ANASAYFA
24 Ekim 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Aşı krizi kapıda!
Dünya genelinde etkisini sürdüren koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında, grip mevsiminin de yaklaşmasıyla vatandaşlar şimdiden aşı sırasına girerken, grip aşılarının henüz Türkiye'ye gelmemesi, geldiği takdirde ise yeterli olmayacağı öngörüsü hem eczacıları hem de vatandaşı tedirgin ediyor…  Türkiye genelinde 9 eczacı odası ortak bildiriyle konu ile ilgili tedirginliklerini paylaşırken, Edirne Eczacı Odası Başkanı Uygar Güler, tedarikçi firmanın bu yıl geçen yılla aynı miktarda aşı göndereceğini duyurduğunu, bunun kesinlikle yetmeyeceğini kaydetti… 
Haberin Yayın Tarihi: 01-10-2020 08:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Aşı krizi kapıda!

Olgay GÜLER
Grip mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte, yurda yeterli aşı gelip gelmeyeceği endişesi hem eczacıları hem de vatandaşı tedirgin ediyor. 
Her yıl Ekim ayıyla birlikte baş-layan grip mevsiminde, vatandaşlar şimdiden aşı sırasına girmiş durumda. Ülkeye sadece tek firma üzerinden geldiği bilinen aşıyla ilgili firma geçen yılla aynı sayıda aşı göndereceğini açıklarken, Türkiye'deki eczacı odaları da talebin çok olmasından dolayı bu yıl bu sayının yeterli olmayacağını ifade ediyor. Türkiye genelinde dün 9 eczacı odası ise ortak açıklama yaparak konu hakkındaki te-dirginliklerini ifade ederken, Edirne Eczacı Odası ise daha fazla aşının yurda gelmesi gerektiğini belirtti. 
Edirne Eczacı Odası Başkanı Uygar Güler, geçen yılla aynı sayıda aşının gelmesi durumunda sıkıntı yaşanacağını ifade ederek, “Bildiğiniz gibi Türkiye'ye tek firma üzerinden aşılar geliyor. Firma bu yıl geçen yılla aynı miktarda aşı göndereceğini duyurdu. Ama bildiğiniz gibi bu yıl koronavirüs vakasının da çıkmasıyla talep çok fazlalaştı. Bu sayı kesinlikle yetmeyecektir. Şu anda zaten henüz aşı ülkeye gelmedi. Hiçbir ilde yok. Geldiği takdirde ise yeterli olmayacaktır diye düşünüyoruz. Dolayısıyla daha fazla aşının gelmesi gerekiyor” dedi. 
Öte yandan, dün 9 eczacı odasının yaptığı ortak açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:
* Aşı, koruyucu sağlık sisteminin en önemli aktörüdür. İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde, her ne kadar Covid-19'a karşı etkinliği olmasa da bilim insanlarının tavsiyesi ile zatürre ve grip aşılarına talep artmıştır.
* Ancak aşı uygulaması yönündeki tavsiye kararları ve buna bağlı olarak artan talebe karşın, ilgili firmalar tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında, maalesef yeterince aşının ülkemize gelmeyeceği ortadadır.
 “AŞI YETERSİZLİĞİ VAR”
* Sağlık Bakanlığı, risk grupları içinde yer alan vatandaşlarımıza zatürre aşısını ASM'lerden uygularken, diğer vatandaşlar ise aşıyı eczanelerden temin etmeye çalışmaktadır. Ancak her iki noktadan da zatürre aşılarına erişim zorlukları, yani aşı yetersizliği vardır.
 “GRİP AŞILARI HENÜZ YURDA GELMEDİ”
* Grip aşılarında ise aşılama mevsimi başlamasına rağmen henüz yurdumuza aşı gelmemiş ve halkımıza sunulamamıştır. Gecikme dışında, hastalara sunulacak aşıların sayısal yetersizliği ile ilgili ciddi kaygılar vardır.
AŞI SIKINTISININ AZALTILMASI İÇİN ÖNERİLER
Eczacı Odaları aşı sıkıntısının azaltılması için şu önerilerde bulundu:
* Herhangi bir sınırlama yapılmadan risk grupları başta olmak üzere, grip aşısı talebi karşılanmalıdır.
*  Aşıların vatandaşlarımıza ulaştırılması konusunda yetkililer sorumluluk almalı, eczacılar ile vatandaşlarımız karşı karşıya getirilmemelidir. Bu konuda acilen bir planlama yapılarak, ülkede standart uygulama sağlanmalıdır.
* Ticari sır denilerek açıklanmayan, ülkemize ithal edilecek grip aşısı sayısı net bir biçimde kamuoyu ile paylaşılmalı ve süreç şeffaf bir şekilde yönetilmelidir.
* İthal edilen grip aşılarının tümü eczaneler aracılığıyla halka sunulmalıdır.
* Ecza depoları tarafından eczanelere grip aşıları eşit bir biçimde gönderilmelidir. Eczaneler arasında haksız rekabete yol açacak uygulamalar engellenmelidir.
* Bazı firmaların yaptığı gibi kendi çalışanlarına aşı ithal etmenin önüne geçilip tüm aşılar tedarik zinciri içinde sevk edilmelidir.
* Aşıların sunumunda öncelik, parası olana değil, riski olana verilmelidir.
* Bazı özel sağlık kuruluşlarının, kamu sağlığı adı altında temin ettikleri aşıların kar amacı güderek vatandaşa ulaştırılması engellenmeli, İTS aktif olarak kullanılarak toplu satışların önüne geçilmelidir.
* Bugüne kadar aşı sorunu hakkında somut bir adım atmayan TEB, konuyu ivedilikle gündemine alarak halk sağlığını ve meslektaşlarını derinden ilgilendiren bu meseleye sahip çıkmalıdır.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Komşuda ürküten artış!
Dünya Vatandaşı Hasan Karavit
Kaçak yapı operasyonu!
Aşı listesi yalan oldu!
‘Yeni nesil siyaset’
AK Parti'de 'mazbata' heyecanı
'Pele Mehmet'e acil şifa
9 yaşından beri DSİ Spor'da
Kantinciyi sevindiren karar
CHP'de 'tencere' araştırması
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama