ANASAYFA
26 Ekim 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Aşıda durum 'şaşı'!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen yıl talep ettikleri grip aşısından daha fazlasını tedarik etmek üzere yoğun bir çaba içinde olduklarını belirtirken, grip sezonunda sadece kendisi aşı ithal etmesi beklenen Sanofi Pasteur, tüm dünyada talep edilen tedarik miktarlarının tam olarak sağlanamaması durumunun oluşabileceğini bildirdi… Firma tarafından ilgili yerlere gönderilen yazıda, “2020-2021 sezonu için Vaxigrip Tetra grip aşısı tedariğine Türkiye geneli için toplam olarak geçen yılki adetler civarında ve geçen yıllarda olduğu gibi Ekim-Kasım ayları içerisinde başlamaya planladığımızı bildirmek isteriz” denildi…
Haberin Yayın Tarihi: 14-09-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Aşıda durum 'şaşı'!

Bülent AYAN
Dünya Covid-19 aşısı ile ilgili gelişmeleri yakından izlerken, bu yıl aşırı talep nedeniyle pekçok kişinin grip aşısına dahi ulaşamamasının söz konusu olduğu belirtildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen yıl talep ettikleri grip aşısından daha fazlasını tedarik etmek üzere yoğun bir çaba içinde olduklarını belirtirken, grip sezonunda sadece kendisi aşı ithal etmesi beklenen Sanofi Pasteur Aşı Tic. A.Ş. tüm dünyada talep edilen tedarik miktarlarının tam olarak sağlanamaması durumunun oluşabileceğini bildirdi. Firma tarafından ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilen yazıda, “2020-2021 sezonu için Vaxigrip Tetra grip aşısı tedariğine Türkiye geneli için toplam olarak geçen yılki adetler civarında ve geçen yıllarda olduğu gibi Ekim-Kasım ayları içerisinde başlamaya planladığımızı bildirmek isteriz” denildi.
Sanofi Pasteur Aşı Tic. A.Ş. firmasının “Sayın ilgili 2020-2021 grip sezonu grip aşısı ile ilgili olarak eczanelerden ürünün gelip gelmeyeceği, ne zaman ve kaç adet geleceği hakkında gelebilecek soruları depo olarak karşılayabilmek için aşağıda bulunan kısa bilgilendirmeden faydalanabilirsiniz” şeklinde başlayan yazısında şunlara yer verildi:

“T.C. Sağlık Bakanlığı'nın önerdiği doğrultuda, grip sezonu sürveyans verilerini göz önünde bulundurularak, grip aşısı 'Ekim-Mart' ayları içerisinde yapılabilmektedir. Bu bilgi ışığında ülkemizde bulunan grip aşıları her yıl bu süre zarfında kullanıma sunulmaktadır.
Vaxigrip Tetra 4 suşlu grip aşısının geri ödemesi geçen yıllarda olduğu gibi aşağıda belirtilen risk grupları için devam etmektedir.*
Covid-19 pandemisine bağlı olarak risk gruplarının aşılanmasının öneminin daha da artması nedeni ile tüm dünyada grip aşısı talebinde artış beklenmektedir. İlgili talep artışlarının karşılanması konusunda tüm dünyada talep edilen tedarik miktarlarının tam olarak sağlanamaması durumu oluşabilir.
Bu sebeple Sanofi Pasteur Türkiye olarak, 2020-2021 sezonu için Vaxigrip Tetra grip aşısı tedariğine Türkiye geneli için toplam olarak geçen yılki adetler civarında ve geçen yıllarda olduğu gibi Ekim-Kasım ayları içerisinde başlamaya planladığımızı bildirmek isteriz.
Bilgilerinize sunarız.
Sanofi Pasteur Aşı Tic. A.Ş
Referanslar:
1. https://grip.gov.tr/tr/grip-asisi.html*SUT kapsamında Vaxigrip Tetra grip aşısı için geri ödemedeki risk grupları;
 65 yaş ve üzerindeki kişiler ile yaşlı bakımevi ve huzurevinde kalan kişilerin bu durumlarını belgelendirmeleri halindesağlık raporu aranmaksızın
 Gebeliğin 2. veya 3. trimesterinde olan gebeler
 Astım dâhil kronik pulmoner ve kardiyovasküler sistem hastalığı olanlar,
 Diyabet dâhil herhangi bir kronik metabolik hastalığı, kronik renal disfonksiyonu, hemoglobinopatisi veya immün yetmezliği olan veya immünsupresif tedavi alanlar
 6 ay - 18 yaş arasında olan ve uzun süreli asetil salisilik asit tedavisi alan çocuk ve adolesanların hastalıklarını/gebelik durumunu belirten sağlık raporuna dayanılarak tüm hekimlerce her Eylül ilâ Şubat dönemleriiçerisinde reçete edildiğinde bir defaya mahsus olmak üzere karşılanır.
GRİP AŞISI
Dünya Sağlık Örgütü virüsün değişikliklerini yakından takip edip, aşı içeriği için yıllık önerilerde bulunur. Her yıl aşı içeriği Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiyeleri dikkate alınarak hazırlanır.
Son yıllarda kullanılan aşılarda influenza A'nın iki alt tipi ve influenza B'nin de bir alt tipi yer almaktadır. Hazırlanan aşı ile dolaşımda saptanan virüslerle antijenik benzerlik varsa aşı %50-80 korunma sağlayabilir. Sağlıklı erişkinlerde aşı ile sağlanan koruyucu antikor düzeyi influenza A için %80'in üzerinde bildirilmiştir. Yaşlılarda koruyuculuk daha düşük olmakla birlikte komplikasyonları ve ölümleri azalttığı bilimsel yayınlarla gösterilmiştir.
Grip Aşısını Her Yıl Yaptırmalı mıyım?
Her yıl mevsimsel gribe neden olan grip virüsü değişebilmektedir ve grip aşısının içeriği Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir yıl önce salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi ile geliştirilmekte ve aşının içeriği de bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değişmektedir. Aşı, yapıldığı grip sezonu için etkili olmaktadır. Bu nedenle; eskiden geçirilmiş grip hastalığı ya da uygulanmış grip aşısına bakılmaksızın mevsimsel gribe karşı etkin bir korunma sağlanması için her yıl grip aşısı yaptırılmalıdır. Aşının koruyucu etkisi, aşı yapıldıktan iki hafta sonra başlayacağı için aşının en uygun zamanı, gribin sık görülmeye başladığı dönemden hemen öncesidir. Ekim ve Kasım ayları grip aşısının yapılma zamanı olarak tercih edilmelidir. Aşılanmayanlar kişiler ise mart ayının sonuna kadar aşılanabilir. Aşının koruyuculuğu yaklaşık 6-8 ay sürer. 
Grip aşısı kimlere uygulanmamalıdır?
Grip aşısı 6 aylıktan küçük çocuklara, hamileliğinin ilk 3 ayının içinde bulunanlara ve ciddi yumurta alerjisi ya da aşı içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı ciddi alerji öyküsü olanlara, daha önce herhangi bir mevsimsel influenza aşısı ile ciddi (hayatı tehdit eden) alerji öyküsü olanlara uygulanmamalıdır. asi3
 Grip aşısının yan etkileri nelerdir?
Grip aşısı sonrası %15-20 oranında aşı yerinde ağrı, kızarıklık, şişlik oluşabilir.
Tüm vücudu etkileyen yan etkiler ise son derece nadirdir (%1'in altında) ve ateş, halsizlik, kas ağrısı gibi yan etkiler (eğer görülürse) aşıdan 6-12 saat sonra başlamakta ve 1-2 gün içinde kendiliğinden geçmektedir.
Her biyolojik üründe olduğu gibi grip aşısı uygulanmasından sonra da alerjik reaksiyon görülebilir.
Grip aşısı sonrası grip hastalığının görülmesi genellikle tesadüfen olabilir. Grip aşısı teknik olarak inaktive yani ölü bir virüs aşısı olduğundan vücuda canlı virüs verilmediğinden aşıya bağlı grip hastalığı oluşamaz. 
Aşıların her zaman tam teşekküllü sağlık merkezlerinde veya hekim kontrolünde uygulanması önerilir.”
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar şoföre çirkin saldırı
Yörükler'in acı günü
Edirnespor'u avucunun içi gibi biliyor
Vagonun adı üstünde!
Tavuk yumurta uçtu!
İmaret'te imaret geleneği
Elektrik kesintisi
Alt yapıda büyük heyecan
TMO EDİRNE MERKEZ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
‘Kredi pompalamakla olmuyor’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama