ANASAYFA
26 Ekim 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Sonbahar depresyonuna dikkat!
Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurettin Kargı sonbahar mevsiminde 'depresyon' denilen ruhi durumun daha sık görüldüğüne dikkat çekti…
Haberin Yayın Tarihi: 16-10-2020 07:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Sonbahar depresyonuna dikkat!

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurettin Kargı sonbahar mevsiminde 'depresyon' denilen ruhi durumun daha sık görüldüğüne dikkat çekti. Doğal bir süreç olduğunu belirtip halkın yapması gerekenleri paylaşan Uzm Dr. Kargı, “Dertleşmek ilaç kadar faydalıdır” dedi.
Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kargı, mevsimsel depresyona değindi. Sonbahar ve kış aylarında yaşanan depresyonun nedenlerini, belirtilerini neler yapılması gerektiğini paylaşan Uzm Dr Kargı bilinmesi gerekenleri şöyle anlattı:
“Şu günlerde sonbahara girmiş bulunuyoruz. Dolayısıyla mevsim değişikliği insan psikolojisini etkileyen bir durum. Mevsimler hayatımızda olacak. Sonbaharda bazı beyindeki seratonin gibi kimyasal maddeler düşünceyi, duyguları, hareketleri etkileyen beyindeki maddeler dengesi kış aylarında nispeten bozulur. Bir de kış mevsiminde günlerin kısa olması, güneşin daha çabuk batması, güneşli günlerin az olması dolayısıyla D Vitamini sentezlenmesi daha az olur. İnsanlar mevsim dolayısıyla yağmurlu, soğuk olması dolayısıyla kapalı ortamlarda daha çok bulunur. Giyimleri, kıyafetleri daha kalın olur. Beslenme alışkanlıkları değişir. Bu nedenle sonbahar mevsiminde depresyon dediğimiz ruhi durumu daha sık görürüz. Halsizlik, bitkinlik, yorgunluk gibi haller olur. Beyindeki bazı ruhsal durumları etkileyen maddelerin eksilmesi ve dengesizliğine bağlı depresif haller ortaya çıkar. Bu nedenle insanların mümkün mertebe iyi, güneşli havalarda açık, doğal ortamlarda hava alması, dolaşması önemlidir. Yaşam tarzı da önemlidir. Erken yatmak, erken kalkmak, düzenli beslenmek, alkol ve sigaradan uzak durmak her zaman faydalıdır. 
“DOĞAL BİR SÜREÇTİR”
Kışın sık görürüz ama bu doğal bir süreçtir. Mümkün mertebe güneşten, açık havadan istifade etmek ve yediklerimize dikkat etmek önemli şeylerdir. Diğer mevsimlere göre sonbaharda kış veya sonbahar depresyonunu sık görürüz. Belirti olarak isteksizlik, yemek problemleri, bitkinlik, halsizlik, mutsuzluk gibi belirtiler olur. Bu belirtiler sadece sonbaharla ilişkilendirilemez. Böyle durumlarda kişinin mümkün mertebe yaşamına dikkat etmesi, güneşten ve temiz havadan istifade etmesi, spor yapması çok önemlidir. 
“SÜRE KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞİR”
Süresi kişiden kişiye değişir. Kimisi uzun sürer, kimisi kısa sürer. Başka sebepler de olabilir. İşsizlik sorunları, aile sorunları olabilir. Bunlar da önemlidir. Depresyonda konuşmak faydalıdır, etkilidir. Ancak bazen sadece konuşmayla halledemediğimiz, çözemediğimiz problemler olur. Bunlar biraz daha ağır depresyonlardır. Onlara ilaç tedavisi gerekir. 
“DERTLEŞME İLAÇ KADAR FAYDALIDIR” 
Depresyonda güvendiği arkadaşıyla, eşiyle duygularını paylaşması, sevdiği kişilerle beraber vakit geçirmesi, dertleşmesi en az ilaç kadar faydalıdır. İçine kapanmadan sevdiği dostlarıyla beraber olması, duygularını ve sorunlarını paylaşması çok faydalıdır. Bunun yanında spor ve yürümek çok faydalıdır. İçine kapanma biraz daha depresyonun ağır olduğunu, biraz daha ciddi olduğunun göstergesidir. Eğer konuşmama, yatma, hareketsizlik, mutsuzluk uzun sürerse depresyonun biraz daha ağır seyrettiğinin biraz daha derin bir depresyon olduğunu, bizim dilimizde Major depresyon olduğunu gösterir. Biraz daha ciddidir. O tip vakalarda psikoterapinin yanında ilaç tedavileri gerekir. Bir de dediğim gibi o kişilere yardım etmek gerekir. Çevresindeki insanların ilgisine ihtiyacı vardır. Konuşmama gibi derin depresyon çeşitlerinde Suisid dediğimiz kendi canına kıyma gibi haller, riskler vardır. Böyle ciddi depresyonlarda psikoterapinin yanında ilaç tedavisi ve hatta gerekirse hastaneye yatırılır. Depresyon her iki cinste de görülür. Çocuklarda bile depresyon olur. Yaşlılarda da olur. Her yaşta olur. 
“KADIN CİNSİNDE DAHA SIK” 
Yapılan araştırmalar kadın cinsinde depresyonun biraz daha sık olduğunu gösteriyor. Kişi depresyona girdiğini her zaman anlamayabilir. Onu gelip belirtir. 'Ben uyuyamıyorum veya erken uyanıyorum. Enerjim yok, işe gitmek istemiyorum, yemek yemek istemiyorum' der. Kendisi bilemeyebilir. Daha çok etrafındaki kişiler bunu anlar. 'Hep yatıyorsun, durgunsun, eskisi gibi değilsin, neşen iyi değil' gibi etraftan gelen tepkiler olur. Kişi kendisi de depresyonda olduğunu aşağı yukarı eskiyle şimdiki arasındaki farkı görüp belirtir. 'Uyuyamıyorum, çok uyuyorum, enerjim yok, canım hiçbir şey yapmak istemiyor, sinirliyim, halsizim' gibi şeyler söyler. Bunlar depresyonun belirtileridir.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
TMO EDİRNE MERKEZ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama