ANASAYFA
26 Ekim 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Tunca'ya ‘Pilav Yolu’
Edirne'de 15. yüzyılda yaşayan Sultan 2. Bayezid Külliyesi aşçısı Yahya Baba'nın hatırasını yaşatmak amacıyla düzenlenen törenlerde Tunca'ya pilav dökmek için Sultan II. Bayezid Külliyesi İmareti'nin yanı başındaki mezarından nehir kıyısına uzanan 'Pilav Yolu' yapıldı…
Haberin Yayın Tarihi: 22-09-2020 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Tunca'ya ‘Pilav Yolu’

Cemal KUDAY
Edirne'de 15. yüzyılda yaşayan Sultan 2. Bayezid Külliyesi aşçısı Yahya Baba'nın hatırasını yaşatmak amacıyla düzenlenen törenlerde Tunca'ya pilav dökmek için Sultan II. Bayezid Külliyesi İmareti'nin yanı başındaki mezarından nehre 'Pilav Yolu' yapıldı. 
Aşçı Yahya Baba'nın mezarı başından Tunca'ya uzanan yeni yol sayesinde bundan sonra gerçekleş-tirilecek törenlerde nehre pilav dökmek için sedde üzerinden Yalnızgöz Köprüsü'ne gitmeye gerek kalmayacak. Katılımcılar seddeyi de aşan kilit taş döşenerek yapılan yolun üzerinden nehir kenarına ulaşarak burada oluştu-rulan alandan nehre pilav dökecek.
EN SON TÖREN GEÇEN YIL YAPILDI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'un açılışını geçen Cumartesi günü birlikte gerçekleştirdikleri Trakya Üniversitesi tarafından yenilenen Sultan II. Bayezid Külliyesi İmareti'nin yanı başında mezarı bulunan Aşçı Yahya Baba için en son anma töreni geçen yıl Ocak ayında yapıldı. Törene beyaz önlükleriyle gelen Edirne Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi aşçılık öğrencileri konuklara pilav, ayran, zerde ve Osmanlı şerbeti ikram etti. Duaların ardından Aşçı Yahya Baba'nın hayatı anlatıldı.
Yapılan konuşmalarda Aşçı Yahya Baba'nın yemek dağıtımından kalan pilavları balıklar için nehre döktüğü belirtilerek, tören sonrası sedde üzerinden Yalnızgöz Köprüsü'ne gidilerek anısını yaşatmak için buradan nehre pilav dökülmüştü.
AŞÇI YAHYA BABA 
Edirne velilerindendir. Doğum ve vefat tarihleri belli değildir. Hayatı hakkında kaynaklarda bilgi yoktur. On beşinci asırda yaşamıştır. Tunca kenarında, Sultan külliyesinde aşçıbaşılık yapardı. Pişirdiği güzel yemekleri yiyip, Yüce Allah'a şükreder "devma-ı devlet, nasib-i cennet" diye dua ederdi. Yemekten sonra sohbet ettiği zaman: "Vücudunu gıda ile besleyen şeklen pehlivan olur. Ruhunu Allah aş­kıyla dolduran gönülden evliya olur. Helal lokma ibadet ettirir, haram lokma ise kötü yola sevk ettirir. Sizin karnınız toksa, hüner başka açları da görmektir" buyururdu. Aşçı Yahya Baba Hazretleri, askerlerden arta kalan pirinç pilavını Tunca nehrine döker, onları da balıklara yedirirdi. Bir gün hazineden fazla pirinç aldığı için pilavın her gün arttığını ve fazlasını nehre döktüğünü Padişah II. Bayezid'e ihbar ederler. Padişah da: "Yahya Baba! Bu yaptığın israf değil midir?" demesi üzerine, binlerce balık başını sudan çıkarıp: "Sultanım! Devletin artığını bize çok mu görüyorsun? Senin devletinin ikramı sadece insanlara mıdır?" dediler. Aşçı Yahya Baba orada secdeye kapanarak ruhunu teslim etti. Onun büyüklüğünü anlamayan-lar yaptıklarına çok pişman oldular. Muhteşem bir cenaze merasimi ile külliyenin kuzey tarafındaki bahçeye defne-dildi.(evliyalarımız.com)

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar şoföre çirkin saldırı
Yörükler'in acı günü
Edirnespor'u avucunun içi gibi biliyor
Vagonun adı üstünde!
Tavuk yumurta uçtu!
İmaret'te imaret geleneği
Elektrik kesintisi
Alt yapıda büyük heyecan
TMO EDİRNE MERKEZ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
‘Kredi pompalamakla olmuyor’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama