ANASAYFA
04 Aralık 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Hayvan üreticisi bitik’
Edirne Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Taşkın, artan yem ve düşük süt fiyatlarından dolayı 2020'nin hayvancılık sektörü için sıkıntılı bir yıl olduğunu belirterek, “Üretici nereye kadar nasıl dayanacak?” diye sordu…
Haberin Yayın Tarihi: 11-09-2020 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Hayvan üreticisi bitik’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Taşkın, 2020'yi hayvancılık sektörü için sıkıntılı bir yıl olarak değerlendirdi. Et ve sütte belirsizliğin sürdüğünü belirten Taşkın, “Üretici nereye kadar nasıl dayanacak?” diye sordu.
Edirne Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Taşkın hayvan üreticisinin dayanacak gücü kalmadığını belirtti. Hayvancılık sektörünün sıkıntılı olduğunu kaydeden Taşkın, “Üretici bitik durumda” dedi ve şunları söyledi:
“ÜRETİCİ BİTİK DURUMDA”
“2020 yılı hayvancılık sektörü açısından sıkıntılı bir yıl. Et sektörü, süt sektörü ve diğer konularda belirsizlik sürüyor. Et fiyatları 1-2 lira aşağı düştü. Yem fiyatları arttı. 1 çuval yemin fiyatı 110 Lira oldu. Bu üretici, besici nasıl dayanacak? Süt fiyatlarının düşük olmasından dolayı dişi hayvanlar kesime gittiğinden dolayı besilikte sıkıntı var. Üreticilerimiz besilik materyalinde ciddi sıkıntılar çekiyor. Dünya piyasasına baktığımızda fiyatlar yüksek. Bizde şu an ucuz. Ama hala daha ithal etme derdindeyiz. Bu şartlarda üretici nasıl dayanacak? Şu an üretici bitik durumda. Aynı zamanda 2020 yılı hayvancılık destekleri tebliği açıklanmadı. 2020 yılının Eylül ayı gelmiş, bitmek üzere. Ne yapacağını bilmiyor? Bir belirsizlik var.     
“BELİRSİZLİK BİTMELİ”
Üreticimiz adına bu belirsizliğin ortadan kalkması gerekiyor. En azından tebliğ açıklandığında destekler makul seviyede olsun ki üreticinin zararı karşılansın. Bugün bir kilo kargas ettin üreticiye 35 lira maliyeti var. Canlı hayvan olduğu için riski de çok. Üreticimizin üretimini sürdürebilmesi için makul fiyatlar olması lazım. En azından şu seviyede 39-40 liradan aşağı kesim olmaması lazım. Türkiye'nin çeşitli yerlerinden 32-35 arası fiyatlar duyuyoruz. Burada da 36-37'ye kesimler var. Bu belirsizliğin Türkiye çapında bir an önce giderilmeli. Bunu yetkililerden önemle istirham ediyoruz. Gitgide hayvancılık sayısı düşüyor. Süt fiyatlarından dolayı inek olmayınca besi materyali de olmuyor. Şimdiye kadar hep ithalat kimse ucuza et yemedi. Tamam fiyatlar düştü ama kasaplarda çeşitli sebeplerden fiyatlar düşmedi. 
“TÜKETİCİ UCUZ ETE ULAŞAMIYOR” 
Tüketici de ucuz ete bir türlü ulaşamıyor. Şimdi balık sezonu açıldı. Önümüz kış. Üreticimizin bir an önce önünü görmesi lazım. Bu yem fiyatlarına müdahale edemezse üreticinin de malına baskı uygulanmaması lazım. Üreticilerimiz gerçekten zor durumda. Besilik materyali bulamıyorlar. Fiyatların belirsizliği sıkıntı. Neden üreticiye para kazandırmama derdindeler biz de bunu anlayamıyoruz. Üretici para kazanınca 5 tane bakacağına 6 tane bakacak. Devletin bunları organize edip çeşitli şekillerde finans etmesi lazım. Üretici örgütleri adına da sıkıntılar var. Biz şimdi 2019 icmalini yaptık. 30 Ocak'ta bitti. 30 Ocak'tan bugüne kadar 8 ay geçti. 8 ayda da üreticimiz hayvanını kestirdi. Şu an beklemekte. 
“SIKINTI HEP AYNI”
Desteğin de elzem olduğu bir gerçektir. En azından 750-800 liradan aşağı olmaması lazım ki en azından zararını karşılamış olması lazım. Üreticimizin bu zararı böyle sübvanse etmeli. Üreticimiz faturasını alıyor. Belgeli mezralarda kestirdiği için destek beklentisi var. Belgeli mezralarda veteriner kontrolünde sağlıklı şartlarda kesildiği vakit tüketici de sağlıklı et tüketimi yapabiliyor. Bunun için bir an önce bakanlığımızın bu işleri belirleyip üreticimize duyurması gerekiyor. Sıkıntılarımız hep aynı. En son 2019 desteği ödendi. Şu anda 2020'de bir belirsizlik var. Belirsizliğin haricinde yem fiyatları arttı. Kesim fiyatları geriledi. Şu an büyük sıkıntılarımız var. Yetkililerden çözümlenmesini istirham ediyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Eczacı Atılgan korona kurbanı
Kural tanımayana 216 bin lira ceza
‘Engel neymiş gördünüz!’
İki caddeye kişi sınırlaması
Masterchef'te 'Tava Ciğer' ödülü
ERDİNÇ NİŞ 40 YILDIR EDİRNESPOR'DA
Eğitimci babanın çağrısı
Öğrenciye 'emniyetli' servis
Şallı gazeteci gibi
‘Stadyum ne oldu?’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama