ANASAYFA
17 Eylül 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Pandemide ses getiren kongre!
Trakya Üniversitesi, 1-3 Eylül tarihleri arasında Nepal'den Kolombiya'ya, Nijerya'dan Polonya'ya 55 ülkeden bin 100'ü aşkın araştırmacının dijital ortamda katılımıyla yerli yazılımla organize edilen 2. Uluslararası Tarım, Biyoloji ve Yaşam Bilimleri E-Kongresi'nin pandemi döneminin en geniş katılımlı online kongrelerinden biri olduğunu bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 15-09-2020 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Pandemide ses getiren kongre!

Trakya Üniversitesi, 1-3 Eylül tarihleri arasında Nepal'den Kolombiya'ya, Nijerya'dan Polonya'ya 55 ülkeden bin 100'ü aşkın araştırmacının dijital ortamda katılımıyla yerli yazılımla organize edilen 2. Uluslararası Tarım, Biyoloji ve Yaşam Bilimleri E-Kongresi'nin (E-AGBIOL 2020) pandemi döneminin en geniş katılımlı online kongrelerinden biri olduğunu bildirdi.
Pandemi döneminde yapılan en geniş katılımlı online kongrelerden biri olma özelliğini taşıyan “2. Uluslararası Tarım, Biyoloji ve Yaşam Bilimleri E-Kongresi (E-AGBIOL 2020)” Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde başa-rıyla tamamlandı. Dijital ortamda gerçekleşen kongre yerli bir yazılımla organize edilirken, kongreye 55 ülkeden 1.100'ü aşkın araştırmacı çevrimiçi olarak katıldı. Kongre Başkanlığı görevini Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın Kaya'nın üstlendiği uluslararası etkinlikte toplam 500 bildiri yayınlandı.
Kongre ile ilgili açıklamalarda bulunan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Ayçiçeği Koordinatörü, Dünya Ayçiçeği Derneği Eski Başkanı, Trakya Üniversitesi Bitki Islahı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yalçın Kaya, kongreye dünyanın farklı bölgelerinden çok sayıda araştırmacının online olarak katıldığını belirtti. Kongrenin pandemi öncesi planlandığını ancak yaşanan süreçten ötürü kongreyi dijital ortama taşımak zorunda kaldıklarını ifade eden Prof. Dr. Yalçın Kaya, “Normal şartlarda birçok misafiri burada Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde ağırlayacaktık ancak pandemi süreci buna izin vermedi. Bilimde durmak, geri kalmak yoktur. Biz de bu doğrultuda konferansımızı online olarak yapma kararı aldık. Çok yoğun bir ilgi ve katılım oldu. Bu da bizleri memnun etti” dedi.
Prof. Dr. Yalçın Kaya: “Yerli Yazılımla Yapılan Konferans Yüzlerce Katılımcının Aynı Anda Sunum Yapmasını Sağladı”
55 ülkeden 1.100'ü aşkın araştırmacının çevrimiçi olarak katıldığı konferansın yerli bir yazılımla gerçekleştiğini ifade eden Prof. Dr. Yalçın Kaya, “Yerli yazılım sayesinde konferansta tüm katılımcılar aynı anda bir araya gelerek sunumlarını arka arkaya sunabildi. Katılımcılar ayrıca tarım, biyoloji ve yaşam bilimi başlıkları altında çok faydalı bildiriler sundu” diye konuştu.
Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu: “Üniversite Olarak Kongre Konusunda İyi Bir Tecrübeye Sahibiz”
Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ise pandemi öncesinde Trakya Üniversitesi olarak her hafta uluslararası bir kongreye imza attıklarını ve kongre konusunda iyi bir tecrübeye sahip olduklarını belirtti. Dijital olarak gerçekleşen kongre sayesinde yüz yüze gelemeyecek birçok bilim insanının yerli bir yazılım üzerinden bir araya geldiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Bölgemiz tarım bölgesi. Edirne olarak Türkiye'de çeltiğin ve ayçiçeğinin en büyük üreticisiyiz. Başarıyla tamamlanan bu organizasyon; ilgili alanlarda yeni gelişmelerin tartışıldığı, yol haritalarının çizildiği, bölgemiz ve ülkemiz için çok önemli ve verimli bir kongre oldu. Değerli Yalçın Hocamızı, ekibini ve kıymetli öğrencilerimizi gönülden kutluyorum. Bu ekip, var olan gelişmelere hızla adapte olan, önceden planlanan bir organizasyonu, Covid-19 ile ilgili gelişmeler doğrultusunda çok farklı yöntemlerle gerçekleştirerek, başarıyla tamamlayan bir ekip. Kendilerini tebrik ediyorum” dedi. Trakya Üniversitesi'nin dijital ortamda kongreler düzenlemeye müsait bir altyapısı olduğunu da sözlerine ekleyen Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, bundan sonra bu tür etkinlikleri sıkça düzenlemeye devam edeceklerini kaydetti.
“E-AGBIOL 2020, Pandemi Döneminin En Geniş Katılımlı Online Kongrelerinden Biri Oldu”
Katılımcı ve bildiri sayısı ile pandemi döneminin en büyük online konferanslarından biri olan “2. Uluslararası Tarım, Biyoloji ve Yaşam Bilimleri E-Kongresi”ne Nepal'den Kolombiya'ya, Nijerya'dan Polonya'ya, Fas'tan Kazakistan'a, Endonezya'dan Amerika'ya kadar farklı kıtalardan 55 ülkenin bilim insanları, online platform aracılığıyla tarım ve yaşam bilimleri alanında hazırladıkları sunumlarını gerçekleştirdi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kırbiç'ten beklenen açıklama bugün
Elektrik fabrikası kadınların
Uzunköprü ulaşıma kapanıyor
Önce Kırklareli, sonra Kırıkkale!
Göre göre kuraklık!
Adnan ustaya Şed
Kale surları mezbelelik kalacak
Uzunköprüspor ortada kaldı
Ecz. Kılıçcıgil iş başında
ÇYDD'nin burs takvimi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke