ANASAYFA
30 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Alt yapıda gidişat?
Edirne Belediyesi'nce gerçekleştirilen alt yapı çalışmaları dolayısıyla kentin birçok yeri şantiyeye dönerken, ortaya çıkan arıza ve aksaklıklar ise şikayetlere neden oluyor… Son olarak Ali Rıza Ataktürk Caddesi'nde bulunan ana su boru hattında meydana gelen arıza nedeniyle 5 mahallede 8 saat süreyle su kesintisinin uygulandığı kentte vatandaşlar, Hamdi Sedefçi döneminde fiyasko ile sonuçlanan alt yapı projesi gibi bunun da aynı akıbete uğramaması için çalışmaların daha dikkatli yürütülmesi gerektiğini savunuyor…
Haberin Yayın Tarihi: 19-09-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Alt yapıda gidişat?

Edirne Belediyesi'nce gerçekleştirilen alt yapı çalışmaları dolayısıyla kentin birçok yeri şantiyeye dönerken, ortaya çıkan arıza ve aksaklıklar ise şikayetlere neden oluyor. Son olarak Ali Rıza Ataktürk Caddesi'nde bulunan ana su boru hattında meydana gelen arıza nedeniyle 5 mahallede 8 saat süreyle su kesintisinin uygulandığı kentte vatandaşlar su şebekesine toprak ve kanalizasyon sularının karışabileceğine dikkat çekerek daha dikkatli yürütülmesi gerektiğini kaydediyor.
Hudut Gazetesi Haber Merkezi olarak konuya ilişkin görüşlerini aldığımız bazı uzman ve vatandaşlar mimar ve mühendis odalarının duruma adeta seyirci kaldığının altını çizerek özetle şunları söyledi:
“1997 yılında Hamdi Sedefçi belediye başkanlığı döneminde 'Edirne Kanalizasyon ve Yağmursuyu' ihalesi yapıldı. 1999 seçimlerinde Cengiz Varnatopu kazandı ve bu projenin bir kısmı onun zamanında yapıldı. 2004'de tekrar Sedefçi seçildi, bu proje devam ettirildi. 2008'de 'bitti' dendi. Bu yıllarda şehirde her taraf kazılmıştı. Hatta Sedefçi Saraçlar Caddesi'ne, E5'e, Talatpaşa Asfaltı'na 'Edirne'nin 100 yıllık alt yapısını yaptık'' afişleri asmıştı. Sonra ne oldu? Bu proje fiyasko oldu. Nedeni; proje tekniğine uygun yapılarak uygulanmadı ve projenin bazı bölümleri yanlıştı. Koca koca borulara yağmur suları giremedi. Kanalizasyon sistemi çalışmadı. Sonra Sedefçi 20014 seçimleri öncesi yeniden Edirne altyapı projesi ihalesi çalışmaları yapımına girişti. Recep Gürken seçildikten sonra şimdiki proje ihale edildi. Toz bulutlarını, dev çukurları vatandaş sineye çekiyor. Bunları geçtik. Elbette olacak, katlanmak zorundayız. Diğer yandan sık sık koparılan su boruları içine dolan toprak nedeniyle musluklardan zaman zaman çamur akıyor. Kanalizasyon suları karışabilir. Üstelik pandemi dönemi. Daha dikkatli olunması gerekmez mi? 
Kazılan toprak ve asfalt taşınıp başka yere dökülmesi gerekirken aynı çukura tekrar dolduruluyor. Büzlerin altına yatak kumu konmuyor. Şimdi bazı yerlere içme suyu PE boru döşeniyor bu boruların altına ve üstüne özel yatak kumu konması gerekirken konmuyor. Daha da önemlisi borulara alın kaynağı yapılıyor. Bu boruların üzeri kapatılmadan mutlaka sızdırmazlık testi yapılması gerekirken yapılmıyor. Mezar kapatılır gibi patır kütür hemen kapatılıyor. 
Edirne de bundan sonra sık-sık kazılar hep olacak çünkü boru ve büzler hep patlayıp kırılacak. Bu işleri kim kontrol ediyor. İller Bankası mı, belediyemi? Bu şehirde mühendis mimar odaları yok mu? Bu teknik elemanların kamusal hiç mi sorumluluğu yok? Bu şehir hepimizin.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar'la da yakın temas!
Rahmi Kızmaz'dan İnönü'de unutulmaz gol
Aksal'a 'genel müdür' tepkisi
25 Kasım'da çifte bayram
ADD'nin 97. yıl manifestosu
29 Ekim'e özel ziyaret
‘Demokrasimize sahip çıkmalıyız’
Çocuk Evi'nde bayram
Cumhuriyet fidanı: 29 Ekim 500 dikim
TÜ'de Cumhuriyetin 97. yıl fidanı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama