ANASAYFA
30 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gala'ya ‘nitelikli koruma’
Türkiye'nin önemli kuş cennetlerinden Edirne'nin Enez ilçesindeki Gala Gölü Milli Parkı Doğal SİT Alanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca “Doğal SİT  Nitelikli Doğal Koruma Alanı” olarak tescil edildi…
Haberin Yayın Tarihi: 11-09-2020 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Gala'ya ‘nitelikli koruma’

Türkiye'nin önemli kuş cennetlerinden Edirne'nin Enez ilçesindeki Gala Gölü Milli Parkı Doğal SİT Alanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca “Doğal SİT  Nitelikli Doğal Koruma Alanı” olarak tescil edildi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın konuya ilişkin kararı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü'nce dünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu karar şöyle:
“Edirne İli, Enez İlçesi, Gala Gölü Milli Parkı Doğal SİT Alanı, Bakanlık makamının15 Nisan 2020 tarih ve 88173 sayılı 'Olur'u ile 'Doğal SİT  Nitelikli Doğal Koruma Alanı' olarak tescil edilmiştir.
27 Ekim 2018 tarihli ve 30223 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 'Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in 2. maddesinin (j) bendinde yer alan 'Anıt ağaçlar hariç, tabiat varlıklarının ve doğal SİT alanlarının tescil kararları Resmi Gazete'de yayımlanır ve Bakanlığın internet sayfasında bir ay süre ile duyurulur' hükmü gereği ekteki haritada belirtilen doğal SİT alanının tescili tebliğ olunur.”  
KARAAĞAÇ YOLU
Edirne Karaağaç Antik Yol 1.Derece Doğal SİT Alanıda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca geçen ay “Doğal SİT  Nitelikli Doğal Koruma Alanı” olarak tescil edilmişti.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'nün konuya ilişkin tescil kararı  18 Ağustos 2020 günkü Resmi Gazete'de yayımlanmış ve özetle “Edirne İli, Merkez İlçesi, Karaağaç Antik Yolu Doğal SİT Alanı, Bakanlık makamının 15 Nisan 2020 tarihli ve 88166 sayılı OLUR'u ile 'Doğal SİT  Nitelikli Doğal Koruma Alanı' olarak tescil edilmiştir” denilmişti.
Edirne ili, Enez ve İpsala ilçelerinde bulunan, 05.03.2005 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararıyla Türkiye'nin 36. Milli Park'ı olarak ilan edilen Gala Gölü Milli Parkı; 3.090 hektar sulak alan (Büyük Gala Gölü, Küçük Gala Gölü, Pamuklu Gölü) ve 3.000 hektar ormanlık alan (Hisarlı Dağı etekleri) olmak üzere toplam 6.090 hektar alandan oluşmaktadır.
GALA GÖLÜ MİLLİ PARKI
Gala Gölü Milli Parkı; Türkiye'nin Önemli Doğa Alanları, Önemli Kuş Alanları ve Önemli Bitki Alanları listelerinde bulunan ve Ramsar Kriterlerinin üçüne (4., 5. ve 6. kriterlere) sahip uluslararası A sınıfı bir sulak alan olan Meriç Deltası Sulak Alanının içerisinde bulunmakta olup; Karasal Ekosistem ve Sucul Ekosistem olmak üzere 2 ana kısımda ele alınarak değerlendirilmiştir.
Gala Gölü Milli Parkı; Enez ilçesine 8 km, İpsala ilçesine 23 km, Keşan ilçesine 50 km, Edirne İl Merkezine 155 km, İstanbul'a ise 240 km uzaklıkta yer almaktadır.
Gala Gölü Milli Parkı, 511 bitki ve 517 hayvan türü olmak üzere toplam 1028 canlı türüne ev sahipliği yapar. Milli Park sulak alanların çok bulunması nedeniyle kuş göç yolları olarak büyük bir öneme sahiptir. Milli Parktaki kuş tür sayısı 217'dir. Bu türlerin 46 türü yerli, 27 türü kış göçmeni ve 90 türü yaz göçmeni kuşlardır. Gala Gölü Milli Parkı doğa yürüyüşlerinin yanı sıra özellikle kuş gözlemciliği açısından uluslararası önemdedir. 2017 yılı kış ortası su kuşu sayımlarında sahada 32.000'den fazla kuş sayılmıştır.
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar'la da yakın temas!
Rahmi Kızmaz'dan İnönü'de unutulmaz gol
Aksal'a 'genel müdür' tepkisi
25 Kasım'da çifte bayram
ADD'nin 97. yıl manifestosu
29 Ekim'e özel ziyaret
‘Demokrasimize sahip çıkmalıyız’
TÜKD'den Cumhuriyet kutlaması
Cumhuriyet fidanı: 29 Ekim 500 dikim
Çocuk Evi'nde bayram
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama