ANASAYFA
02 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Şapa karşı yeni kurallar
Edirne Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Trakya'da şap hastalığı yönünden elde edilen aşılı ari statüsünü aşısız ari statüsüne ulaştırabilmek, Anadolu illerine de aşılı arilik statüsü kazandırabilmek ve yeni korunmuş bölgeler ilan edebilmek amacıyla yeni bir genelge hazırlandığını bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 16-09-2020 07:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Şapa karşı yeni kurallar

Edirne Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Trakya'da şap hastalığı yönünden elde edilen aşılı ari statüsünü aşısız ari statüsüne ulaştırabilmek, Anadolu illerine de aşılı arilik statüsü kazandırabilmek ve yeni korunmuş bölgeler ilan edebilmek amacıyla yeni bir genelge hazırlandığını bildirdi.
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, bakanlık tarafından “Şap Hastalığına Duyarlı Hayvanların Korunmuş Bölgelere Sevklerinde Uygulanacak Prensipler Genelgesi”nin (2020/06) 28 Ağustos 2020 tarihinde yayınlandığı hatırlatılarak şöyle denildi:
“Bakanlığımızca yürütülen uzun ve özverili çalışmalar neticesinde,  27 Mayıs 2010 tarihinde Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı (OIE)  tarafından Trakya (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul Avrupa Yakası, Çanakkale Avrupa Yakası) şap hastalığından aşılı ari statüsüne yükseltilmiş ve korun-muş bölge olarak ilan edilmiş, Anadolu'da ise hastalık büyük ölçüde kontrol altına alınmıştır. Trakya'da şap hastalığı yönünden elde edilen aşılı ari statüsünü aşısız ari statüsüne ulaştı-rabilmek, Anadolu ille-rine de aşılı arilik sta-tüsü kazandırabilmek ve yeni korunmuş böl-geler ilan edebilmek amacıyla yeni bir genelge hazırlanmıştır.
Bu kapsamda; şap hastalığından aşılı ari bölge olan ve aşısız ariliği hedeflenen Trakya'ya veya yeni ilan edilecek korunmuş bölgelere damızlık, besilik, kesimlik büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kurban dönemi de dahil olmak üzere şap hastalığına duyarlı canlı hayvan sevkleri OIE kriterlerine uygun olarak hazırlanan ve aşağıda belirtilen kurallar çerçevesinde yapılacaktır.
1-Bir ülkenin ya da bir bölgenin OIE kurallarına göre şap hastalığından aşılı ari olarak tanımlanabilmesi için bölgede son 2 yılda şap hastalığının hiç görülmemiş olması, son 12 ayda virus sirkülasyonunun tespit edilmemesi ve bu durumun epidemiyolojik çalışmalar ile ispat edilmesi gerekmektedir. Ülke sınırlarımız içerisinde sadece Trakya aşılı ari statüsüne sahip korunmuş bölgedir.
2-Hayvanlar doğumlarından itibaren işletme değiştirmemiş olmalı ya da izolasyon süresinin bitiminde en az 3 aydır halen bulundukları işletmede barındırılmış olmalıdır.
3. İzolasyon başlangıcında işletmenin bulunduğu 10 km'lik yarıçaplı alan içerisinde enaz 3 aydır şap hastalığı görülmemiş olmalıdır.
4. İzolasyonun başladığı tarihten hayvanların sevk gününe kadar işletmenin bulunduğu10 km'lik yarıçaplı alan içerisinde şap hastalığı mihrakı olmamalıdır.
5. Hayvanlar sevk edilmeden önce 30 gün süre ile bir işletmede izole edilecektir. Bu süre sonunda bütün hayvanlar şap virüsünün varlığı yönünden teste tabi tutulacaktır. Teste (serolojik-NSP)  tabi  tutulan  hayvanların  tamamında  sonuçlar  negatif  olarak  raporlanmış olmalıdır.”
6.  İzolasyon  kuralları bozulmadığı takdirde  Şap  Enstitüsü Müdürlüğünden  alınan (serolojik-NSP) rapor, raporlama tarihinden itibaren 15 gün geçerlidir. Bu süreyi geçiren işletmedeki hayvanlara sevk verilmez ya da hayvanlardan kan numunesi alınarak yeniden teste tabi tutulur.
7-Trakya için aşağıda yer alan hayvan sevk kontrol noktaları oluşturulmuştur.
a.) Çanakkale  Trakya hayvan sevk kontrol noktası;
b.) İstanbul  Yavuz Sultan Selim Köprüsü hayvan sevk kontrol noktası:
c.) Balıkesir (Bandırma) ve Yalova hayvan sevk kontrol noktası;
Hayvan Sevk Kontrol Noktalarında yapılacak kontroller Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığına bağlı Emniyet, Jandarma ve Belediye Başkanlıklarından görevlendirilen personel tarafından yapılacaktır.
8-Korunmuş bölgede şap hastalığının belirtisi gösteren veya laboratuarlarca hastalığın varlığı tespit edilen hayvanlar itlaf ve imha edilecektir. Herhangi bir klinik belirti göstermeyen hayvanlar ise kesime sevk edilecektir. İtlaf/imha edilen ve kesilen hayvanların takdir edilecek kıymetlerinin tamamı yetiştiriciye ödenecektir.
9. Korunmuş bölgeye Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslar dışında belgesiz getirilen hayvanlar tüm masrafları sahibine ait olmak üzere en kısa sürede uygun bir kesimhanede kestirilecek olup tazminat ödenmeyecektir.
10. Korunmuş bölgede yer alan işletmede bulunan hayvanların tamamı Bakanlık veritabanında kayıtlı olmak zorundadır. Kayıtlı olmayan hayvanlar Bakanlıkça belirlenen esas ve usuller dışında korunmuş bölgeye getirilmiş olarak kabul edilir. İşletmede tespit edilen bu tür hayvanlar tüm masrafları sahibine ait olmak üzere doğrudan kesimhaneye sevk edilecektir.
11. Kurban bayramı nedeni ile hayvan pazarlarına getirilen ancak satılmayan kurbanlık küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar ilin öngördüğü bir kesimhanede kestirilerek kesimhane dışında başka bir işletmeye dönüşü engellenecektir.
12.Konu ile ilgili  daha  önce  yayımlanan  25.02.2010  tarih  ve  2010/7  nolu,25.03.2010 tarih ve 2010/13 nolu, 16.07.2013 tarih ve 2013/16 nolu ve 13.06.2017 tarih ve2017/03 nolu Genelgeler yürürlükten kaldırılmış olup, şap hastalığından aşılı ari bölgelere yapılacak olan hayvan sevkleri 2020/06  nolu  Genelge  hükümleri  doğrultusunda  yapılacaktır.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bedesten'de bir ilk
Aramızdan ayrılanlar
ETUS'ta HES kodu zorunluluğu!
Veteriner Hekimler'de sürpriz itiraz!
Aşı krizi kapıda!
TÜ'ye temizlik kuvveti
Edirne alt yapı şantiyesi
Kasabanın mucize takımı
‘Önce piknikçiler ıslah olmalı’
Pandemide gülümseten beste
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama