKLER VAR”
Bölgesel düşüklükler var. 50 kilo ayçiçeği alan bölgeler bu konuda mağdur oluyor. Gönül ister fiyatlar biraz daha yukarı çıksın. Çiftçimize zor günlerinde en azından fiyat olarak destek olsun. Ama dediğim gibi Trakya Birlik ve Borsa fiyatları normal seyrinde gidiyor. Şu an için fiyatların bütün çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum.”
“GEÇEN YILA GÖRE İYİ FİYAT”
Borsaya ürününü getiren üretici verimin düşük olduğunu, bu yıl yaşanan kuraklığın kendilerini üzdüğünü belirtti.
Lalapaşa İlçesi Saksağan Köyü'nden 50 yaşındaki Bahattin Irmak, “Kendimi bildim bileli üreticiyim. Şu anda fiyatlar ne iyi ne kötü. Buğday 1170 civarı. Buraya ayçiçeğimi getirdim. Benimki 3 bin 400 Lira'ya gitti. %42 yağ oranı çıktı. Ama dediğim gibi bu sene verimler düşük. Benim bölgemin verimi düşük. Ama kara toprak bölgelerinde 150 -200 kiloya kadar çıkıyor. Şu anda ne iyi ne kötü. Fiyatlar normal. Verimler düşük. Bu sene rabbimin verdiği bu, kullar da verseydi daha iyi olurdu.”
“VERİM KAYBIMIZ VAR”
Büyükismailçe Köyü'nden 50 yıllık üretici Erdinç Özcan da, “Bugün ayçiçeği getirdim. Fiyatlar bu seneye göre iyi. 10 ton ayçiçeği getirdim. %45 yağ oranı çıktı. Kurak olduğu için diğer yıllara göre verim kaybımız var. Geçen yıla göre iyi bir fiyat. 4 bin Lira olsa bile kurtarmaz ama ne yapalım?”dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar'la da yakın temas!
Rahmi Kızmaz'dan İnönü'de unutulmaz gol
Aksal'a 'genel müdür' tepkisi
25 Kasım'da çifte bayram
ADD'nin 97. yıl manifestosu
29 Ekim'e özel ziyaret
‘Demokrasimize sahip çıkmalıyız’
TÜKD'den Cumhuriyet kutlaması
TÜ'de Cumhuriyetin 97. yıl fidanı
Cumhuriyet fidanı: 29 Ekim 500 dikim
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama