ANASAYFA
24 Ekim 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
'Kitap kurdu' büyükanne!
Edirne'de 6 çocuk, 7 torun, 1 de torununun torununa sahip 85 yaşındaki Hüsniye Tanrıkulu, ilerleyen yaşına rağmen her gün 3 saat düzenli olarak kitap okuyor… İlkokul mezunu olmasına rağmen kendini bildi bileli kitap okuduğunu belirten Tanrıkulu, bunların sayısını kendisinin de bilmediğini anlatırken, “Kitap okumak çok güzel. İnsanı oyalıyor, kafasını çalıştırıyor, zihninin dinç kalmasını sağlıyor” diyor…
Haberin Yayın Tarihi: 29-09-2020 08:29
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
'Kitap kurdu' büyükanne!

Aytunç ÖNÜR
Edirne merkezde 85 yaşındaki Hüsniye Tanrıkulu düzenli olarak her gün kitap okuyor. 7'den 70'e herkese örnek teşkil eden Tanrıkulu, kitap okumayı rutin haline getirdiğinden ve kitap okumanın faydalarından bahsetti. Kendini bildi bileli kitap okuduğunu belirten Tanrıkulu, gençlere kitap okumaları yönünde tavsiyelerde bulundu.
85 yaşındaki Hüsniye Tanrıkulu sayısız kitap okuduğunu ve kitap okuduğunda kendi dünyasına daldığını belirtti. Her gün 09.30-12.30 arası evinin balkonunda kitap okuyan Tanrıkulu, televizyon izlemek yerine kitap okumayı tercih ettiğine değindi. Kitapları tür ayırt etmeksizin okuduğunu belirten Tanrıkulu, 'Şimdiye kadar okuduğum kitapların sayısını unuttum. Gazete parçası bulsam okurum' dedi ve şunları söyledi:
“KİTAP OKUMAK ZİHNİN DİNÇ KALMASINI SAĞLIYOR”
“Her gün düzenli kitap okuyorum. Kendimi bildim bileli kitap okurum. Son 3 yıldır kitap okumayı düzenli hale getirdim. Her sabah 09.30'da sandalyemi alıp balkonumda 12.30'a kadar kitap okuyorum. Günün kalan zamanında da aklıma geldikçe, sıkıldıkça tekrar kitap okuyorum. Şimdiye kadar okuduğum kitapların sayısını unuttum. Kitapları, türünü ayırt etmeksizin okuyorum. Özellikle Atatürk ile ilgili birçok kitabı okudum. Kitap okuma haricinde boyama gibi çeşitli şeyler yapıyorum. Kitap okumanın herkese olduğu gibi bana da birçok faydası var. Bazı olayları daha iyi değerlendirmemi sağlıyor. Kitap okuyarak tarihi de öğreniyorum. Kimi zaman seviniyor kimi zaman üzülüyorum. Televizyon izleyince olaylara sinirleniyorum, üzülüyorum. Televizyon izlemek yerine kitap okumayı tercih ediyorum. Herkesin kitap okumasını isterim; tavsiye ederim. Kitap okumak çok güzel. İnsanı oyalıyor, kafasını çalıştırıyor, zihninin dinç kalmasını sağlıyor. Kitap okurken kendi dünyana dalıyorsun. Hiçbir şey düşünemiyorsun, kendi aleminde yaşıyorsun. Çok rahat, çok güzel bir şey.”
Gençlerin teknolojik aletlere ilgisine de değinen Tanrıkulu, 'Doğdukları günden beri telefonlar ellerinde' dedi ve şöyle devam etti:
“GENÇLERİMİZ CAHİL KALIYOR”
“Şimdiki gençlerin ellerinde hep telefon görüyorum. Gençlerimiz çok cahil kalıyor. Ben 1942 senesinde okula başladım. 1947'de bitirdim. O günden beri gazete parçası bulsam okurum. Ne bulsam ne görsem okurum. Şimdiki gençlerde okuma alışkanlığı hiç yok. Hepsinin elinde telefon. Doğdukları günden beri telefonlar ellerinde. Kitap okusunlar. Beyinlerini çalıştırsınlar, geleceği görsünler. Biraz gözlerini açsınlar, etrafa baksınlar.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Komşuda ürküten artış!
Dünya Vatandaşı Hasan Karavit
Kaçak yapı operasyonu!
Aşı listesi yalan oldu!
‘Yeni nesil siyaset’
AK Parti'de 'mazbata' heyecanı
'Pele Mehmet'e acil şifa
9 yaşından beri DSİ Spor'da
Kantinciyi sevindiren karar
CHP'de 'tencere' araştırması
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama