ANASAYFA
29 Eylül 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
'Galiçya şehitleri Uzunköprü'de anılsın'
Araştırmacı gazeteci ve yazar Hamit Puhaloğlu tüm Türkiye'yi şehir şehir dolaşıp Edirne'nin Uzunköprü ilçesinden 25 Eylül'de trenle Galiçya'ya gidip orada şehit olan Türk askerlerini anlatıyor…
Haberin Yayın Tarihi: 17-09-2020 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
'Galiçya şehitleri Uzunköprü'de anılsın'

Aytunç ÖNÜR
İstanbul Fatih doğumlu araştırmacı gazeteci ve yazar Hamit Puhaloğlu 1916-1917 yıllarında Galiçya'ya gönderilen ve 18 bini şehit düşen 33 bin Türk askerini şehir şehir dolaşarak vatandaşlar ve yetkililere anlatıyor. Şu ana kadar 81 şehir 400 ilçe dolaşan Puhaloğlu önceki gün Edirne Merkez'deydi. Galiçya'da şehit olan Türk askerlerinin bilinmiyor olmasından yakınan Puhaloğlu, “Lviv'de bulunan 6 şehitlikte 18 bin Türk şehidi var” dedi.
Türkiye'yi şehir şehir dolaşan ve bugüne kadar Galiçya Şehitleri'ni anlatmak için 81 şehir 400 ilçeye giden araştırmacı gazeteci ve yazar Hamit Puhaloğlu önceki gün Edirne'deydi. Gittiği yerlerde Galiçya Şehitleri'ni vatandaşlara ve yetkililere anlatan Puhaloğlu kimi zaman alaka gördüğünü kimi zaman insanların ilgisiz kaldığını belirtti. Edirne'de samimi bir ortam gördüğüne değinen Puhaloğlu 25 Eylül'de Edirne'nin Uzunköprü ilçesinden trenle yola çıkan Galiçya Şehitleri'nin yine aynı tarihte anılmasını istedi ve şunları söyledi:
“81 ŞEHİR 400 İLÇE DOLAŞTIM”
“Tüm Türkiye'yi adım adım dolaşıyorum. Galiçya Türk şehitlerini anlatıyorum. Bu yolculuğa Artvin'de başladım. Şu anda Edirne'deyim. Şu ana kadar 81 şehir 400 ilçe dolaştım. Bunlardan bazılarından çok alaka görürken bazılarından hiç alaka görmedim. Bu arada da Edirne'de samimiyet gördüm. Edirne Valisi Ekrem Canalp İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteriyken ken-disine Galiçya şe-hitlerini anlattım. O da teşekkür etti. O da benimle ilgilendi. Teşekkür ediyorum. 
“GALİÇYA TÜRK ŞEHİTLERİNİ  BİLEN YOK”
Galiçya Türk şehitlerini bilen yok. Bunlar 1916-1917 yıllarında Çanak-kale Savaşları bittikten sonra Enver Paşa'nın emriyle Galiçya'ya gönderilen 33 bin Türk askeri. Bunlar dil bilen, uzun boylu günümüz tabiriyle SAS ve SAT komandoları. O günkü adıyla Teşkilat-ı Mahsus askerleri. Enver Paşa bu kararı aldığı zaman yaveri Kazım Karabekir'in haberi yok. Alman Genel Kurmay Başkanlığı'ndan askerlerin oraya gittiğini öğreniyor. Bu şehrin adı Lviv, Rohatyn. Orada 6 tane şehitlikte 18 bin Türk şehit var. Bu şehitliklerin bir tanesi Hristiyan mezarlığının içinde. Orada da 4 bin şehit var. 25 Eylül'de trenlerle Edirne Uzunköprü'den Rohatyn, Lviv'e gitmişler. Şehit olmuşlar. 
“ŞEHİTLİĞE GEREKLİ YAPILARIN YAPILMASI GEREKİYOR”
Bu şehitliğin orada cami yok. Oraya cami, aşevi, misafirhane, hastane ve bir kültür merkezi yapılması lazım. Çoğu 57. Alay'ın 18. ve 19. Tümeni'nin askerleri. Galiçya Türk Şehitleri Atatürk Kültür Merkezi yapılması gerekiyor. Bunu da büyüklerimden bekliyorum. Bu askerler Türkiye'ye geri dönmüşler ve Ermenistan, Revan'ı ve oradan da Bakü'yü kurtarmışlar. Daha sonra da Kurtuluş Savaşı'na katılmışlar. Bunlar seçkin askerler olduğu için 2 yıl boyunca Rusları oyalamışlar. Böylelikle savaşta zaman kazanılmış. 285 bin Rus askeri şehir olmuş. 40 bin Alman ve Avusturya, 18 bin de Türk askeri şehit olmuş. Belki orada şehit olmasalardı Kerkük, Musul, Revan, Bakü veya Kıbrıs, Rodos adaları bizde kalacaktı. Galiçya şehitleri çok önemli ve Türkiye'de onları yad etmek adına bir şeyler yapmak istiyorum. Mümkünse 25 Eylül'de program yapılsın. Camilerde Galiçya Şehitleri için Kuran-ı Kerim okutulsun. Her sene Anzaklar gibi oraya gidip ziyaret edelim. O zamanlar soyadı kanunu olmadığı için şehitlerin hangi şehirlerden olduğu bilinmiyor. Bunların araştırılması ve şehitlerin nerelerden olduğunun öğrenilmesi gerekiyor. Lviv'e inanç turizmine gitmemiz lazım ama biz eğlenceye gidiyoruz. Hatta şehit olmadan önce askerlerin yanına şehzadeler gidiyor. Enver Paşa da iki kere ziyarete gidiyor.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Devlet Hastanesi ne işe yarıyor?’
Hacılarezanı otogarı!
Kirada şampiyon Edirne!
Saros'da domuz bilmecesi!
Kübra ve Ömer’den mutluluğa ilk adım
Gece yarısı deprem heyecanı
Veteriner hekimlerde yeni dönem
Güzel Parti'de görev dağılımı
Eczacının sorunları büyük
Roman muhtardan korona uyarısı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama