ANASAYFA
04 Aralık 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Eğitimin sorunlarını çözeriz’
CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun salgında eğitim sürecine ilişkin bu hafta açıkladığı 14 maddelik çağrıyı yineleyerek, partisinin bu çözüm önerilerini hayata geçirecek iradeye sahip olduğunu söyledi.
Haberin Yayın Tarihi: 19-09-2020 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Eğitimin sorunlarını çözeriz’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun salgında eğitim sürecine ilişkin hafta içerisinde açıkladığı 14 maddelik çağrıya ilişkin düzenlenen eş zamanlı basın açıklamasına parti binasında düzenlediği basın açıklamasıyla destek verdi. Pekcanlı, pandemi döneminde eğitimin sorunlarını çözmeye talip olduklarını kaydetti.
CHP İl Başkanı Pekcanlı, eş zamanlı düzenlenen eğitime ilişkin basın açıklamasını parti binasında yaptı. Pekcanlı, ülkenin ağır bir pandemi sürecinden geçtiğini belirttiği açıklamasında, tüm alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da büyük sorunlar yaşandığını kaydetti. 18 yıllık AKP döneminde günü birlik politikalarla bilimsel, rasyonel, eşit koşullarla ulaşılabilir olmaktan çıkan eğitim sisteminin pandemi koşullarında tamamen felç olduğunun altını çizen Pekcanlı şunları söyledi:
“Yeni eğitim ve öğretim yılı pandemi koşullarında başlarken devlet okullarına giden öğrencilerden 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin evinde internet, EBA üzerinden uzaktan eğitim alacak 754 bin 429 öğrencinin evinde ise televizyon bulunmamaktadır. Bu çocuklarımızın eğitim alamayacağı bugünden açıktır.  Çocuklarımızın eğitimi, sorunlarına hep birlikte çözüm arayacağımız en temel alanlardan birisidir. Eğitim sıcak siyasetin konusu olamaz. Salgında eğitim sürecine ilişkin Sayın Genel Başkanımızın bu hafta açıkladığı 14 maddelik çağrımızı yineliyoruz:  
KILIÇDAROĞLU'NUN 14 MADDELİK ÇAĞRINA EŞ ZAMANLI YİNELEME
1.Milli Eğitim Bakanlığına gerekli mali kaynak sağlanarak ivedi olarak 57 bin 340 derslik ihtiyacı giderilmelidir. Gerektiğinde bazı köy okulları yeniden açılmalıdır. Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynak sorunu yaşıyor ve bunu yapamayacağını söylüyorsa, yer tahsisi yapılmak koşuluyla CHP'li büyükşehir belediye başkanları bu yatırımı çocuklarımız için kendi illerinde yapmaya taliptir. 
2.Öğrenci başına düşmesi tavsiye edilen metrekareye çok daha hızlı bir şekilde ulaşmak için YÖK ile iş birliği yapılmalı. Üniversitelerin 2020-2021 öğretim döneminde açılmayacak fakültelerinin özellikle derslik, amfi ve konferans salonları gibi alanları doğrudan örgün eğitim sisteminin kullanımına tahsis edilmeli. 
3.Yeni dersliklerin hizmete girmesi ile birlikte çocuklarımızın eğitimi için ihtiyaç duyulan 92 bin 165 öğretmenin ataması zaman geçirilmeden yapılmalıdır. Tüm öğretmenlere kadro verilmeli; kadrolu öğretmen, sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen garabetine son verilmelidir. 
4.Okulların hijyen kurallarına uygun olacak şekilde açılması ve hijyenin sürekliliği açısından MEB'e en az 60 bin kişilik kadrolu yardımcı hizmet personel alımı yetkisi verilmeli. 
5.Dezenfektan, maske ve ateş ölçümü cihazı gibi ihtiyaçlar için velilerden ek ücret talep edilmemelidir. Okullar açılmadan önce tüm bu ihtiyaçlar süratle giderilmeli.
6.Milli Eğitim Bakanlığı internet hizmeti sağlayıcısı kurumlarla görüşerek, zorunlu örgün eğitim kapsamında devlet okullarına kayıtlı 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin internet erişimini sağlamalıdır. Bu hizmet için internet sağlayıcısı kurumların maliyeti evrensel hizmet fonundan sağlanmalı. 
7.Uzaktan eğitim süresince öğrenci ve öğretim elemanlarının tamamına sınırsız ve uzun süreli internet erişiminin ya ücretsiz ya da çok ucuza sağlanması için başta mobil telefon operatörleri olmak üzere tüm alt yapı sağlayıcıları nezdinde girişimde bulunulmalı. Bu operatörlerinde sorumlulukları olduğunu hiç kimse unutmamalı.
"SENİN DE TELEVİZYONUN OLSUN"
8.Evinde televizyonu olmayan 754 bin 429 öğrencinin televizyona kavuşması için MEB,  sivil toplum örgütleri birlikte 'senin de televizyonun olsun' kampanyası açmalı. MEB bu kampanyayı açmayacaksa Cumhuriyet Halk Partili belediyeler sivil toplum örgütlerinin de katkısıyla bu sorunu çözmeye taliptir.
9.Her hanede öğrencinin yararlanacağı dizüstü, masaüstü ya da tablet bilgisayar bulunmalı, bilgisayarı olmayan öğrencilerin ihtiyaçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından evrensel hizmet fonundan karşılanmalı.  Milli Eğitim Bakanlığı bunu yapamayacaksa CHP'li belediyeler yılbaşındaki döviz kuru güvencesi verilmek koşuluyla ve ayrıca açacakları yardım kampanyaları engellenmemek kaydıyla tablet ve bilgisayar sorununu çözmeye hazırdır. 
10.Milli Eğitim Bakanlığı'nın EBA üzerinden yaptığı uzaktan eğitim sadece TRT ile sınırlı kalmamalı. Belli dersler tüm televizyon kanallarında eş zamanlı verilmeli. Böylece çocuğun uzaktan eğitim almasının önündeki bazı engeller kaldırılmış olacaktır. 
11.Pandemi koşulları tüm derslerin okulda verilmesine uygun değilse sadece önemli derslerin Türkçe, Matematik, Fen bilgisi gibi derslerin okullarda verilmesi düşünülmeli.
12.Pandemi süresince bir sağlık görevlisi ve rehber öğretmenin mutlaka okulda bulunması sağlanmalı.
13.Okul servisi yapan esnafın bu süreçte kazanç elde edemeyeceği için vergi ve sigorta primleri ile aldıkları kredilerin faizsiz ertelenmesi sağlanmalı. 
14.Kamu, özel ayrımı yapmaksızın 12 yaşından küçük çocuğu olan ebeveynlere dönüşümlü olarak eğitim izni hakkı tanınmalı. İçinden geçtiğimiz pandemi süreci sosyal devletin önemini bir kez daha gösteriyor. İktidar adayı bir parti olarak biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, çocuklarımızın eğitim hakkı ve güvencesi için her şeyi yapmaya hazırız. İktidarın yapması gerekenler bellidir. İktidar yapamıyorsa, Cumhuriyet Halk Partisi sunduğumuz çözüm önerilerini hayata geçirecek iradeye sahiptir. Çocuklarımızın geleceği siyaset malzemesi yapılmayacak kadar değerlidir!”
“İL BAŞKANI OLARAK GÜVENMİYORUM”
Covid 19 ile durum hakkında görüşlerini de aktaran Pekcanlı, “Devletin birçok kurumunun yaptığı açıklamalara şahsen İl Başkanı olarak güvenmiyorum. Edirne'nin Türkiye ortalamasının biraz altında olduğunu biliyorum. Edirne olarak bu konuda iyiyiz. Bu anlamda bölgemizde çalışan bu işin başındaki başta sağlık çalışanlarımıza sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.
“MASKE ELİMİZDE EN İYİ VE UCUZ SİLAH”
Huzurevinde iki üç vaka olduğu duyumunu da aldığını kaydeden Pekcanlı yetkilileri bu kurumlarda daha dikkatli olmaya çağırdı ve şöyle dedi:
“Maske elimizdeki en iyi ve en ucuz silah. Özellikle sosyal çevre içerisinde sosyal mesafeyle beraber maske olduğu zaman bu işin büyük çoğunluğunu halletmiş oluyoruz.  Devletin kontrolünde olan kurumlardan Covid ile ilgili duyumlar aldık. Mesela huzurevinde Covid hastaları olduğuna dair duyumlar aldık. Bu kurumların başındaki insanlar mahalle aralarında muhtarları gezeceklerine kendi kurumlarındaki bu alanları denetlerlerse daha iyi olur. Bu anlamda buralarda daha dikkat edersek Edirne diğer yerlere göre daha iyi. Paralel olarak bir artış Edirne'de de var. 
“YETKİLİLER KURUMLARDA DAHA DİKKATLİ OLMALI”
Vatandaşlarımız dikkatli olmalı. Huzurevinde 2-3 kişi civarında vaka olduğunu duydum. Bunlar devletin kontrolünde olan yerler. Evet, bireysel olarak dışarıda virüsü kapma ihtimalimiz, kapalı ortamda kontrol altında olan insanlara göre daha kolay ama devlet bünyesinde kapalı kurumlarda devletin himayesinde olan insanların bu virüsü kapması bütün dikkatleri oraya çekiyor. Huzurevinden birkaç partili üyemizden, büyüğümüzden duydum. Bu anlamda yetkilileri bu kurumlarda daha dikkatli çalışmaya davet ediyorum. Kendi işlerini daha dikkatli yapmalarını tavsiye ediyorum.”
“VAKTİMİ EKONOMİMİ CHP'YE HARCAMAYA KARAR VERMİŞ BİR İNSANIM”
Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı (TÜLOV) oluşumuyla ilgili de Pekcanlı şunları söyledi:
“2001-2002 yıllarında kurulmuş olan vakfa buradaki arkadaşlar gitti, katıldı. Ben de açıkçası arkadaşlar katıldıktan sonra duydum. Belli bir para yatırarak vakfa üye oluyorsunuz. Vakfın kurucusu eski Muğla Milletvekilimiz Nurettin Hoca. Nurettin Hoca'nın başkanlığını yaptığı partimizin de üst kademesinden yetkililerin bu vakfa destek verdiği bir vakıf. Sosyal bir çalışma. Partimizle alakalı değil ama partililerimizin desteklediği bir vakıf. Bu anlamda giden arkadaşlarımız inşallah iyi çalışmalar yaparlar. Bununla ilgili geçtiğimiz iki günde özellikle sosyal medyada Cumhuriyet Halk Partisi'nin paralel bir yapılanması olduğu söyleniyor. Böyle bir şey söz konusu değil. Oradaki insanlar, kurucular, vakfa üye olan insanlar da çoğunluk olarak CHP'li olduğu için böyle vakıflara gidilmesi yeter ki Cumhuriyet rejimiyle ters olan vakıflar olmasın. Bu anlamda benim için sıkıntı yok. Tüm vaktimi ve ekonomimi CHP'ye harcamaya karar vermiş bir insanım. Benim için öncelikli olan burasıdır. Arkadaşlarımızın da gitmesinde bir sakınca yoktur. Üye olmak gibi bir düşüncem yok.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Eczacı Atılgan korona kurbanı
Kural tanımayana 216 bin lira ceza
‘Engel neymiş gördünüz!’
İki caddeye kişi sınırlaması
Masterchef'te 'Tava Ciğer' ödülü
ERDİNÇ NİŞ 40 YILDIR EDİRNESPOR'DA
Eğitimci babanın çağrısı
Öğrenciye 'emniyetli' servis
29 Yaş Altı Genç Girişimci Desteği
Macity Otel
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama