ANASAYFA
23 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Eczacının sorunları büyük
39.Bölge Edirne Eczacılar Odası'nın 2020 Yılı Mali Kongresi'nde uzayan Sosyal Güvenlik Kurumu protokol süreçleri, güncellenmesi gereken ilaç fiyat kararnamesi, artan döviz kuru karşısında ithal ilaca erişim sıkıntısının giderek büyüyen mesleki sorunlardan sadece birkaçı olduğuna yer verildi…
Haberin Yayın Tarihi: 28-09-2020 09:44
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Eczacının sorunları büyük

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
39.Bölge Edirne Eczacılar Odası'nın 2020 Yılı Seçimsiz Mali Kongresi geçen Cumartesi günü Eczacılar Odası binasında gerçekleşti. Pandemi kuralları çerçevesinde gerçekleşen mali kongrede süreçte yaşamını yitiren sağlık çalışanları ile Türk eczacılık tarihinin en büyük hocalarından İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kasım Cemal Güven saygı ve minnetle anıldı. Kongrede mesleki sorunlar paylaşıldı. 
39.Bölge Edirne Eczacı Odası, 2020 Yılı seçimsiz mali kongresini geçen Cumartesi günü binasında gerçekleştirdi. Pandemi kuralları çerçevesinde yapılan mali kongrede Oda Başkanı Eczacı F.Uygar Güler, 2020'nin mesleki sorunlar ve Covid 19 pandemisiyle yüzleşilen bir yıl olduğunu belirterek şunları söyledi:
"2020'DE COVİD 19 PANDEMİSİYLE YÜZLEŞTİK"
"2020 yılı süregelen mesleki sorunlarımız ile birlikte tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 pandemisi ile yüzleştiğimiz bir yıl oldu. Bu mücadelede birçok sağlık çalışanı ile birlikte bizler de on iki meslektaşımızı ve iki eczacı tek-nisyenimizi kaybettik. Bu uğurda hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarına Allah'tan rahmet ailelerine sabır diliyorum, ruhları şad olsun.
"MESLEKİ SORUNLARIMIZ BÜYÜK"
Mesleki sorunlarımız büyük; uzayan sosyal güvenlik kurumu protokol süreçleri, güncellenmesi gereken ilaç fiyat kararnamesi, artan döviz kuru karşısında ithal ilaca erişim sıkıntımız bunlardan sadece birkaçı. Bu yıl bir de Covid-19 salgınının etkilerini hafifletmek için risk grubundaki hastalara uygu-lanması planlanan Pnömokok ve İnfluenza (grip) aşılarının tedarikinde de bir sıkıntı yaşayacağımız öngörülüyor.
"27 BİN ECZACI DURMAKSIZIN HİZMETE DEVAM EDİYOR"
Tüm yaşanan olumsuzluklara rağmen ülke genelinde yaklaşık 27 bin eczanemiz durmaksızın, halk sağlığını önceleyerek ilaç ve eczacılık hizmetini sürdürmeye devam ediyor. Pandeminin yoğun olduğu dönemde vatandaşlarımıza ücretsiz maske temini sağlanması noktasında görevi hiçbir maddi beklentisi olmadan üstlenen bizler bundan sonraki süreçte de halk sağlığının korunması adına elimizden gelen ne varsa yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha dile getiriyoruz. Sağlıklı güzel günlerde buluşmak üzere hepinizi saygıyla selamlıyorum."
Mali kongrede divan heyeti oluşturuldu ve başkanlığa Ecz. Şükrü Ciravoğlu, başkan yardımcılığına Ecz. Neshan Yıldırır, Katip üyeliğe; Ecz. Ceyda Varlı ve Ecz. Şeyda Avcı Mutafçılar getirildi. 
PROF. DR. GÜVEN CUMHURİYET TARİHİNDE MİHENK TAŞIYDI 
Divan Başkanı Eczacı Şükrü Ciravoğlu da Türk Eczacılık tarihinin yaşayan en büyük hocalarından, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kasım Cemal Güven'i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadıklarını belirtti. Ecz. Ciravoğlu, “Kendisi gerçekten Eczacılık alanında Cumhuriyet tarihi boyunca bir mihenk taşıydı, bir referans noktasıydı. Çok önemli katkıları oldu. Hepimiz belki korkarak, kızarak okuduk ama şükran ve minnetle anmayan bir tek eczacıya rastlamadım. 
Bu koşullar altında hayatın olağan akışı içinde bir de süre gelen işlerimiz var. Burada yaşadığımız sıkıntılar var. Geleceğe dönük bir perspektif var. Bunların da başında Sosyal Güvenlik Kurumu ile yapılan sözleşme geliyor. Bu da uzun süredir bu zor koşullarda sürdürülen görüşmelerdi. Bu da sonuçlandı. Yeni protokol imzalandı. Bu konuda da zamanı geldiğinde bize bilgi aktarılacaktır. Bu şartlar altında Genel Kurulumuzu açtık.”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesinin ardından yönetim kurulu çalışma ve mali raporu, denetleme kurulu raporu görüşüldü ve raporlar ayrı ayrı ibra edildi. 2020 - 2021 yılı tahmini bütçenin görüşülmesinden sonra kongre dilek ve öneriler bölümü ile sona erdi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Komşuda ürküten artış!
Dünya Vatandaşı Hasan Karavit
Kaçak yapı operasyonu!
Aşı listesi yalan oldu!
‘Yeni nesil siyaset’
AK Parti'de 'mazbata' heyecanı
'Pele Mehmet'e acil şifa
9 yaşından beri DSİ Spor'da
Kantinciyi sevindiren karar
CHP'de 'tencere' araştırması
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama