ANASAYFA
03 Aralık 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Efsane artık yaşamıyor
Arkadaşımız İsmail Demiray'ın Abit Karavit'in 96 yıllık hayat hikayesini anlattığı “ABİT KARAVİT YAŞAYAN EFSANE” başlıklı yazısı Hudut'un 7 Ocak 2020 tarihli nüshasında yayınlanmıştı…
Haberin Yayın Tarihi: 08-10-2020 08:27
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Efsane artık yaşamıyor

HABER MERKEZİ
Arkadaşımız İsmail Demiray'ın Abit Karavit'in 96 yıllık hayat hikayesini anlattığı Hudut'un 7 Ocak 2020 tarihli nüshasında yayınlanan “Abit Karavit Yaşayan Efsane” başlıklı yazısı şöyle: 
“Asırlık bir çınar gibi Abit Karavit. 96 yaşında. Onu her gün öğleden sonraları Kaleiçi'ndeki evinden Balıkpazarı'ndan yukarı kahvesine çay içmeye giderken görebilirsiniz. 
1923 yılında Cumhuriyet'in ilanından birkaç ay önce Bulgaristan Plevne'de dünyaya gelir. 5 kardeşin 2 numarasıdır, ağabeyinden iki yaş küçük. 
Baba Salih Karavit pasta ustasıdır. Avusturya'da öğrenmiştir pastacılığı, Plevne'nin en iyi pasta ustası olarak dönmüştür Türkiye'ye. Sonraki yıllarda iki kardeşi daha olur Abit Karavit'in.
BULGARİSTAN'DAN EDİRNE'YE
Salih ustanın işleri iyi olsa da Bulgaristan ellerinde yabancılık çekmekte, çocukları için iyi bir gelecek görememektedir bu ülkede. Karısını da ikna ederek 1935 yılında Türkiye'ye göç kararı alırlar. Abit Karavit 12 yaşındadır. Bir yıl önce Edirne'de 1934 olayları olmuş, Musevi vatandaşların büyük göçünden sonra Kaleiçi'nde ve Edirne ticareti, üretiminde büyük bir boşluk olmuştur. Pasta ustası olarak geldiği Edirne'de kısa süre içinde dükkan alır, pasta fırını haline getirir Salih usta.
EDİRNE VE BASKETBOL
Abit Karavit'i daha o yılın sonunda Edirne Lisesi'ne gönderir babası. Eğitime önem vermektedir. Lise yıllarında okul takımında basketbol ile tanışır. Kaleiçi'nde bugünkü Ekrem Demiray Spor Salonu'nun olduğu yerde açık basketbol sahasında Kaleiçi'nin gençleri ve Musevi arkadaşlarıyla basketbol oynarlar, kendilerini geliştirirler. 
1941 yılında Ekrem Demiray Spor Salonu'nun yapılmasının ardından basketbol Edirne'de alır başını gider, İstanbul ve Ankara'dan sonra Türkiye'de 3. şehir Edirne olmuştur. Abit Karavit bu efsane kadronun içindedir. 
Lise'den sonra üniversiteye Maliye Yüksekokulu'na gider. Orasını bitirdiği gibi yedek subay olarak askerliğini Gelibolu'da yapar. İkinci Dünya Savaşı yıllarıdır. Aynı zamanda açlık yılları. Babası Salih usta yazdığı mektuplarda pasta imalatı için un bulamadıklarını, bunun yerine fındıkları öğütüp yaptıkları fındık unuyla pasta yaptıklarını belirtmektedir. Ekmek bulunmayan Edirne'de insanlar fındık unundan pasta yiyebilmektedirler.
BASKETBOL'DA TÜRKİYE'DE İLK ÜÇTE
Abit Karavit'in askerlik dönüşü aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı'nın bittiği, Dünya'nın yeniden kurulduğu bir dönemdir. Baba mesleğine asla ilgi göstermemiştir, eğitimi ile ilgili olarak Maliyeci olarak Edirne'de göreve başlar. 5 yıl aralıksız olarak mesleğini sürdürür. Ardından Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü'nde göreve başlar 1983 yılında emekli olanak kadar burada çalışır, emekli olunca Hac'ca da gidecektir. Eşiyle sakin bir yaşam süren Abit Karavit 1998 yılında eşinin ölümünden sonra oğlu Salih Karavit'in yanında kalmaktadır. 
TÜRKİYE ŞAMPİYONU BİR BOKSÖR
Abit Karavit Edirne'ye geldikten sonra 1966 yılına kadar Edirnespor'da faal sporculuk,  yöneticilik, başkanlık yapar. Basketbol'un yanında futbol, yüzme ve boks'la da ilgilenir. Yüzmede Tunca'da yüzme yarışmaları düzenlemede ön ayak olur. Bir arkadaşlarının talihsiz ölümü üzerine Tunca'da yüzme yasaklanır. Boks yaşamında 1953 yılında Türkiye şampiyonluğu da vardır klasmanında. 
Faal yöneticilik ve sporculuk yaşamında en çok basketbolu sevmiştir Abit Karavit. Kendi oynadığı gibi kendisinden sonra gelen gençlerin önünü açmış, onlara yardımcı olmuş, sporun içinde kalmalarına vesile olmuştur. Edirne Lisesi'nden sonra uzun yıllar Edirnespor formasıyla amatör olarak Türkiye'nin çeşitli yerlerinde turnuvalarda Edirne'yi temsil eden kadroların içinde hep olmuştur Abit Karavit.
AMATÖRLÜK SONA MI ERİYOR?
1966 yılına kadar Edirne'de tüm Türkiye'de olduğu gibi her şey amatörlük üzerinden yürümektedir. Maliyetler düşük, sporcuların yeme içme, forma, ayakkabı, yol paraları şeklinde masraflarla kör topal yürümekte, Edirne bu yarışın içinde hep ön sıralarda olmaktadır. 
1966 yılına gelindiğinde Türkiye'de profesyonellik akımı alır başını gider. Türkiye Cumhuriyeti Dünya'ya uyum gösterebilmek, sporda Dünya'da söz sahibi olabilmek için amatörlüğü yeterli görmemekte, profesyonelliğe geçişi özendirmektedir tüm ülkede. Edirne'de bu rüzgardan nasibini alacaktır. Amatör kulüpler, yöneticiler ve Edirne halkı heyecan içindedir. Amatör takımların bir araya gelmesiyle tek bir profesyonel futbol takımı oluşturma fikri ağırlık basar. Basketbolu adı bile edilmemektedir bu arada. Varsa yoksa profesyonel futbol takımı. 
Abit Karavit ve birkaç arkadaşı şiddetle karşı çıkarlar profesyonel oluşuma. Edirne küçük bir şehirdir. Ekonomisi zayıf, üç beş zenginin olduğu, onların da elini cebine atmaktan çekineceği, elini taşın altına koyan olsa da onların uzun süre bu yapıyı taşıyamayacağını ileri sürer Abit Karavit.  Edirne'de profesyonel şartlar oluşana kadar amatör olarak devam edelim düşüncesini ileri sürerler arkadaşlarıyla birlikte. 
PROFESYONELLİĞE GEÇİŞ
1966 yılında Edirnespor lokalinde tarihi toplantı gerçekleşir. Profesyonel düşünce ezici ağırlıkla kabul görür. Abit Karavit ve arkadaşları azınlıkta kalmışlardır. Edirnespor bu kongrede yeşil kırmızı olan renklerini de değiştirecek; önce lacivert beyaz olarak başlayıp, sonradan kalıcı olacak olan sarı kırmızıya geçeceklerdir.
Abit Karavit Edirnespor'da bu oluşumdan sonra çok sevdiği takımından ve spordan kopar. Edirnespor lokaline bir daha asla gitmez. Uzaktan sadece izlemekle yetinir. Edirnespor'da amatör olduğu yıllarda futbolun yanı sıra basketbol, boks, judo, bisiklet gibi bir çok branş varken profesyonel olduktan sonra futbol haricindeki tüm branşların yok olmaya, kalanların da ikinci sınıf muamele görmesine üzülmekten başka elinden bir şey gelmez. 
Abit Karavit her gün Edir-nespor lokalinin önünden geçerken ne düşünür bilemeyiz ama sadece futbola adanmış yarım yüzyıl so-nunda Edirne'de sporun ne du-rumda olduğu ortada durmaktadır.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Eczacı Atılgan korona kurbanı
Kural tanımayana 216 bin lira ceza
‘Engel neymiş gördünüz!’
İki caddeye kişi sınırlaması
Masterchef'te 'Tava Ciğer' ödülü
Eğitimci babanın çağrısı
ERDİNÇ NİŞ 40 YILDIR EDİRNESPOR'DA
Şallı gazeteci gibi
Öğrenciye 'emniyetli' servis
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama