ANASAYFA
30 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kırkpınar bilmecesi!
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin pandemi dolayısıyla yapılıp yapılmayacağı konusu halen belirsizliğini korurken, güreş camiası da bu konuda ikiye ayrılmış durumda bulunuyor… Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, kimi güreşçiler ve güreş ağaları organizasyonun yapılmamasını isterken, Eski Milli Güreşçi Metin Şenel güreşlerin yapılması isteğini ve sunduğu çözüm önerisini Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne göndererek, konu hakkında herkesi destek vermeye çağırdı…
Haberin Yayın Tarihi: 26-08-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kırkpınar bilmecesi!

Olgay GÜLER 
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin pandemi dolayısıyla yapılıp yapılmayacağı konusu halen belirsizliğini korurken, güreş camiası da bu konuda ikiye ayrılmış durumda bulunuyor.
Bu yıl 659'uncusu düzenlenmesi planlanan fakat pandemi dolayısıyla halen belirsizliğini koruyan Kırkpınar Yağlı Güreşleri, güreş camiasını da ikiye böldü. Kimi güreş ağaları ve güreşçiler organizasyonun yapılmasını istemezken, bir kısım ise güreşlerin yapılması için kampanya bile başlattı. Konuyla ilgili en son harekete geçen eski milli güreşçilerden Metin Şenel, güreşlerin yapılması gerekliliğini anlattığı bir dilekçeyi CİMER'e göndererek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve Sağlık Bilim Kurulu'ndan talepte bulundu. 
Eski Milli Güreşçi Şenel CİMER'e gönderdiği dilekçede şu ifadelere yer verdi, 
“Ata sporumuz yağlı güreş, dünya genelinde meydana gelen Covid  19 koronavirüs pandemi sebebi ile tüm faaliyetleri maalesef durmuştu. Geçen süreçte Cumhurbaşkanlığımızın açıkladığı normalleşme süreçleri çerçevesinde 6 aylık zaman zarfında birçok alanda faaliyetler tekrar başlamasına karşılık, halen ata sporu yağlı güreşte belirsizlik sürmektedir. Camia olarak bu sporumuzdan yaklaşık 6 bin civarı kişi; sporcu, antrenör, hakem, cazgır, organizatör, davul  zurna ekibi geçimini sağlamaktadır. Bu geçen süreçte maalesef camia bileşenleri ciddi sıkıntı çekmektedir. Normale dönüş çerçevesinde futbol, plaj, düğün, restoran, yazlık eğlence, otel eğlence mekanlarının önlemler kapsamında tekrar faaliyetlerine başladığı noktada ata sporumuz yağlı güreşin kesintiye uğramaması, camia bileşenlerinin mağduriyetlerinin giderilmesi adına yapılabilirliği çok açık ortadadır. 
AtaSporu yağlı güreşimiz nasıl yapılır?
1-Saha ve tribün alanları titanyum dioksit denilen üst düzey virüs koruyucu ile dezenfekte edilir. Bu maddenin kesinlikle hiçbr yüzeye ve insan vücuduna zararı yoktur. 
2-Sporcular testlerini yaptırıp güreşlere iştirak edebilir
3-Alanlarda dezenfekte ve koruyucu önlemler alınarak hijyen noktaları kurulup denetim sağlanır. 
4-Tribünler ve oturma sosyal mesafe kuralları uygulanarak oturma düzenekleri planlanıp uygulanabilir. 
5-Alana girişler kontrollü olarak ateş ölçer ve dezenfekte uygulanarak belirli noktalardan girişleri sağlanır. 
6-Organizasyonda tüm görevli sporcu, antrenör, hakem, cazgır, davul zurna ekibinin bölgelerinde test kontrolleri yaptırılıp ibraz edenlere katılım izni uygulanır. Test belgesini göstermeyenin görevi iptal edilir
Bu pandemi sürecinin ne zaman bitebileceği konusunda bir öngörü bulunmamakta ve insanlar hayatlarını idame ettirebilmek zorundadır. Devletimizin üstün gayretleri neticesinde normalleşmeye dönen bu dönemde ata sporumuz yağlı güreşin de, devletimizin öngördüğü önlemler kapsamında yapılabilirliğine müsaade edilmesini devlet büyüklerimizden talep etmekteyiz. 
Yaklaşık 9 aydır yapılabilir umudu ile çalışmalarını sürdüren sporcularımızın yaptıkları çalışmaların boşuna gitmemesi, camia bileşenlerinin bir nebze de olsa sıkıntılarını artık giderebilme adına bu belirsizliğin ortadan kalkması için 2020 yılı için başta Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerimiz olmak üzere yaptırmak isteyen organizasyonlara Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Bey'den, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Bey'den, Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu Bey'den, Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca Bey'den, Sağlık ve Bilim Kurulu'ndan, Ata Sporumuz yağlı güreş camiası adına talep ve rica ederim.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar'la da yakın temas!
Rahmi Kızmaz'dan İnönü'de unutulmaz gol
Aksal'a 'genel müdür' tepkisi
25 Kasım'da çifte bayram
ADD'nin 97. yıl manifestosu
29 Ekim'e özel ziyaret
‘Demokrasimize sahip çıkmalıyız’
Çocuk Evi'nde bayram
TÜKD'den Cumhuriyet kutlaması
TÜ'de Cumhuriyetin 97. yıl fidanı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama