ANASAYFA
26 Ekim 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Göçü tersine çeviren köy!
Edirne Lalapaşa ilçesine bağlı Vaysal Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, son iş yılında 564 bin lira net kar gerçekleştirirken, köy halkına da ormancılık, hayvancılık ve tarımsal alanda büyük maddi katkı sağladı… Kooperatif Başkanı İbrahim Karapoyraz, kooperatifçiliğin ruhunda var olan dayanışma, yardımlaşma, paylaşma olgusunu sürekli olarak ön planda tuttuklarını belirterek, “Köyümüzde üretim devam ettiği için diğer köylerde yaşanan göçü tersine çevirmeye başladık” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 06-10-2020 08:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Göçü tersine çeviren köy!

İsmail DEMİRAY
Edirne Lalapaşa ilçesine bağlı Vaysal Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 2018/2019 iş yılında 564 bin lira net kar gerçekleştirirken, ormancılık, hayvancılık ve tarımsal alanda ortaklarına büyük maddi katkı sağladı. Kooperatif Başkanı İbrahim Karapoyraz, kooperatifçiliğin ruhunda var olan dayanışma, yardımlaşma, paylaşma olgusunu sürekli olarak ön planda tuttuklarını belirterek, “Köyümüzde üretim devam ettiği için gençleri bir şekilde köyümüzde tutmaya devam edebiliyoruz. Diğer köylerde yaşanan göçü tersine çevirmeye başladık” dedi.
Edirne Lalapaşa ilçesine bağlı Vaysal Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi genel kurulunu 28 Eylül tarihinde gerçekleştirdi. 
Trakya'nın en başarılı kooperatif örneğini sunan Vaysal Köyü Kooperatifi köy kahvesinde üyelerinin yoğun katılımıyla genel kurulunu tamamlayarak yeni dönem için yönetim kurulunu oluşturdu. 
Genel kurul toplantısı divan başkanı olarak Naif Özdoğan seçilerek başladı. Genel kurulda saygı duruşundan sonra gündem maddeleri sırasıyla gerçekleştirildi. Geçen dönemde 4 yıl başarıyla görev yapan, üyelerine büyük maddi katkılar sunan yönetim ve denetim faaliyet raporlarının okunmasının ardından yeni yönetim ve denetim kurulunun seçilmesine geçildi. Yeni yönetim kurulu ve Denetim Kurulu şu üyelerden oluştu. 
Yönetim Kurulu asil üyeliğine; İbrahim Kara-poyraz, Mustafa Kutlu, Deniz Erten, Sedat Kutlu, Erkan Dumancı; 
Yönetim Kurulu yedek üyeliğine; Kazım Kutlu, Gürcan Kutlu, İbrahim Özkan, Serkan Özgören, Uğur Yılmaz seçildiler. 
Denetim Kurulu asil üyeliğine; Aykut Göre-ceğiz, Yücel Ergün, Nadir Demiray; 
Denetim Kurulu yedek üyeliğine; Hüseyin Kutlu, Mustafa Armutluk, Kenan Dumancı 
Vaysal Köyü Lalapaşa ilçesine bağlı Bulgaristan sınırında Edirne'ye 43 km uzaklıkta yoğun olarak hayvancılık ile geçimini sağlayan, kooperatifçiliği güçlü ve modern olarak yaşatan bir köy. Tarım topraklarının az ve ürün veriminin düşük olması, geniş meralarında hayvancılık yapmaya uygun olması köyde yaşayan emekçileri hayvancılığa yöneltmiş durumda. 
Hayvancılığın yanı sıra geniş ormanlarla kaplı sınırları içinde orman işçiliği de yoğun olarak yapılmakta. Ormanda yapılan işleri kooperatif öncülüğünde gerçekleştirmekte. Kooperatif aldığı ihalelerle köyde yaşayan emekçilere önemli bir gelir kaynağı yaratmaya devam ediyor. 
Geçen dönemde 4 yıl boyunca kooperatifin başkanlığını başarılı bir şekilde yürüten İbrahim Karapoyraz yaptığı açıklamada; şunları kaydetti:
KÖYÜMÜZ KOOPERATİFİ TRAKYA'DA EN BAŞARILILARINDAN BİRİ
“Vaysal köyü için kooperatifimiz maddi anlamda köyümüzün ayakta kalması için yaşamsal bir önem arz etmektedir. 4 yıl boyunca yönetim kurulu üyeleriyle birlikte görevimizi en iyi şekilde yapmaya çalıştık. Aldığımız orman ihaleleriyle, ormancılıkta olsun, hayvancılıkta ve tarımsal alanda da kooperatif üyelerimize büyük maddi katkılar sağladık. İşimizi yaparken köyümüzde yaşayan üyelerimizden de emek anlamında büyük katkılar aldık. Kooperatifçiliğin ruhunda var olan dayanışma, yardımlaşma, paylaşma olgusunu sürekli olarak ön planda tuttuk. Ürettik, paylaştık, adil olduk. Tüm çalışmalarımızı üyelerimize şeffaf bir şekilde paylaştık. 
KOOPERATİFE 500 DÖNÜM TOPRAK KAZANDIRDIK
Köy kahvemizin tadilatını yaparak, kalorifer sistemi döşetip köy halkının kullanımına açtık. Süt üretiminin pazarlamasını kooperatifimiz aracılığıyla en uygun şartlarda gerçekleştiriyoruz. Düğün salonunun işletmesini de yaparak köyümüzün gençlerinin düğünlerini en ekonomik olarak gerçekleştirilmesine yardım ediyoruz. Hayvancılığı sulama amacıyla yapılan bir göletimizi yaşanan kuraklığı en hafif olarak atlatabilmek için temizlettik, yeni çeşmeler yaptık. Faaliyetlerinde kullanmak için ekip-manlar hazırlayarak üreticilerimizin kullanımına sunduk. Köyümüzde 500 dönümün üzerinde toprak alarak kooperatifimizin güçlenmesini sağladık. Ayrıca kooperatifimizde iki sigortalı çalıştırarak ailelerine de maddi kaynak yarattık.
GÖÇ TERSİNE DÖNDÜ, GENÇLERE BURS VERİYORUZ
Köyümüzde üretim devam ettiği için gençleri bir şekilde köyümüzde tutmaya devam edebiliyoruz. Diğer köylerde yaşanan göçü tersine çevirmeye başladık. Şu anda köyümüzde yaşayan ailelerin çocukları içinde, ilk, orta, lise ve üniversite düzeyinde öğrencileri var. Ortaklarımız içinde üniversiteye giden çocuklarımıza ayda 150 lira burs veriyoruz. Çocuklarımız bizlerin geleceği, onları yarınlara hazırlamaya çalışıyoruz. 
GELECEKLE İLGİLİ PROJELERİMİZ VAR
Gelecekle de ilgili projelerimiz var. Sırası geldikçe kooperatifimizin gücü ve kamudan alacağımız maddi ve bilimsel katkılarla bu projelerimizi hayata geçirmek istiyoruz. Bunlar güneş enerjisinden elektrik üreterek ortaklarımıza bedava elektrik enerjisi sunmak, artanı kamuya aktarmak istiyoruz. Köyümüzün ekolojik sistemi bir çok doğal sağlıklı bitkilerin yetişmesi için uygun. Şu anda köyümüzün meralarında doğal hayatta kendiliğinden yetişen kuşburnu, ıhlamur, ada çayı, güvem ve kır çayını da doğal ortamlarını bozmadan sağlıklı bir şekilde üretmek, pazarlamak ortaklarımıza katkı sunmak istiyoruz. 
KÖY KADINLARINDAN ÜRETİME KATKI
Dört yıl boyunca köyümüz ve ortaklarımıza katkı sunduk, daha fazlasını da yaparak kooperatifçiliğin en güzel örneklerini sunmak istiyoruz. Köyümüzde yaşayan kadınlarımızdan da emek anlamında büyük katkılar almaktayız. Sosyal anlamda da kadınlarımın gelişimi için kooperatif olarak Çanakkale, Anıtkabir ve Pamukkale'ye geziler düzenledik. Üretim alanlarımızın çoğunda varlar, ürettikleri yöresel ürünlerle bütçelerimize katkı sunmaktalar. Birlikte daha çok üretebiliyoruz, kadınlarımızla dayanışma içindeyiz. Kooperatifimiz üreten, üyelerine büyük maddi kaynak yaratan karlı bir kooperatif. 4 yılın sonunda yaptıklarımızın yanında 2018/2019 net kar olarak 564 bin lira gerçekleştirdik. Kooperatifçilik varsa biz de varız ve  bu topraklarda köyümüzde yaşayabiliriz. Sonuna kadar kooperatifimize sahip çıkacağız.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
TMO EDİRNE MERKEZ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama