ANASAYFA
26 Ekim 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Onlara eğitim çooook uzak!
Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, Roman çocukların büyük bir çoğunluğunun ailelerinin ekonomik olanakları nedeniyle uzaktan eğitim uygulamalarına katılamadıklarını söyledi… Roman çocuklarına ve diğer dezavantajlı gruplara yönelik ücretsiz internet hizmeti, bilgisayar ve tablet verilmesine ihtiyaç bulunduğunu belirten Şallı, bu durumun Roman çocukların daha da eğitimsiz olmalarına yol açacağına dikkat çekti…
Haberin Yayın Tarihi: 21-09-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Onlara eğitim çooook uzak!

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, Roman çocukların büyük bir çoğunluğunun ailelerinin ekonomik olanakları nedeniyle bilgisayar, tablet ve internet imkanları olmadığından uzaktan eğitim uygulamalarına katılamadıklarını söyledi. Bu olumsuzluğun Roman çocukların daha da eğitimsiz olmalarına yol açacağına dikkat çeken Şallı, “Roman çocuklarına ve diğer dezavantajlı gruplara yönelik ücretsiz internet hizmeti, bilgisayar ve tablet verilmesine ihtiyaç vardır” dedi.
Dernek Başkanı Şallı yaptığı yazılı açıklamada, Dünya'yı saran covit19 korona virüsünün ekonomik ve sosyal yaşantıyı derinden etkilemeye devam ettiğini belirterek, “Ekonomik ve sosyal yaşantımızda derin sorunları artırmaya devam etmesinin yanında, okul eğitimini de derinden etkilemeye devam etmektedir. Yaşadığımız pandemi sürecinde okulların düzenli bir eğitim yapma olanağı olmayacağı anlaşılmaktadır. Pandemi sürecinde eğitimden kopmamak, eğitim birliğini sağlamak amaçlı yeni öğrenme metotları olan uzaktan eğitim uygulamalarına ihtiyaç duyulmuştur. Soruna tek çare uzaktan eğitime devam edilmesi görünmektedir. Pandemi süreci daha çok dezavantajlı kesim olan Roman öğrencilerin eğitime erişimini etkilemeye devam edecek gibi görünüyor” dedi. Şallı açıklamasında şunlara yer verdi:
ZAMANININ BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUĞUNU SOKAKTA GEÇİREN ÇOCUK RİSK YARATABİLİR
"Özellikle dezavantajlı grupların çocukları okulların kapatılma zorunluluğundan dolayı zamanının büyük bir kısmını sokaklarda geçirmektedir. Ekonomik yoksunluk içinde bulunan aileleri bekleyen diğer bir tehlike ise; zamanının büyük bir kısmını sokaklarda geçiren çocukların istenmeyen sosyal sonuçlar doğurma olasılığını göz ardı etmemek gerekir.
ANNE VE BABALAR SORUMLULUĞUNUN FARKINA VARMASI GEREKİR.
Roman aileler çocuklarına pandemi sürecinde daha da ilgi göstermek zorundadır. Çocuklarını kendi hallerine bırakmamalıdır. Yaşanan zorlu süreçte şartlar daha da zorlaşsa da çocuklarına daha da özen göstermek ve takip etmeleri gerekir. 
Uzaktan eğitim uygulamalarına maalesef Roman öğrenciler, ailelerinin ekonomik imkânsızlıkları nedeniyle bilgisayar, tablet ve internet imkanları olmadığından uzaktan eğitim uygulamalarına çok büyük bir çoğunluğu katılamamaktadır. Roman öğrencilerin eğitim süreçlerine dahil edilmesinde daha önceden bilinen sıkıntıların yanında pandemi sürecinde daha da zorlaşacağı bellidir. Roman vatandaşlarımızın sosyal eşitsizliğinin yanında durum bir kez daha Romanlar ve diğer dezavantajlı grupların eğitim eşitsizliğini daha net olarak çıkarmıştır. Roman çocuklarının eğitim süreçlerine dahil edilmesinin zorluğu, pandemi sürecinde Roman çocuklarını daha da eğitimsiz olmalarına yol açacaktır.  Roman çocuklarına ve diğer dezavantajlı gruplara yönelik ücretsiz internet hizmeti bilgisayar ve tablet verilmesine ihtiyaç vardır. 
EDİRNE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ROMAN ÇOCUKLARIN EĞİTİM BİRLİĞİNİ KORUYAMADI.
Roman çocuklarının büyük bir kısmının devam ettiği Gazi İlkokulu'nun kapatılması yeni bir okul yapılmayacağı açıklamaları, bu okula giden öğrencilerini ve velilerini üzmüştür. Roman çocukların eğitim birliğinin yok edildiği Gazi İlkokulu'nun kapatılmaması için başta Edirne VELİDER olmak üzere Edirne Kent Konseyi, Meydan Mahallesi, Umurbey Mahallesi, Medrese Alibey Mahalle Muhtarlıkları, Eğitim İş Sendikası, Eğitim Sen Sendikası ve diğer sivil toplum örgütlerinin kapatılmaması yönündeki istekleri kabul görmemiş ve kapatılması kararı Edirne'de hiç de hayırla anılmayacaktır. Kapatılan Gazi İlkokulu, aileleri ve öğrencilerimizi çok zor durumda bırakmıştır. Roman Zekiye kardeşim 'Bu okulun kapatılmasına kim ön ayak olmuşsa iyi gün yüzü gülmesin!' diyor. Çingenenin bedduası tutar mı bilmem ama çingenelere göre; Gazi İlkokulu'ndaki Roman çocukların eğitim birliğini İl Milli Eğitim Müdürlüğü koruyamadı.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar şoföre çirkin saldırı
Yörükler'in acı günü
Edirnespor'u avucunun içi gibi biliyor
Vagonun adı üstünde!
Tavuk yumurta uçtu!
İmaret'te imaret geleneği
Elektrik kesintisi
Alt yapıda büyük heyecan
TMO EDİRNE MERKEZ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
‘Girdiler durmuyor’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama