ANASAYFA
26 Ekim 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Edirne'ye denizi getiriyoruz’
Edirne'de temaslarda bulunan önceki dönem Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, taşkınlarla boğuşan kentte “Kanal Edirne”yi yaptıklarını belirterek,”Şimdi de orada suyu şişirterek çok güzel bir mesire alanı yapacağız. Bisiklet yolları, mesire alanları hatta kayıkla dahi gezebileceksiniz” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 09-10-2020 08:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Edirne'ye denizi getiriyoruz’

Olgay GÜLER
Önceki dönem Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Edirne'ye gelerek bir takım temaslarda bulundu. 
Edirne'ye sık sık gelerek, Balkan Savaşı şehidi dedesi Topçu Er Hasanzade Mehmet Efendi'nin kabrini ziyaret eden Eroğlu, dün yeniden kente geldi. İlk olarak Edirne Valisi Ekrem Canalp'i makamında ziyaret eden eski Bakan Eroğlu, sonrasında Ak Parti İl Başkanlığı'nı ziyaret ederek partililerle buluştu. Eroğlu burada yaptığı konuşmasının başında Ermenistan'a karşı Yukarı Karabağ'da mücadele veren Azerbaycan'ın yanında olduklarının mesajını verdi. Eroğlu konuşmasında ayrıca, kendi döneminde Edirne'ye yapılan yatırımlara da değindi. 
'DEDEMİ ZİYARET İÇİN GELDİM' 
Edirne'ye gelişinin sebebinin 8 Ekim Balkan Harbi başlangıcı olduğunu söyleyen ve burada şehit düşen dedesinin Asker Hastanesi Şehitliği'ndeki mezarını ziyaret edeceğini dile getiren Eroğlu, “Edirne'miz acılarla dolu yıllar yaşadı. Burada Edirne'nin işgali çok büyük bir acıydı. Ancak bunda neler etkili oldu kısaca hatırlatmak istiyorum. O zamanki hükümetler maalesef çok sık değişiyordu, istikrar yoktu. 1909 yılında Sultan Abdülhamit tahttan indirildi. Ondan önce 31 Mart Vakası ve Hareket Ordusu diye 'Çapulcu Ordusu' İstanbul'a yürüdü. Neticede Sultan Abdülhamit'i tahttan indirdiler. Neticede 8 Ekim 1912'de Birinci Balkan Harbi başlıyor. Bir yıl sonra da İkinci Balkan harbi patlak verdi. Bu acıların benim için özel bir anlamı var. Dedem Topçu Er Hasanzade Mehmet, burada şehit düştü. Uzun yıllar bulamadık ama Osmanlı arşivlerinden Birinci Balkan harbinde şehit düştüğünü tespit ettik. Buradaki şehitlerle alakalı dernekler dedemizin nerede yattığını buldular. Edirne Askeri Hastanesi Şehitliği'nde dedem yatıyor. Ben de Birinci Balkan Harbi'nin başlangıcının yıl dönümünde dedemi ziyaret etmek için geldim” dedi. 
'KANIMIZIN SON DAMLASINA KADAR AZERBAYCAN'IN YANINDAYIZ' 
Türkiye'nin üzerinde çok oyun oynandığını söyleyen Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ'daki mücadelesine değinen Eroğlu, “Oyun oynayan bazı büyük devletler, Ermenistan'ı Azerbaycan'a saldırttı. Ama neticede 2 devlet ama tek milletiz. Kanımızın son damlasına kadar Azerbaycan'ın yanındayız. Dağlık Karabağ, öz Türk yurdudur. Ermenistan kaç yıldır orasını işgal etti ve hâlâ da anlaşma diyor. Ama hiçbir netice alınamadı. Ermeniler bu bölgeden çekildikleri zaman anlaşma olur. Kahraman Azerbaycan ordusu orada gerekli mücadeleyi veriyor. İnşallah oradan söküp atacaktır” diye konuştu. 
'EDİRNE ESKİDEN KÖY GİBİYDİ' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Edirne'ye ayrı bir önem verdiğini ve 18 yıllık Ak Parti iktidarında kente 20 milyar liralık yatırım yapıldığını ifade eden Eroğlu, “Cumhurbaşkanımız Edirne'ye ayrı bir önem veriyor. Ne yapılmışsa AK Parti hükümetleri zamanında yapıldı. Eskiden Edirne köy gibiydi. Ama çok daha gelişti. Hükümetimiz son 18 yılda Edirne'ye 20 milyar TL yatırım yaptı. Sadece benim bakanlığım döneminde buraya 7 milyar TL'lik yatırım yapıldı. Daha önce barajların sayısını bir elin parmaklarıyla bile gösteremezdiniz. Şu anda 6 tane dev baraj ve 31 tane göletle buraya adeta su ile hayat verdik. Neredeyse bütün dereleri ıslah ettik. Her ilçeye otomatik meteoroloji ölçüm istasyonu kurduk. Devlet ormancılığından millet ormancılığına geçtik ve halka 3 yıl boyunca bakımı devlete ait, 49 yılı vatandaşa ait olmak üzere ceviz ormanları kurduk. Edirne'nin cevizleri meşhur oldu. 3 tane özel tabiat parkı ilan ettik” ifadelerini kullandı. 
'EDİRNE'YE DENİZİ GETİRİYORUZ' 
Edirne'de taşkınları önlemek amacıyla yapılan 'Kanal Edirne' projesine değinen ve etrafını mesire alanı yapacaklarını kaydeden Eroğlu, “Edirne taşkınlarla boğuşuyordu. İlk defa kendi imkanlarımızla Kanal Edirne'yi açtık. Yaklaşık 8 kilometrelik dev bir kanal. Meriç Nehri'nden gelen suları baypas ediyor. Çünkü saniyede 2 bin 500 metreküp su geçiyor ve taşkına sebep oluyor. Bunun yaklaşık 700 metreküp saniyesini Kanal Edirne alacak. Böylece taşkınları azaltma yönünde büyük bir çalışma yaptık. 5 tane de köprü inşa ettik. Etrafı da çok güzel olacak. Şimdi de orada suyu şişirterek çok güzel bir mesire alanı yapacağız. Bisiklet yolları, mesire alanları hatta kayıkla dahi gezebileceksiniz. Edirne'ye denizi getiriyoruz” dedi.  
'ERGENE'YE ŞU ANA KADAR 4,5 MİLYAR TL HARCANDI' 
Ergene'de devam eden eylem planında sona gelindiğini, tertemiz akacağını da belirten Eroğlu, “Ergene projesi de neredeyse bitti. Ergene'de bütün atıksu arıtma projesini biz yaptık. Keşan, Uzunköprü'de muhteşem arıtma tesisleri var. Ergene'de 13 tane arıtma tesisi var. Organize sanayiler ve deniz deşarjı tamamlandı. Dolayısıyla Ergene'ye kirlilik gelmeyecek. Arıtılmış sular tamamen deşarj edilecek. Ergene eylem planı, dünyanın en büyük eylem planlarından birisidir. Şu ana kadar 4,5 milyar TL para harcandı. Ergene tertemiz akacak. Yakında Cumhurbaşkanımız da Tekirdağ'da açılışını yapacaktır” şeklinde konuştu. 
Konuşmaların ardından AK Parti İl Başkanı Belgin İba, Eroğlu'na Edirne'ye özgü talika hediye etti. Program, Eroğlu'nun AK Parti'nin yeni üyelerine parti rozetlerini takması ile sona erdi.
CANALP VE GÜRKAN'A ZİYARET
2007 ve 2011 yılları arasında Çevre ve Orman Bakanı, 2011-2018 yılları arasında da Orman ve Su İşleri Bakanı olarak görev yapan Veysel Eroğlu bir takım temaslarda bulunmak için geldiği Edirne'de Vali Ekrem Canalp ve Belediye Başkanı Recep Gürkan'ı da ziyaret etti.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
TMO EDİRNE MERKEZ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
Nöbetçi Eczaneler
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama