ANASAYFA
26 Ekim 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Arda Denizeri: Futbolu efsane, hayatı Edirne
Edirnespor denince yakın geçmişten akla gelen ilk isimlerden biri kuşkusuz ki Arda Denizeri... İsmi başka Arda'lara ilham olmuş, aynı ismi taşıyan yüzlerce çocuk O'nun gibi başarılı bir futbolcu olmak için mahalle aralarında top peşine düşmüş… Ardalar'ın ilki, futbolculuğunun en popüler dönemi olan 20'li yaşların başında kıvır kıvır saçları, sevimli ve sıra dışı görüntüsüyle akıllara kazındı. Daha sonraları da sıra dışı üstün futbol yeteneği, ancak kendi köklerine olan bağlılığı ile çok konuşulup tartışıldı. Ait olduğu yerleri ve insanları futbolun getireceği kazançların önüne koymayıp kendisi gibi olmayı tercih ederek profesyonel futbol yaşamına 29 yaş gibi en verimli çağında veda etti.
Haberin Yayın Tarihi: 16-10-2020 08:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Arda Denizeri: Futbolu efsane, hayatı Edirne

Aytunç ÖNÜR
Edirnespor denince yakın geçmişten akla gelen ilk isimlerden biri kuşkusuz ki Arda Denizeri... İsmi başka Arda'lara ilham olmuş, aynı ismi taşıyan yüzlerce çocuk O'nun gibi başarılı bir futbolcu olmak için mahalle aralarında top peşine düşmüş… Ardalar'ın ilki, futbolculuğunun en popüler dönemi olan 20'li yaşların başında kıvır kıvır saçları, sevimli ve sıra dışı görüntüsüyle akıllara kazındı. Daha sonraları da sıra dışı üstün futbol yeteneği, ancak kendi köklerine olan bağlılığı ile çok konuşulup tartışıldı. Ait olduğu yerleri ve insanları futbolun getireceği kazançların önüne koymayıp kendisi gibi olmayı tercih ederek profesyonel futbol yaşamına 29 yaş gibi en verimli çağında veda etti 


Hudut Gazetesi'nin yeni dizi yazı çalışması nedeniyle Arda Denizeri ile Koca Sinan Mahallesi Zübeyde Hanım Parkı'nda buluştuk. Şahsen tanıdığım Arda bey beni görünce el sallayıp yerini belli etti. Parkta bizim bulunduğumuz taraf sakindi. Arda bey, 'Ne istiyorsan sor' diyerek sohbeti başlattı. İşte Edirnespor'un gelmiş geçmiş en büyük isimlerinden olan usta futbolcu ile karşı karşıyaydım. 
 Arda Denizeri, 1958 yılında Edirne'de doğmuş ve Edirnespor macerası da 1972'de genç takımda başlamış. Şimdi biraz kırgın biraz küskün olsa da Edirnespor hep iyi olsun başarılı olsun diye fikir ve öneri geliştiriyor. Geçmişte yaşadıklarına ilişkin özeleştiriler yapmaktan da gerekli yerlere eleştiri ve mesaj vermekten de çekinmiyor. Hatta, kendisi için 'biraz gamsız bir insanım'  tanımlaması yapabilen Arda Denizeri ile dolu dolu bir söyleşi sizleri bekliyor. Öyleyse başlayalım:


OYUNCULAR YEMEKTEN ZEHİRLENDİ ÇIKIP GOL ATTIM 
“Altyapıya adım attığımda 13-14 yaşlarında bir çocuktum. Meraklı ve heyecanlı ama yine de soğukkanlıydım. 1975-1976 senelerinde rahmetli Cin Ali Hocamız vardı. O beni aldı, ilk maçıma çıktım. Biraz heyecanlıydım. İkinci maçta 'oğlum sen tekrar genç takıma geç' dedi. Tekrar genç takımla idmanlara çıkmaya başladım. 
Bir Pazar günü acilen beni aradılar. Takımda iki üç oyuncu yemekten zehirlenmiş. Hoca beni tekrar takıma aldı ve oynattı. Oynadığım maçta gol attım. Ondan sonraki maçta da gol atınca devamlı olarak kadroya girdim. İkinci senemde Naci Erdem Hoca geldi. O; büyük, takımda abilik yapacak iyi futbolcular getirdi. O dönem biraz kadro sıkıntısı oldu. Maçta beni son 5 dakika kala oyuna aldı. Ben de kızdım. Kırklarelispor'a anlaşmak için gittim, ama haliyle transferime izin vermediler. Naci hocanın getirdiği adamlar kazan kaldırdı. Tekrar bizi sürekli oynatmaya başladı. 


BÜYÜK TAKIMLARIN GÖZÜ ÜZERİMDEYDİ
Naci Erdem hocamızdan sonra Rıdvan Kösemihal hocamız geldi. Bu arada genç takım hocalarımız Fil Hamdi, Zamora Mustafa ve Özcan hocamızın da bende çok büyük emekleri vardır. Rıdvan hoca geldikten sonra bana çok şey kattı. O sene zaten şampiyon olduk. Devamlı izleniyordum. Eskişehirspor'dan, Beşiktaş'tan teklifler geldi. Ben Beşiktaşlı olduğum için orayı tercih etmeye çalıştım ama biraz sıkıntılı oldu. Edirne'den ayrılmak bana zor geliyordu. Kulübe 4-5 kez geldiler. En sonunda Beşiktaş'a imzayı attım. 
BEŞİKTAŞ VE ALTAY GÜNLERİM
Beşiktaş'ta bir yıl kaldım ama zorlandım. Edirne'den ayrı kaldığım zaman sıkıntı basıyordu. Bir yılın sonunda Altay'a gittim. Altay'da da bir sene oynadım ve o yıl Türkiye Kupası'nı kazandık. Final maçında Galatasaray'ı eledik. Ondan önce de Trabzonspor'u elemiştik. 


LÜLEBURGAZ FENERİ VE BEŞİKTAŞI ELEDİ AMA ALTAY'A ELENDİ
Altay kadrosunda yer aldığım ve Türkiye Kupasını kazandığımız yıl Lüleburgazspor da büyük ve tarihi bir başarı yakaladı. Lüleburgaz, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ı eleyerek kupanın dışına itti. Ancak sonra bizle oynadılar. Biz de onları eledik... Finalde eşleştiğimiz Galatasaray'ı İzmir'de 1-0 yendik. İstanbul'daki maç da 1-1 beraberlikle bitince kupanın sahibi olduk. Altay'ın kupayı kazandığı ekipte yer aldıktan sonra Edirne'ye geldim.  Ancak İzmir'e geri dönmek istemedim ve Edirne'de kiralık olarak kaldım. Sonrasında askere gittim. Askerde de Altay'da 2-3 maça çıktıktan sonra Edirne'de hem askerlik yaptım hem de Edirnespor'da kiralık top oynadım.


FUTBOLA ERKEN VEDA ETTİM
Askerlikten sonra lisansımı Edirne'ye aldım ve 1987 senesinde futbolu 29 yaşımda bıraktım. Çünkü seyirci seni eskisi gibi görmek istiyor. 29 yaş çok değil ama bende bıkkınlık oluştu. Seyirciyle biraz takışıyordum. Onun için en güzeli zamanında bırakmak diye düşündüm ve faal futbolculuk hayatıma veda ettim. 
FUTBOLDAN SONRA TEKNİK ADAMLIK
Sonraki yıllarda Edirnespor'da kademeli olarak altyapılarda, profesyonel takımda antrenörlük yaptım. Güngörenspor'da teknik sorumlu olarak çalıştım. Bir ara Edirne Gençlik Kulübü'nde çalıştım. Sonra tekrar Edirnespor'a döndüm. 1994 yılında Basri hocamla antrenör olarak çalıştım. Genelde altyapılarda görev yaptım. Nejat Öztaş'ın başkanlığı döneminde hocalar bıraktığı zaman ben geliyordum. Bir de 1999 yılında anlaşmıştık. İşime fazla karışıldığı için 3. maçta bıraktım zaten. Rahatsız olduğum bir yerde durmam. 
EDİRNESPOR İÇİN UCUZA ÇALIŞTIK KIYMETİMİZ BİLİNMEDİ
Edirnespor'da aşağı yukarı 14-15 sene oynadım. Antrenörlük zamanlarım da dahil. 2014-2015'de DSİ Spor'da 4 sene çalıştıktan sonra bıraktım. Şu anda zaten ligler yok. Öylece bekliyoruz. O zamanki futbol ile şimdiki futbol çok farklı. En başta imkanlar çok farklı. Ücretler çok farklı. Bizim zamanımızda da alınan paralar fena değildi. O zamanlar aldığım parayla Binevler civarından 200-300 dönüm arazi alabilirdim. Şampiyon olduğumuz yıl aldığım para 200 Lira'ydı. Şampiyonluğa en çok katkı yapanlardan biriydim. Edirne için hep ucuza çalıştık ama kıymetimiz biliniyor mu? Maalesef. Keşke Konya doğumlu olsaydım, belki yabancı olduğum için Edirnespor'a girebilirdim.
EDİRNE'DEN FUTBOLCU ÇIKMASI ZOR
Şimdi Edirne'den futbolcu zor çıkıyor. Maalesef Edirneli gençlere pek değer verilmiyor. Eskiden Edirnespor'un altyapısında 250 tane oyuncusu vardı. Belki 3'ncü Lig'e çıktık diye şimdi altyapıya da önem verilir. Oyuncu fiyatları belli, en ucuz adam 100-150 bin lira. 
Edirne'den futbolcu çıkması neden biraz zor diyorum. Çünkü bu iş biraz emek ister. Ben antrenmandan sonra gider tatlımı yerdim, eve gidip yatardım. Sabah erken kalkar, antrenmanları kaçırmazdım. Şimdi öyle değil. Şimdi bilgisayarlar var, çocuklar antrenmana gelmiyor. İnternetin başından ayrılmıyor. Etraflarında her türlü madde, kötü alışkanlıklar. Onun için futbolcu olmak zor. Aslında iyi para var ama biraz da kabiliyet gerekiyor. Bir koşucuyu futbolcu yapamazsın. Koşar ama tekniği yoktur. Futbolcu doğuştan olunur zaten. Mesela benim babam topa vurmuş adam değil ama sülalede var, genlerde var. 
“O GOLÜ ATMASAYDIN SENİ YEMİŞTİM”
Unutamadığım birkaç anım var. Şampiyonluktan bir yıl önce 1978'de Petrol Ofisi ile maçımız vardı. Ben o maç bir gol attım ama kötü oynuyordum. Hoca bana çok güvenirdi. Maçtan sonra beni yanına çağırdı. 'O golü atmasaydın seni yemiştim' dedi. Benim için güzel bir anıydı. 
ÇAMUR SAHADA AYAKKABI ARADIK
Bir Tekirdağ maçı, hava yağmurlu… O zamanlar şimdiki gibi çim sahalar yok, toprak sahada oynuyoruz.  Saha çamur deryası. Koşmayı bırak yürümek bile zor. Penaltı oldu. Hoca bana 'sen at' dedi. 'Tamam' dedim. Vurdum, top kaleye zar zor gitti. Başka bir penaltı oldu, yine ben kullandım. Yine kaleye zor yetiştirdim. Ahmet diye bir arkadaşımız vardı. Çok kuvvetliydi. Biz ona Öküz Ahmet derdik. Bir gün yine hava yağmurlu, saha çamur içinde. Tribün tarafında çamurun içinde ayakkabısını kaybetti. Aradı aradı bulamadı. Birlikte bakıyoruz, ayakkabı yok. Bu şartlarda futbol oynuyorduk.
EDİRNE BELEDİYESİ OLMASA İŞİMİZ ZOR
Eski Edirnespor ile şimdiki arasında farklar var. Edirne Belediyesi olmasa zorlanırız. Eski idareciler para gerektiğinde ceplerinden veriyor,  ihtiyaç bir şekilde gideriliyordu. Ama şimdi ücretler çok yüksek, piyasa çok kötü. Belli bir sabit gelir yok. İş zor. Nereye kadar gider bilmiyorum. Mesela Kırklarelispor bir benzinlik açmış, gelir elde ediyor.
KULÜBE TARİHİNDE EN ÇOK PARAYI BEN KAZANDIRDIM
 Zamanında Edirnespor'a iyi de bir para kazandırdım. Geçmişe bakıldığı zaman benim kadar para kazandıran yoktur herhalde. Beşiktaş'a transferim iyi gelir getirdi. O transferde cebimden para verdim. Beşiktaş bana 1 milyon 150 bin Lira verdi. Ben de kulübe o zamanın parasıyla 550 bin Lira para verdim. Bir de maç ayarladık burada. 50 bin de oradan aldılar. Bu parayı kimse kazandırmamıştır. 
Futbol hayatım boyunca çok üzgün veya çok mutlu olduğum zamanlar pek olmadı. Çünkü biraz gamsız bir insanım. Takım kötü gittiğinde üzülüyorduk ama çok kötü olmadık hiçbir zaman. 1977-1978 senesinde Edirnespor ile şampiyon olduk. 3. Lig'den 2. Lig'e çıktık. Hocalık yaparken de birkaç tane şampiyonluğum var. Edirnespor, zamanında play-offlardan dönmüştü. O zaman takımda oynayanlar benim öğrencilerim. 
 EDİRNESPOR'A KIRGINIM KIZGINIM
Aslında Edirnespor'a kırgınım, kızgınım. Gerekli değeri gördüğümüzü düşünmüyorum. Onun için maçlara dahi gitmiyorum. Benim gibi çok abimiz var kırgın olan. Onların içinde ben biraz daha fazla sivrildiğim için daha kırgınım, kızgınım. Yemek oluyor, davet bile etmiyorlar. Örneğin Tekirdağ öyle değil. Bizde kıskançlık, fesatlık, birbirini çekememezlik var. Belki bu duruma hayat şartları getirdi. 
EDİRNESPOR'UN ÇOK DÜZGÜN BİR İMAJI VARDI
Altyapılara biraz daha önem verilmesi gerekiyor. Bir spor okulu kurulabilir. Edirnespor'un spor okulu yok. Sonuçta koskoca Edirnespor. Eskiden 250 kişi vardı. Şimdi her tarafa spor okulları açıldı ama ne de olsa Edirnespor'un bir cazibesi var. Edirnespor'dan zaman içinde iyi futbolcular çıktı. Edirnespor'un imajı çok iyiydi. Şimdi amatöre düşünce biraz zedelendi. Renklerle çok oynadılar. Sürekli değiştirdiler. Ben Beşiktaşlıyım. Siyah-beyaz severim. Ama Edirnespor'un yeri çok ayrı. Edirnespor'a sarı-kırmızı yakışır. İnsanlar öyle biliyor. Diğer şehirler de takımlar da görüyor bunları. Diyorlar ki 'bunlar zaten kendi aralarında tartışıyorlar'. Renklerle oynamayacaksın. Bırak sarı-kırmızı kalsın. 
EDİRNE SEYİRCİSİ RAKİP TAKIMLARI DA ALKIŞLARDI
Seyircimiz çok iyiydi. Her kesimden seyirci vardı. Şimdi gençler var, biraz agresifler. Mesela Burgazla limoniyiz. Tekirdağ ile kavgalıyız. Eskiden de Burgazla aramız iyi değildi ama seyirci iki takımı da alkışlardı. Yok ölürüz bilmem ne. Hadi ölsünler bakalım görelim. Takımı desteklemek zor. Bu şartlarda çok zor. Esnafın durumu belli.  Hep belli adamlardan gidip para istiyorsun. Esnaf da katkı yapamıyor. Çünkü durumu kötü. Taşıma suyla değirmen dönmez. Kalıcı, sabit gelir olması lazım. Altyapın yok. Oyuncu satamıyorsun. Transfer yapıyorsun ama yetiştirip satacağın adam yok. Bu sene bir de toplama takım olduğu için zorlanabilirler. Bu seneyi atlatmak lazım. Seneye daha iyi olabiliriz. Ne kadar kızsak da Edirnespor bizim canımız. Benimle Edirnespor'u Edirne'de tartışacak 2-3 kişi vardır. Biz bu işin içinden yetişmiş sıfırdan gelmiş Edirnesporluyuz. İnşallah Edirnespor'un geleceği de iyi olur.”  

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
TMO EDİRNE MERKEZ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama