ANASAYFA
30 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Defterde aşı kuyruğu!
Türkiye genelinde vaka sayısı artmaya devam eden koronavirüs salgınıyla birlikte yaklaşan grip mevsiminde olası hastalığa karşı korunmak için vatandaşlar eczanelerde grip aşısı sırasına girdi…  Edirne Eczacı Odası Denetleme Kurulu Başkanı Şükrü Ciravoğlu, hali hazırda aşı taleplerinin katlandığını ifade ederek, “Çok fazla sayıda vatandaşımız gelip talep ediyor. Bu listeyi yazıyoruz ama bir tahminde bulunmamız çok olanaklı değil. Çok sayıda gelse de herkese ulaştırsak” dedi… 
Haberin Yayın Tarihi: 12-09-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Defterde aşı kuyruğu!

Olgay GÜLER
Türkiye genelinde vaka sayısı artmaya devam eden koronavirüs salgınıyla birlikte yaklaşan grip mevsiminde olası hastalığa karşı korunmak için vatandaşlar eczanelerde grip aşısı sırasına girdi.
Ekim ayı ile birlikte başlayacak grip mevsimi vatandaşları şimdiden aşı sırasına soktu. Çok sayıda vatandaş, eczanelerde isim yazdırarak gelecek aşı için öncelik sağlamaya çalışıyor. Eczacılar ise koronavirüs salgınıyla birlikte patlama yaşanan talebe karşı yeterli miktarda aşının gelemeyeceğini ifade ederken, aşı için şimdiden isim listeleri uzamaya başladı. Edirne Eczacı Odası Denetleme Kurulu Başkanı Eczacı Şükrü Ciravoğlu, geçen yıl çok sayıda vatandaşın istemesine rağmen aşı vurduramadığını, sayının bu yıl daha da artabileceğini söyledi. 
'BU YIL DAHA AZ GRİBAL ENFEKSİYON GÖREBİLİRİZ' 
Koronavirüs ve griple mücadelede aşıdan daha önemli olanın maske, mesafe ve hijyen kuralına uymak olduğunu hatırlatan Eczacı Ciravoğlu, “Benim tahminim bu yıl gribal enfeksiyonları geçen yıllara oranla daha az göreceğiz. Çünkü insanlar dikkat ediyor ve bağışıklıklarını üst seviyede tutmaya çalışıyor. Gerek beslenme, uyku, dinlenme olsun gerekse de vitamin takviyeleriyle herkes bağışıklık düzeyini üstte tutma gayretinde. Bu tabi olumlu bir etken. Viral enfeksiyonların oluşmasına önemli bir etken oluşturacaktır” dedi. 
'GEÇEN YIL BİR ÇOK VATANDAŞ, İSTEMESİNE RAĞMEN AŞI VURDURAMADI' 
Geçtiğimiz yıl gelen grip aşısı miktarının yeterli olmadığını, bu yıl ki talebin iste katlanarak devam ettiğini ifade eden Ciravoğlu, 'İthalatçı firma bu yıl grip aşısının geçen yıl geldiği kadar geleceğini ifade etti. Geçen yıl gelen miktarın yeterli olmadığını öncelikle belirtmemiz gerekiyor. Rutin olarak bunu vurduran insanlar vardı. Bilindiği gibi grip aşısı her yıl Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen ortamdaki virüs türlerine göre o yıla mahsus hazırlanan ve kullanılan bir aşı. Zaten bu aşıların 6 ay koruma süresi var. Türkiye koşullarında gribin en çok görüldüğü aylar Şubat ve Mart ayları olarak istatistiksel olarak belirlendiği için bu ayların koruma süresi bakımından 6 aylık sürecin ortasında kalması hesap edilerek, Ekim ayından itibaren vurdurulması öneriliyor. Aşılar da zaten ekim ayında gelecek. Ancak bu şekilde geçen yıl birçok yurttaşımız istemesine rağmen vurduramadı” diye konuştu. 
'BU YIL AŞI TALEBİ KATLANDI' 
Bu yıl aşıya olan talebin katlandığını söyleyen Ciravoğlu, “Şu anda talep de katlanmış durumda çünkü zaten 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan insanlarımızın vurdurulması öneriliyor. Onun dışında da kalabalık ortamlarda çalışanlar ve kendisini risk altında hissedenler de vurduruyor. Fakat bu rakam geçen yıl aşılar az geldiğinden dolayı düştü. Bir de burada olayı tam olarak görmemizi engelleyen bir durum da aşının önemli bir miktarını devletin kendisinin satın alıp ücretsiz olarak gerekli kişilere vurdurması girişimi. Bu geçen yıl da oldu bu yıl da bakanlığımızca böyle olacağı belirtildi. Bu durumda piyasanın ihtiyacını tahmin etmek ve ne kadar gelecek diye bir hesap yapmak belirsizliğini koruyor. Devletin de bunu alıp hastalara ne şekilde ve ne kadar verebileceği bizim tarafımızdan bilinmesi mümkün olmadığı için net bir tablo ortaya koyamıyoruz ama insanlarda bir tedirginlik ve sıkıntı var. Kendisini risk altında hisseden ve bu durumdan rahatsız olan insanlar şiddetle aşı arayışı içine girmiş durumdalar. Arz talep dengesinde büyük bir dengesizlik olacak gibi gözüküyor” ifadelerini kullandı. 
'AŞI LİSTESİ YAPMAYA BAŞLADIK' 
Eczanelerde tutulan aşı listesinin uzayarak gittiğini kaydeden Ciravoğlu, “Şimdiden aşı listesi yapmaya başladık. Çok fazla sayıda vatandaşımız gelip talep ediyor. Bu listeyi yazıyoruz ama bir tahminde bulunmamız çok olanaklı değil. Çok sayıda gelse de herkese ulaştırsak. Bir çözümsüzlük ortamı oluşturmamak için gayret ediyoruz. Hastalarımızla ilgileniyoruz. Yardımcı olmak görevimiz. Elimizden geleni yapacağız” dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar'la da yakın temas!
Rahmi Kızmaz'dan İnönü'de unutulmaz gol
Aksal'a 'genel müdür' tepkisi
25 Kasım'da çifte bayram
29 Ekim'e özel ziyaret
ADD'nin 97. yıl manifestosu
Cumhuriyet fidanı: 29 Ekim 500 dikim
‘Demokrasimize sahip çıkmalıyız’
Çocuk Evi'nde bayram
TÜ'de Cumhuriyetin 97. yıl fidanı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama