ANASAYFA
29 Eylül 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Bahçeli'ye var… Müezzinoğlu'na yok!
Adana'da Devlet Bahçeli Köprüsü için Cumhurbaşkanı kararı ile 700 milyon lira kaynak sağlanırken, Edirne'deki sel felaketleri nedeniyle su altında kalan tarihi köprülere alternatif olarak 2013 yılında yapımına başlanan Dr. Mehmet Müezzinoğlu Köprüsü ise adeta “üvey evlat” muamelesi görüyor… Kent merkezi ile yaklaşık 5 bin kişinin oturduğu Karaağaç Mahallesi ve Yunanistan'a açılan Pazarkule Sınır Kapısı'na ulaşımı sağlayan bin 943 metre uzunluğundaki köprü son Başbakan Binali Yıldırım tarafından 2017 yılında hizmete açılmasına rağmen, yaklaşık 6 kilometre uzunluğundaki bağlantı yollarına ise ödenek yokluğundan son 2 yılda tek bir çivi dahi çakılmaması nedeniyle proje kaderine terk edilmiş tamamlanmasını bekliyor…
Haberin Yayın Tarihi: 17-09-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Bahçeli'ye var… Müezzinoğlu'na yok!

Bülent AYAN
Adana'da ödenek yetersizliğinden sadece üçte biri tamamlanan Devlet Bahçeli Köprüsü için Cumhurbaşkanı kararı ile 700 milyon lira kaynak sağlanırken, Edirne merkezde Pazarkule Sınır Kapısı'na uzanan Dr. Mehmet Müezzinoğlu Köprüsü'nün bağlantı yolları ikmal inşaatında ödenek yokluğundan 2 yıldır tek bir çivi dahi çakılamıyor. Başbakan Binali Yıldırım tarafından 30 Mart 2017 tarihinde hizmete açılan Dr. Mehmet Müezzinoğlu Köprüsü bağlantı yolu ikmal inşaatı 5,7 kilometre uzunlukta bulunuyor. 
Edirne il merkezinden Karaağaç ve dolayısıyla Pazarkule Sınır Kapısı'na uzanan Dr. Mehmet Müezzinoğlu Köprüsü'nün bağlantı yollarını içeren ikmal inşaatı ödenek yokluğundan 2 yıldır durmuş bulunuyor. Karaağaç Fen Lisesi kavşağı ve Pazarkule yolu, Gazimihal ve Anadolu Lisesi Yıldırım Kavşağı, otoyol bağlantısı ile Gazimihal Kapıkule yolu yapımı için yeniden ihaleyi beklemeye devam ediyor.
Başbakan Binali Yıldırım tarafından 30 Mart 2017 tarihinde hizmete açılan Dr. Mehmet Müezzinoğlu Köprüsü'nün bağlantı yollarını içeren çalışma 2 yıldır askıya alındı. Tarihi Meriç Köprüsü ve kent trafiğinin yükünü hafifletmesi bakımından büyük önem taşıyan köprünün bağlantı yollarının yapımına  2012'deki ihalenin ardından 2013'te başlandı. 2015 yılı Kasım ayında keşifte ödenek bittiğinden ikinci ihalesi yapılan köprünün yüklenici firması 2018'de krizle birlikte Tasfiye Kararnamesi'ne uygun tasfiye dilekçesini Karayolları'na sundu. Karayolları da yapılmış olan imalatların korunmasıyla ilgili eksik işlerin tamamlanması kaydıyla tasfiyesini onayladı.
Edirne Valiliği'nin resmi internet sitesinde TEM Edirne  Karaağaç Bağlantı Yolu İkmal İnşaatı 5,7 kilometre uzunlukta bulunuyor. 
Karayolları 1.Bölge Müdürlüğü'nce 4 Aralık 2015 tarihinde ihale edilen projenin bu yıl tamamlanması gerekiyor. Söz konusu projenin tanıtım bölümünde, “Toplam uzunluğu 7 km olup, çalışmalara 2016 yılında başlanmıştır. Bugüne kadar 2,5 km BY-BSK Dr. Mehmet Müezzinoğlu Köprüsü (1943 m) ve Tunca (220 m) köprüleri tamamlanmıştır.”
 TEM Edirne  Karaağaç Bağlantı Yolu İkmal İnşaatı'nın fiziki gerçekleşme oranı yüzde 21 olarak belirtilirken, nakdi gerçekleşme oranının ise yüzde 58 olarak verilmesi ayrıca dikkat çekiyor. Projenin yüzde 5'i tamamlanmışken proje bedelinin yarıdan fazla verilmesi ise eleştiri konusu oluyor.
DEVLET BAHÇELİ KÖPRÜSÜ
Adana Büyükşehir Belediyesi'nce planlanan Devlet Bahçeli Köprüsü'nün ödenek yetersizliğinden sadece üçte biri tamamlanması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen Ağustos ayında devreye girdi. Cumhurbaşkanı kararı ile yapım işi Ulaştırma Bakanlığı'na devredilen köprü için 700 milyon TL kaynak ayrıldı. Proje için 2017 yılında belediyenin borçlanma talebine AKP'li Meclis üyeleri ret oyu kullanmıştı.
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Devlet Hastanesi ne işe yarıyor?’
Hacılarezanı otogarı!
Kirada şampiyon Edirne!
Saros'da domuz bilmecesi!
Kübra ve Ömer’den mutluluğa ilk adım
Gece yarısı deprem heyecanı
Veteriner hekimlerde yeni dönem
Güzel Parti'de görev dağılımı
Eczacının sorunları büyük
Roman muhtardan korona uyarısı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama