ANASAYFA
30 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Edirne'ye ETTDER-Gİ
Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği 'ters lale' logosuyla Edirne'yi tanıtmayı amaçlayan dergisinin ilk sayısını çıkardı ve basın aracılığı ile kamuoyuna tanıttı...
Haberin Yayın Tarihi: 24-09-2020 09:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Edirne'ye ETTDER-Gİ

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Aytunç ÖNÜR
Her gün bir adım daha kurumsallaşan ve sicil bir organizasyon olma yolunda güçlenen Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği (ETTDER), yine köklerinden elde ettiği bir bilgi ile geçmişte çıkarılan bir bültenden esinlenerek sürdürülebilir bir yayın için ilk adımı attı. 
ETTDER, Edirne'yi temsil eden 'ters lale' logosuyla Edirne'yi tanıtmayı amaçlayan dergisinin ilk sayısını çıkardı ve basın aracılığı ile kamuoyuna tanıttı. 
İLK SAYININ LOGOSU TERS LALE 
Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bacıoğlu, yediden yetmişe herkesin eline alıp bakabileceği, okuyabileceği ve Edirne ile ilgili belki de bilinmedik, çok gündemde olmayan konuların işlendiği bir dergi ortaya çıkarmaya çalıştıklarını belirtti.  “Turizm; barış, işbirliği, hoşgörü demektir' diyen Bacıoğlu, sürdürülebilir bir temel atmak istediklerini kaydetti ve şunları söyledi:
“YEDİDEN YETMİŞE HERKESE HİTAP EDİYOR”
“1962 yılında kurulan derneğimizin yazılı, basılı, görselliği olan ve Edirne'deki kültür ve turizm hayatına katkı sunabilecek bir eser çıkarma çabası söz konusuydu. Daha önce de böyle arzularımız vardı ama gerçekleşmedi. Derneğimizin genel amacı; kültür, turizm ve Edirne'nin tanıtımına katkı sağlayıcı faaliyetler. Böyle bir çalışma yaparak derneğimizin diğer yaptığı çalışmaları bugünkü dijital çağda birçok web sayfası çalışmalarını geçmişte bıraktık. Yediden yetmişe herkesin eline alıp bakabileceği, okuyabileceği ve Edirne ile ilgili belki de bilinmedik, çok gündemde olmayan konuların işlendiği bir dergi ortaya çıkarmaya çalıştık. 
“ULUSLARARASI İLİŞKİLERİ ÖN PLANDA TUTAN BİR DERNEĞİZ”
Dergimizin çıkmasına yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Turizm Derneğiyiz ve Turizm Derneği uluslararası ilişkileri hep ön planda tutan bir dernektir. Yunanistan ve Bulgaristan'da fuarlara gittik. Üç tane Avrupa Birliği projesi yürüttük. İkisini bitirdik, bir tanesini şu anda yürütüyoruz. Konsolosluklarla yurt dışındaki acentelerle paydaş turizm dernekleriyle devamlı irtibat halindeyiz. Turizmin uluslararası boyutundan Edirne'ye en çok turist gelen iki ülkenin Yunanistan ve Bulgaristan olduğunu düşünürsek Yunanca ve Bulgarca'ya yer vermemizin nedeni budur. Bunu Yunanistan ve Bulgaristan'daki acentelere, konsolosluklara ve paydaşlarımıza yollayacağız. Turizm; barış, işbirliği, hoşgörü demektir. Birbirimizin dilini anlarsak ortak noktalarda konuşursak daha çok iletişim olacaktır. İlk sayımızda bin adet dergi basıldı ama bunu dijital ortamda da yayınlayacağız. 10 bin kişiye dergimizi ulaştırmayı planlıyoruz. Önceki gün Yunanistan ve Bulgaristan'daki acente ve yazarlarımıza gönderdik.”
“AMACIM DAHA FAZLA DİLDE OLUŞTURMAK”
Derginin Editör ve Yayın Yönetmeni Altay Bayatlı da “Amacım; daha fazla dilde oluşturmak” dedi ve şunları paylaştı:
“Dergiyi hazırlarken şunu ön planda tuttuk. Öncelikle bizim isteklerimiz değil Edirne'ye gelecek olan insanların burada ne görmek istedikleri veya ne aradıkları önemli. Bu yüzden benim en sevdiğim makale analiz makalesiydi. Sayfaları çok uzun tutmadık.  İnsanların sıkılmayacağı, okuyabilecekleri, rahatlıkla bakabilecekleri bir dergi olmasını amaçladık. Bu ilk baskı olduğu için çok fazla dil yok. Benim amacım daha fazla dillerde oluşturmak. Örneğin bir sonraki sayımızda Malezyalı bir profesör hocamız var. İstanbul'a kongreye geliyor. Geldiği zaman Edirne'ye araba kiralayıp geliyor ve Selimiye Camii'ni görmek istiyor. Tesadüfen tanıştık. O insanlarla Malezyalı olarak Edirne'yi turizm açısından nasıl gördüğünü, Edirne'yi nasıl bulduğunun yazısını istedim. Bir sonraki sayıda bu yazı olacak. Bu tip görüşleri ona alıyoruz. Bir de bunların akademisyen olmasını veya en azından belli bir eğitim düzeyinden geçmiş olmasını çok önemsedim. Çünkü yazdıkları yazıların yarı popüler yarı akademik olmasını istedik. 
“54 YIL ÖNCEKİ SAYIYA İTHAFEN BİR DERGİ OLARAK ÇIKARDIK”
Altı aylık periyotlarda çıkaracağız. İlk sayı olduğu için 54 sene önce yapılan sayıya ithafen bir dergi olarak çıktık. Amacımız 54 yıl öncenin oraya atıf yaparak küçük makalelerle Edirne turizmine neler katabiliriz. 
Buraya turist çekebilmek için ne verebileceğimizi insanlara tanıtmak istedik. İlk sayıda ters laleyi almışlar. Biz de ona ithafen ilk sayıda ters kırlangıç lalesi kullanmayı uygun gördük. Sade bir tasarımla insanları yormadan daha çok içerik ön planda olacak şekilde tasarladık.”
SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR YAYIN İÇİN İLK ADIM 
Dernek Genel Sekreteri ve Yayın Yönetmeni Neslihan Çakır da dergiyi mümkün olduğunca ilgili yerlere ulaştıracaklarını belirtti ve şunları söyledi:
“Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Matbaa basımından, hazırlanmasına kadar Altay Hocamızın katkısı tartışılmaz. Diğer yönetim kurulu üyelerimizin desteğiyle birlikte bugün bu dergiyi Edirne halkıyla buluşturmanın sevincini yaşıyoruz. Dergi içindeki kendi yazıma atıf yaparak şunu söylemek istiyorum. 1966 senesinde basılan aslında bir bülten niteliğindeki 8 sayfalık bültende dönemin Edirne Müze Müdürü Sebahattin Türkoğlu kendisi şu anda İstanbul'da yaşıyor. Kendisiyle 3-4 ay önce görüştük. Dergimiz konusunda bilgisi var. Güzel bir bülten hazırlamışlar. Orada sadece Edirne'yi tanıtmışlar. O dönemin turizm rakamları ve Edirne'deki tarihi yapılarla ilgili bilgi vermişler. Aslında Edirne'de şu gün kaybettiğimiz bazı hediyelik eşyalara, meyve, sebzeye atıf yapılan çok güzel bir bülten olmuş. Onu da incelenmesini tavsiye ederim. En azından o günden bugüne neleri kaybettiğimizi daha rahat görebiliyoruz. Dergiyi mümkün olduğunca ilgili yerlere ulaştıracağız.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar'la da yakın temas!
Rahmi Kızmaz'dan İnönü'de unutulmaz gol
Aksal'a 'genel müdür' tepkisi
25 Kasım'da çifte bayram
ADD'nin 97. yıl manifestosu
29 Ekim'e özel ziyaret
‘Demokrasimize sahip çıkmalıyız’
Çocuk Evi'nde bayram
Cumhuriyet fidanı: 29 Ekim 500 dikim
TÜ'de Cumhuriyetin 97. yıl fidanı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama