ANASAYFA
17 Eylül 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Edirne'ye kalkınma yolu
Makine Yüksek Mühendisi, DSİ emekli Bölge Müdür Yardımcısı Hüseyin Erkin, kişisel gayretlerin yetmediğini, ancak ortak akıl ve projelerle bir şeyler yapılabildiğini, Edirne'de bu yüzden siyaset, ticaret, ekonominin.bir türlü arzu edilen kulvara giremediğini belirterek, bu şanssızlık ve kötü gidişi yok etmek için Edirnelileri oluşturdukları ''Edirne Kalkınma Platformu''nda birlikte olmaya davet etti…
Haberin Yayın Tarihi: 16-09-2020 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Edirne'ye kalkınma yolu

Makine Yüksek Mühendisi, DSİ emekli Bölge Müdür Yardımcısı Hüseyin Erkin, kişisel gayretlerin yetmediğini, ancak ortak akıl ve projelerle bir şeyler yapılabildiğini, Edirne'de bu yüzden siyaset, ticaret, ekonominin.bir türlü arzu edilen kulvara giremediğini belirterek, bu şanssızlık ve kötü gidişi yok etmek için Edirnelileri oluşturdukları ''Edirne Kalkınma Platformu''nda birlikte olmaya çağırdı.
Erkin, yaptığı açıklamada nimetleri ve imkanları açısından Dünyada benzeri olmayan Edirne için 2018 yılında ''Edirne Kalkınma Platformu'' kurma girişiminde bulunduğunu hatırlatarak, ardından yaşanan gelişme ve düşüncelerini şöyle aktardı:
“Üç nehirden sulanabilecek harika topraklarımız, 4 sınır kapımız, zengin tarım ve tarih kültürümüz var. İlk etapta, ETSO, EDSİAD, Ticaret Borsası Meclis başkanını, Ziraat Odası başkanını ziyaret edip muradımı anlattım. Sayın valimize de konuyu arz ettim. Basında açıklama yaptık. Hüseyin Erkin, İsmet Açıkgöz, Fedai Canım, Nihat Öztaş, Hüseyin Arabacı, Mustafa İriş, Hakan Erdem, Sinan Gazioğlu bir araya gelip birkaç toplantı yaptık. Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim elemanlarıyla lavanta ürünleri için görüşmeler yaptık. Lakin bu girişimimiz itibar görmedi. Kişisel gayretler yetmiyor. Ortak akıl ve projelerle bir şeyler yapılabiliyor. 
EDİRNE 30 YILINI KAYBETMİŞ GÖRÜNÜYOR
Maalesef Edirne'de siyaset, ticaret, ekonominin.bir türlü arzu edilen kulvara giremedi. Sürekli kaybediyoruz. Milli gelirden pay almada ve gelişmişlik sıralamasında İller arasında 48'inci sıraya geriledik. Edirne 30 yılını kaybetmiş görünüyor. Artık bu gidişin durdurulup hak ettiğimiz nimetlerden faydalanmalıyız. Yetişmiş bir çok çocuğumuz ne yazık ki başka şehirlerde çalışmak zorun da kalıyor. 1960'lı yılların sonuna doğru Trakya'da sanayi hamlesi başlatıldı. Edirne'de de Kapıkule yoluna birkaç fabrika kuruldu. Lakin plansız ve kontrolsüz bu gelişme Çerkezköy - Çorlu hinterlandı sanayileşmesi Ergene nehri ve bölgeye çok zarar verdi.
TÜRKİYE'DE BİR MODEL YARATABİLİRİZ
Edirne'de mutlaka ortak akılla bu şehri seven ecdat mirasından faydalanarak bunları yaşatabilecek bir platformda insanlarımızın bir araya gelip bir şeyler yapma zamanı geldi geçiyor. Bu amaçla 1980'li yılların sonunda Kalkınma Platformu başlangıcıyla gelişen Denizli modelini baz alarak ''Edirne Kalkınma Platformu'' nu kurduk. Geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte daha mutlu bir Edirne yaratmamız gerekiyor. Balkan ülkelerinin 150 milyar dolarlık ticaret hacminden Almanya yüzde 50 pay alırken Türkiye yüzde 0,3 ticaret yapabiliyor Edirne'nin ihracatı hiç yok. 15 milyonluk devasa İstanbul pazarına giremiyoruz. Temennimiz projeleri olan ortak akılda birleşerek birbirimizi severek paylaşarak bir araya gelip bu şanssızlık ve kötü gidişi yok edelim. Tüm sivil toplum birim temsilcileri, üniversitemiz, bürokrasimiz birlikte olursak Türkiye'de bir model yaratabiliriz. Unutulmasın Balkanlar, Rumeli ve Trakya bölgemiz çok değerli insanlar yetiştirmiş, hatta zora düştüğünde devlet bile kuracak cesareti gösteren ecdadın çocuklarıyız. Sevgi ve saygılarımla hoş geldiniz. Yolumuz açık olsun.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Elektrik fabrikası kadınların
Kırbiç'ten beklenen açıklama bugün
Uzunköprü ulaşıma kapanıyor
Önce Kırklareli, sonra Kırıkkale!
Göre göre kuraklık!
Adnan ustaya Şed
Kale surları mezbelelik kalacak
Uzunköprüspor ortada kaldı
Ecz. Kılıçcıgil iş başında
ÇYDD'nin burs takvimi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke