ANASAYFA
24 Ekim 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Köyün sağduyusu!
Edirne merkeze bağlı Korucu Köy'de kuraklıktan su seviyesi önemli ölçüde düşen gölette son 1 haftada giderek artan balık ölümlerinin önüne geçmek isteyen köy halkı örnek bir davranışa imza atarak içme sularının bir kısmını gölete akıtmaya başladı… Korucu Köy Muhtarı Seyfi Uz, su seviyesi ile birlikte oksijen miktarı düşen göletteki balık ölümlerinde son 1 haftada daha da artış yaşandığına dikkat çekerek, “Doğaya olan saygımızdan dolayı bunu yaptık. Umarım kurtarabildiğimiz kadarını kurtarırız" diye konuştu…
Haberin Yayın Tarihi: 23-09-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Köyün sağduyusu!

Olgay GÜLER
Edirne merkeze bağlı Korucu Köy'de, yaz ayının yağışsız geçmesi nedeniyle su seviyesi önemli ölçüde düşen gölette başlayan balık ölümleri, köylüyü tedirgin etti.
Edirne ve çevresinde yaz ayının oldukça kurak geçmesi, bölgedeki irili ufaklı göletlerin de su seviyelerinin oldukça düşmesine sebep oldu. Kent merkezine bağlı Korucu Köy'de yaklaşık 40 yıllık gölet de kuraklıktan nasibini alarak önemli ölçüde kurudu. Su seviyesinin düştüğü gölette ise son 1 haftada baş gösteren balık ölümleri köylüyü tedirgin etmeye başladı. Hali hazırda etrafı bataklık olduğu için hayvanların da su içemediği göletteki balıkların yaşayabilmesi için köy halkı örnek bir davranışa imza attı. Köylü, yaşam kaynakları olan içme suyunun sağlandığı şebekeden bir miktar gölete akıtarak, balıklara can suyu vermeye başladı. 
'SON 1 HAFTADA BALIK ÖLÜMLERİ ARTTI' 
Korucu Köy Muhtarı Seyfi Uz, daha önce bu seviyede kuraklık görmediklerini ve bölgeyi çok etkilediğini ifade etti. Göletin su seviyesinin azalması ve oksijen miktarının da düşmesiyle balıkların ölmeye başladığını söyleyen Uz, "Göletimiz yaklaşık 40 yıldır burada. Fakat bu süre içerisinde görülmemiş bir kuraklık yaşıyoruz bu sene. Görüldüğü üzere kuraklıktan dolayı su seviyesi oldukça düştü. Aşağı yukarı 3 - 4 aydan beri hiç yağmur yağmadı. Dolayısıyla mahsüllerimiz susuz kaldı, mısırlarımızı sulayamadık. Çiftçimizin ne yazık ki çok büyük zararı var bu yıl. Nasıl telafi edeceğiz bilmiyoruz. Bunun yanında balık ölümleri de başladı. Sıcaklığın çok fazla olmasından dolayı gölette buharlaşma oluyor ve su seviyesi düşüyor. Suda oksijen kalmıyor ve oksijen yetersiz olduğundan dolayı da balık ölümleri oluyor. Yaklaşık son 1 haftadan beri oldukça arttı bu balık ölümleri" dedi. 
'SUYUMUZU FEDA ETTİK' 
Balıkları yaşatabilmek için 60 yıldır köyün su ihtiyacını karşılayan kaynaktan su aktardıklarını söyleyen Uz, "Göletin yanında doğal akışıyla giden bir suyumuz var. 60 yıldan beri bu suyu kullanıyoruz. Bu kuraklıktan dolayı köylü olarak içme suyumuzu feda ettik balıklarımızı yaşatmak için.  Balıklarımızın bir tanesini dahi kurtarabilirsek bizim için kârdır. Doğaya olan saygımızdan dolayı bunu yaptık. Umarım kurtarabildiğimiz kadarını kurtarırız" diye konuştu. 
'UMUYORUZ İLK VE SON OLUR' 
Korucu Köy halkından Lebib Özdil ise daha önce hiç bu kadar kurak bir yıl görmediğini ifade etti. Özdil, "Ben 31 yaşındayım, burada büyüdüm. Bu kadar yıldır böyle bir kuraklık görmedim. Umuyorum ilk ve son olur. 3 - 4 aydır yağmur hiç düşmüyor. Hem ürünümüzü etkiliyor hem göletlerimizi. Havaların bu kadar kurak gitmesi göletteki balık ölümlerini de tetikliyor. Kurak gittiğinde su çekildi. Oksijen kalmadı ve balıklar ölmeye başladı. Hayvanlarımız bile su içemiyor" ifadelerini kullandı. 
'HER GÜN DÜNYANIN BALIĞI ÖLÜYOR' 
Son bir haftadır ölümlerin daha da arttığını söyleyen Ercan Sarı ise, "Bu yıl çok kurak geçti. Bu kadar kurak geçtiği için de göletimiz kuruma noktasına geldi. Dolayısıyla balıklar da ölmeye başladı. Aşağı yukarı 1 haftadan bu yana balık ölümleri devam ediyor. Her gün böyle dünyanın balığı ölüyor ne yazık ki" şeklinde konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Komşuda ürküten artış!
Dünya Vatandaşı Hasan Karavit
Kaçak yapı operasyonu!
Aşı listesi yalan oldu!
‘Yeni nesil siyaset’
AK Parti'de 'mazbata' heyecanı
'Pele Mehmet'e acil şifa
9 yaşından beri DSİ Spor'da
Kantinciyi sevindiren karar
CHP'de 'tencere' araştırması
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama