ANASAYFA
23 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Yol haritamız olmalı’
Edirne Genç İşadamları Derneği'nin ülke ve Edirne yerelindeki ekonomi, turizm, eğitim konularının ele alındığı basın toplantısında kardeş Azerbaycan da unutulmayarak, Ermenistan’ı şiddetle kınandı…
Haberin Yayın Tarihi: 29-09-2020 08:35
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Yol haritamız olmalı’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne Genç İşadamları Derneği (EGİAD), ülke ve Edirne yerelindeki ekonomi, turizm, eğitim konularının ele alındığı basın toplantısını Karaağaç Tulipa Cafe Restoranda pandemi kuralları çerçevesinde gerçekleştirdi. Süreçte ciddi bir istihdam sıkıntısı olduğunu vurgulayan İnci çağrıda bulundu ve “Muhakkak yol haritamız olmalı” dedi.
EGİAD Başkanı Hakan İnci, ekonomi ve turizm konularını içeren basın toplantısını Tulipa Restoranda gerçekleştirdi. Başkan Yardımcısı Nevser Tavgaç Eraslan'ın da hazır bulunduğu toplantıda İnci söze, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yaptığı saldırıyı dernek olarak şiddetle kınadığını belirterek başladı. 
“AZERBAYCAN'IN YANINDAYIZ”
İnci, “Bu konuda Azerbaycan'ın, kardeş ülkemizin yanındayız. Eminim ki ülkemiz, hükümetimiz, Cumhurbaşkanımızın bu konuda Azerbaycan'a her türlü desteği vereceğine inanıyoruz. Biz de halk ve EGİAD olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Bunu da kamuoyuna duyurmak istiyorum” dedi.
Gündem olarak başta ekonomiyi ele alan İnci, Edirne ekonomisini ve turizmi değerlendirdi ne yapılması gerektiğiyle ilgili önerilerini paylaştı. 1 Eylül itibariyle Bulgaristan sınır kapılarının açılmasıyla birlikte başta Edirne olmak üzere Trakya ve İstanbul'a ciddi bir akım olduğunun görüldüğünü kaydeden İnci şunları söyledi:
“ESNAFIMIZ ÖNLEMİNİ ALMALI” 
“Son hafta sonunda da bu olay maksimuma ulaştı diye düşünüyorum. Çok ciddi bir Bulgar turist ilimizdeydi. Bulgaristan'daki önlemler Türkiye'deki kadar sıkı değil. Mesela sokakta gezerken maske takma zorunluluğu yok. Benzeri önlemler yok. Esnaflarımızdan şunu rica ediyoruz. Lütfen sizler azami ölçüde gelen turistleri, müşterilerinizi önlem almaları konusunda uyarın. Çünkü bu kapının açık kalması Bulgaristan'daki vaka sayısının artmamasıyla doğru orantılı. Eğer buraya gelen misafirlerimiz gerekli önlemleri almadan virüsü alıp ülkelerine dönerlerse ve bu bir istatistiğe yansırsa örneğin Ekim 15'de Bulgaristan hükümeti biz bu kapıyı açmadan önce vaka sayısı günde 100'dü, şu an 300'e çıktı derse özellikle bölge olarak ciddi bir vaka artış sayısı olur ise o zaman haliyle Bulgaristan hükümeti sınır kapılarını kapatma yoluna gidecektir. Dolayısıyla gelen Bulgaristan vatandaşları önlem almasa bile biz esnaf olarak bütün arkadaşlara önlem almalarını zorunlu kılmalıyız. Dükkâna maskesiz almamalıyız. Ticaretin devamlı olabilmesi için bu konuda esnafımızı uyarıyorum. 
Pandemi süreci tüm ülkeyi olduğu gibi ilimizi de ekonomik anlamda çok etkiledi. Edirne'nin geliri kültürel turizm üzerinden epey yoğundu. Turlar sürekli buraya geliyordu. İstanbul'dan yerli turistimiz Edirne'ye son yıllarda ilgi gösteriyordu. Ciğer turizmi dediğimiz bir şey var. İnsanlar sadece ciğer yemek için şehrimizi ziyaret ediyorlardı. Bu süreçte bu olayların hepsi bitti ve tekrar başlaması biraz zaman alacak gibi. Bunun için yereldeki esnaf odalarımız onlara yeteri kadar destek sağlamaya çalıştıklarını düşünüyorum ama daha farklı destek paketleri yerelde daha fazla destek olunabilecek konularla ilgili bence bir komisyon kurulmalı. Çünkü bu süreç sürecek.
“KADEMELİ DE OLSA 2 YIL SÜRECEĞİ ÖNGÖRÜLÜYOR”
 'Bu bitti 1 Ekim'den sonra her şey normale dönecek' diyemiyoruz. Şu anda uzmanlardan aldığım bilgi, izlediğim doktorlardan anladığım bu sürecin kademeli de olsa en az 2 yıl gibi süreceğini ön görüyorlar. 2 yıl çok ciddi bir süre. Üniversiteler açılmıyor. Şu an şehrimizde birçok yurt işletmecisi vardı. Hepsi sıkıntıda. Bir sürü kafeterya işletmecisi var, onlar ayrı sıkıntıda. Çalışanlar ayrı sıkıntıda. Çalışanlar işsiz kaldı. 
“CİDDİ İSTİHDAM SIKINTISI VAR”
Edirne'de şu anda ciddi bir istihdam sıkıntısı var. Şu anda birçok garson, aşçı, temizlikçi işsiz durumda. Acilen devletin aldığı önlemlerin dışında bizim yereldeki iş adamları derneklerinin, ticaret sanayi odasının, esnaf odasının bu konuyla ilgili çözüm önerilerinin ne olduğunu, nasıl bir strateji izleyeceğimizi yani önümüzdeki 2 yıl bu devam ederse ne yapacağımızı bilmeliyiz. Benim çağrım; bununla ilgili bir yol haritası çizmeliyiz.
“YOL HARİTAMIZ OLMALI”
Edirne ve ilçelerinde esnaf ve çalışanlarımız için bir yol haritamız olsun. Eğer pandemi 2 sene giderse bu insanlar ne olacak? En azından bu hasarı 'ne kadar azaltabiliriz'i hesaplamalıyız. Umarım el birliğiyle tüm STKlar bir araya gelir bir çözüm noktasına ulaşırız. 
“EN SAĞLIKLISI SINIF TEKRARI, EĞİTİM 1 YIL DONDURULSUN”
Okulların açılması meselesinde hükümet zaten bu konuda uğraşıyor. Şöyle de bir konu var. Bu öğrencilerin 2 tane Master'ı olan bir kardeşiniz olarak söylüyorum, vatandaş olarak söylüyorum yüz yüze eğitim dışında bir eğitimle bu çocukların bir yere gelmesi mümkün değil. Zaten birçok dezavantajlı ailemizin çocuğu da bu eğitimlere ulaşamıyor. Bununla ilgili bence Milli Eğitim Bakanlığı ciddi çalışma yapmalı. En sağlıklısı sınıf tekrarı. Kendi çocuklarım için de söylüyorum. Bir şekilde dondurulsun. Çocuklar 1 sene kaybedecek ama en azından bu seneyi telafi edecek bir şansları olmalı. 
Kendi çocuğuma bakıyorum. Çocuk ders görüyor, 'bizi ayda 2 defa çağıracaklarmış, sınav olacakmışız' diyor. Böyle bir şey olur mu? Böyle bir şey olmaz. Amaç sınıf geçmek değil ki. İnsanları bomboş bir şekilde mezun ederseniz ne ülkeye faydası olur ne de vatanına bir faydası olur. Dolayısıyla bu konuda ilgili kurumlarımızın insanları tatmin edici bir önlem almalarını rica ediyorum. 
EKONOMİDEKİ ÇALKANTILAR
Son dönemlerde ekonomideki çalkantılar Dolar ve Euro'nun yükselmesiyle hat safhaya çıktı. Yereldeki birçok şeyi olumsuz etkiliyor. İnsanların alım gücü sürekli azalıyor. Belki bunun etkilerini daha da kötü göreceğiz. Bilindiği üzere pandemiye girilen dönemde insanlara devlet tarafından krediler verildi. Bu kredilerin şu anda geri dönüşleri Ekim 15'den itibaren başlıyor. Örneğin yurt işletmecisi bir arkadaşımız 'nasıl olsa pandemi Eylül sonuna kadar biter. O zamana kadar okullar açılır, biz de çektiğimiz kredileri öderiz.' diye öngördü. Şu anda o öngörü gerçekleşmedi. Şu anda bu insanların hiçbir gelirleri yok. Bu insanların ciddi bir şekilde aylık ödeme tutarları var. Bunlar ne olacak? 
KREDİLERİN ERTELENMESİ
Bunlarla ilgili Türkiye genelinde Odalar ve Borsalar Birliği başta olmak üzere ivedilikle bu kredi garanti fonu veren bankaların genel müdürlükleriyle ve Maliye, Ekonomi bakanlarıyla bir araya gelip bu taksitlendirmeleri artık ötelerler mi daha farklı bir sistem mi olur belli kriterler konmalı. 
Müteahhitlik sektörü fena değil. İnsanlar evlerini sattı. Onların durumu iyi. Ama yurt işletmecisi için, lokantacı için böyle kredi kullananlar varsa bunların ne şekilde destek olunacağına dair başta Odalar ve Borsalar Birliği olmak üzere acilen hükümetle bir mutabakata bağlamalı. Belli sektörlerde kredilerin ertelenmesiyle ilgili ivedilikle çalışma yapılmalı. Sektörel bazda sıkıntılı olan sektörler belli. Devletimiz de gayet iyi biliyor. Bunlar üzerinden bir yapılanma olması gerektiğine inanıyorum.”
“PROJEMİZ AKTİF SÜRÜYOR”
Dernek olarak yürütülen projeyle ilgili de İnci şöyle dedi:
EGİAD olarak, artık geleneksel hale geldiğini düşünüyorum, yeni bir hibe aldık. Ortağımız Yambol'daki Eurowoman Kadınlar Derneği. Biz bu dernekle beraber şu anda Edirne Yambol'u içeren bir mobil aplikasyon yapıyoruz. Daha önce de söylendi. Zaten şehrimizde mobil aplikasyonlar var. Bizimkisi daha farklı daha profesyonel daha ticari olacak. Öyle planlıyoruz. Hepsi birbirinin tekrarı olmasın. Bir şey yapıyorsak topluma faydası olsun. Daha farklı bir başlık olsun. İçerik olarak şöyle olacak. Edirne genelindeki minimum 500 tarihi eserin her birinin en az 3-4 fotoğrafı, uydudaki yerleri, yol tarifleri, çevresindeki konaklama imkanları, çevresindeki işletmeleri içeren ciddi bir mobil aplikasyon yapıyoruz. Şu anda ihale aşamasındayız. Bunlar tamamlandıktan sonra aşama aşama bilgi vereceğiz. Şu anda EGİAD Yambol Eurowoman Kadınlar Derneği ile Yambol Edirne aplikasyon hibesi almıştır. Şu anda da projemiz aktif olarak sürüyor.” 
“AMAÇ; ORGANİK ÜRÜN, KÖYLÜNÜN ÜRETTİĞİNİ SATMASI”
Kırsalın Doğal Pazarı ile ilgili de kamuoyunda çıkan söylemlerin aktarılması üzerinde İnci, “Sanırım şöyle bir şey olacak. Köy pazarıyla alakalı ilgili kurumlar bir çerçeve çizecekler. O çerçeveye uyanlar bunu yapabilecek, uymayanlar yapamayacaklar. Burada amaç organik ürün ve köylünün ürettiğini satmak ise bu sınıra uyanlar bunu yapacak. Kalkıp farklı amaçlara döndürürsen olmaz. Bu sefer dükkân kirası veren, vergisini ödeyen istihdam sağlayan insanların karşısına sıfır maliyetli bir rekabet ortamı açmış oluyorsun.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Komşuda ürküten artış!
Dünya Vatandaşı Hasan Karavit
Kaçak yapı operasyonu!
Aşı listesi yalan oldu!
‘Yeni nesil siyaset’
AK Parti'de 'mazbata' heyecanı
'Pele Mehmet'e acil şifa
9 yaşından beri DSİ Spor'da
Kantinciyi sevindiren karar
CHP'de 'tencere' araştırması
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama