ANASAYFA
26 Ekim 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Köyde yaşamak için kredi
Edirne Valiliği ve Ziraat Bankası arasında protokol imza töreni gerçekleştirilen  “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Sebebim Var” konulu projenin lansmanı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nde düzenlendi…
Haberin Yayın Tarihi: 13-10-2020 08:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Köyde yaşamak için kredi

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
 “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Sebebim Var” konulu proje lansmanı ve protokol imza töreni Edirne Tarım ve Orman İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleşti. Vali Ekrem Canalp, “Her atıl durumda olan tesislerimizi işler hale getirip, Edirne'mizin de tarımına, hayvancılığına destek sağlayacağız” dedi. 
“Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Sebebim Var” konulu proje lansmanı ve protokol imza töreni Edirne Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Vali Dursun Ali Şahin toplantı salonunda gerçekleşti. Edirne Valisi Ekrem Canalp, Ziraat Bankası Bölge Müdürü Necati Sacıhan arasında imzalanan protokol öncesi Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt projeye ilişkin sunum yaptı. Bayazıt projenin amacı, hedefi ve içeriğine ilişkin bilgi verdiği sunumunda "Tarımsal üretim için uygun bir coğrafyada bulunuyoruz. Bir bölgenin tarımsal üretim açısından uygun bir coğrafya kabul edilmesi için doğal kaynaklarımızın yani toprak, su ve biyolojik çeşitliliğin bir arada aynı zamanda uyumlu ve dengeli olacak şekilde bir ekosistem oluşturması gerekmektedir" dedi.
Vali Yardımcısı Ali Uysal, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Alaaddin Uğur, Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, oda ve birlik başkanları ile muhtarların katıldığı toplantıda Vali Ekrem Canalp de şunları söyledi:
“Milli geliri düşük olan ülkelerde insanlar karbonhidrat temelli bir beslenme üzerinden ihtiyaçlarını karşılıyor. Milli geliri yüksek olan ülkelere baktığınız zaman ise protein temelli beslenmenin karbonhidrat temelli beslenmenin yerini aldığını görüyoruz. Karbonhidrat dediğimiz zaman aklımıza tahıllar geliyor. Esas itibariyle ülke olarak geri gittiğimiz zaman da kendi ülkemizde de bu trendi ne şekilde nasıl yaşadığımızı görebiliriz. Türkçemizde çok güzel deyimler var. Örneğin kişilerin temel geçim kaynağını ifade eden kelime ekmek teknesidir. Çünkü zamanında bizim de karbonhidrat temelli bir beslenme gibi gelir seviyemizin düşük olduğu zamanlarda karşımıza böyle bir şey vardı. Gelir seviyesi yükseldikçe karbonhidratların yerini protein temelli beslenme alıyor. Protein söz konusu olduğunda da en büyük protein kaynağımız her zaman için ettir. 
Küçükbaş hayvan sayısının arttırılması, var olan hayvanların nitelik olarak daha yüksek et verimi veren türlere dönüştürülüyor olması da bizim açımızdan eğer ki bu milli gelirdeki seviyemizin artışına paralel olarak gerçekleştirmek zorunda olduğumuz bir şeydir. Bu proje Ziraat Bankamızın desteğiyle yürütülen bir proje. Ama aynı zamanda bugün bu salonda bulunan herkes bu projenin ortağı. Bir tarafında muhtarlarımızı görebiliyoruz. Öbür tarafında birliklerimiz burada. Öbür tarafından bakıyoruz, odalarımız bizimle beraberler. Yine aynı şekilde İl Özel İdaremiz projenin bir tarafından tutacak. İl Tarım Müdürlüğümüz aynı şekilde projenin ortakları arasında yer alıyor. Dolayısıyla tüm bu paydaşların bir araya gelmesiyle köyümüzde yaşamak için bir sürü nedenimiz var furyasını hep beraber başarıya ulaştıracağız. 
“REKOR SAYIDA BAŞVURU ALACAĞIZ”
Edirne'mizin köylüleri, çiftçileri, hayvancılıkla uğraşan insanları, herkes banka kredisi kullanmaya aşina. Dolayısıyla idari prosedürleri de gayet güzel iyi bir şekilde biliyorlar. Bu projeyi farklı kılan şey biraz önce ifade etmiş olduğum paydaşların, herkesin bir araya gelip bir şekilde işbirliği yapmak suretiyle iyi bir atılım yapmasına vesile teşkil edecek ortamı ortaya koyabilmektir. Proje hedeflerimiz çerçevesinde ümit ediyorum ki önümüzdeki kısa dönem içerisinde Edirne'den rekor sayıda başvuru alacağız. Bu başvurular belli bir inceleme prosedürüne tabii tutulacak ve prosedür sonunda elde etmiş olduğumuz listeleri Ziraat Bankamızla beraber müşterek olarak belirleyip inşallah köylerimize kredi olarak verme ve sonrasında da hayvanları tedarik etme suretiyle projeyi başarıya geçirme imkanımız olacak. Buradaki bir uygulamayı paylaşmak istiyorum. Şu anda köylerimizde atıl durumda olan ahırlarımızı, tesislerimizi aktif hale getiriyor olmak ile sırf bunu gerçekleştiriyor olsak yeni tesis ortaya koymuyor olsak bile bu proje açısından gerçekten de önemli bir başarı olacaktır. Ümit ediyorum ki her atıl durumda olan tesislerimizi işler hale getireceğiz hem de aynı zamanda yeni tesislerimizi de faal hale getirip Edirne'mizin de tarımına, hayvancılığına destek sağlayacağız. Memleketimizin de zenginlik ve refahına hep birlikte destek sağlayacağız.”
Konuşmalardan sonra protokol Edirne Valisi Ekrem Canalp ve Ziraat Bankası Bölge Müdürü Necati Sacıhan arasında imzalandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
TMO EDİRNE MERKEZ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama